1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hastalıklarda Çok Faydalı Olabilecek Bilgiler

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde lacooos tarafından 13 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. lacooos

  lacooos

  Mesajlar:
  36
  Balıklarımıza bakarken bilmeliyiz ki akvaryum şartlarının onların için ne kadar önemli olduğu..Her balık ne kadar güzelse sağlıklı yaşamaları ve için uygun ortamlara ihtiyaçları vardır.Öncelikle beslediğimiz balığın ortam gereksinimlerini bilmeli ve akvaryumumuzun biyolojik dengesini onların istediği düzeyde ayarlamak zorundayız.
  Elimden geldiğince,bildiklerimi ve edindiğim bilğileri sizlerle paylaşmak istedim umarım faydalı olur ve sağlıklı balıklarınız olur,işte bazı hastalıklar:

  Beyaz Benek
  Çok sık rastladığımız ve önlem alınmazsı kısa sürede gereki olan önlem alınmazsa kısa sürede çok çabuk yayılan bir hastalık.Bu hastalık balığın vücudu küçük beyaz lekelerle kaplar.Bilinen bir parazit türüdür.Balıkta iğne başı büyüklüğünde grimsi beyaz benekler görülür.İlaç tedavisi gerektirir,tedavi ye geç kalınırsa ve tedavi edilmezse,zamanla balığın halsizleşmesine ve ölmesine sebep olur.Tedavi için ilk olarak ısıyı sabit tutmalıyız.Beyaz Benek için piyasada bulunan ilaçlardan kullanılmalı.
  Örnek olarak Sera Costapur olabilir.
  Sık rasladığımız hastalıklardandır.Bunun başlıca sebebi,tank suyunun değişminde,ısıtıcı kullanılmayan akvaryumlarda,yeni balıklar ilave edildiğinde görülebilecek hastalık türüdür.
  Tedavi olarak ısı 28 derece olarak ayarlanmalı filitre temizlenmeli ve beyaz benek ilaçı kullanılmalıdır.

  Oodınıum:
  Bu hastalıkta bakteri ve mantarın oluşturduğu bir hastalıktır.Balığın kuyruklarıyla kanatları çürümeye başlaması oluşan bir hastalık.Daha sonra bu kısımların parçalanmasına sebep olmaya başlar,tedaviye başlanmaması halinde Gövdeye doğru ilerler, ilerlediğinde ise bu hastalığı tedavi etmek ise çok zordur. Tedavi için Oodınium ilaçları temin edilmelidir.Örnek Olarak Sera Oodınopur
  Bu hastalığa kuyruk çürümeside diyebiliriz renkli balıklar ve japon balıklarında daha sıklıkla görülür.Hastalık genelde akvaryumun kirli olmasından ve diğer balıkların balıkların yüzgeçlerini ısırması sonuçu oluşan bir hastalıktır.Hastalık kuyruk kısalması ve kuyrukların tel tel olmasıyla anlaşılır.
  Akvaryuma tuz atılır,kuyruk çürümesi ilaçı kullanılmasında fayda vardır.

  Mantar:
  Bu hastalık ise balıklarımızda yaralanma sonuçu görünen ve balığın yaralanmış ve hırpalanmış bölgelerinde başlayan bir hastalıktır.Tedaviye başlanmazsa pamukçuklar oluşturmaya başlar.Balıkta yorgunluk ve iştahsızlık görülür.Tedavi Mycopur ilaçları kullanılmalıdır.Örnek olarak Sera Mycopur.
  Akvaryumumuzda en çok rasladığımız bir hastaık türüdür,olumasındaki sebepler şunlardır:Akvaryum içindeki pislik oluşumu bunlara en iyi örnek atılan fazla yemlerdir.Yenmeyen yemler dipe çöker ve zamanla bozulmaya başlar,bu bozulma sonuçunda asit bırakmaya başlar akvaryum içine filitrenizi de sık sık temizlemiyorsanız filitrede mantar hastalığına sebep olur.
  Tedavi için kaliteli ilaçları kullanmanzı tavsiye ederim.Bunun dışında tuz kullanılması gereklidir.25 lt. 1 çorba kaşığı kadardır.

  Balık Kenesi:
  Balıkta özellikle solungaç tarafına yakın yerlerde gözle görünebilecek bir hastalıktır.Bu hastalık balıkta kendini kuma sürtmeyle anlaşılır.İmkanınız varsa balığın üzreinden keneyi alabilirsiniz.

  Ağız Fungusu:
  Balıkta ağız kısmına yakın bir yerde görülür,ağız kısımında beyaz bir tabaka görünür.Balık ağızında bozulma baş gösterir,hastalık ilerlemesi durumunda ağız çevresi bakteriler tarafından kemirilerek balığın ölümüne sebep olur.

  Göz Fırlaması:
  Japon balıklarında görülen bir hastalıktır,balıklarda gözler göz yuvasına sığmayacak şekilde büyür daha sonrada patlayarak balığın kör olmasına yol açan bir hastalık türüdür.

  Neon Hastalığı:
  İsminden de anlaşılacağı gibi neon tetra balığında görülen bir hastalıktır.Balıkta açık sarımsıya benzer lekeler görülür.Toplu ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.

  Bakteriyel Solungaç Hatalığı:
  Micro bakterilerin sebep olduğu bu hastalıkta, balıklar suyun yüzeyinde yüzer, yem yemez, solunum hızlanır ve solungaç kapağı normalden fazla açılarak kenarlarında beyazlık oluşur. Yüksek oranda ölümlere yol açan bir hastalık türüdür.

  Furunkukozis:
  Hastalık balığın sindirim sisteminde veya dıştan tahriş olan bölgelerde ortaya çıkar. Deri şişer, kabarcıklar meydana gelir. İçleri pembemsi veya kırmızımtırak sıvı ile doludur. Hastalık balığın solungaçlarında renk solmasına sebep olur. Eğer hasta balığın solungaçlarına bastırılırsa kan geldiği görülür.

  Kolomnaris:
  Bu hastalık balıkların vücudunda yuvarlak delikler açmaya başlar.Açılan deliklerde sarımsı yapışkan bir madde görülür.Yüksek sıcaklıkta fazla,düşük sıcaklıkta az görülür.Bu hastalık solungaçlarda görülürse kılcal damarları etkileyerek balığın ölümüne sebep vermektedir.

  Gyrodactylus
  Bir çift çapası ve 16 yan çengeli vardır. Uygun durumlarda çıplak gözle görülebilirler. Bu dış parazit balıklarda halsizlik, yüzgeçlerde yıpranma, deride matlık, yer yer kızarmış bölgeler oluşturur. Deri ve solungaçlara yerleşerek balığın ölümüne sebep olur.

  Bilgi:
  Yukarıdaki adı geçen balık hastalıklarının bazılarının tedavisi olmasına rağmen bazılarının ise hala tedavisi bilinmemektedir.Umarım ki tedavisi olmayan hastalıklar hiç kimsede görülmez.Çünkü tedavisi olmadığı için ölümlere sebep olan bu hastalıklar bizleri çaresiz durumda bırakmaktadırlar.

  Bilgi:
  Yukarıda yazdığım hastalıklar baş gösterdğinde,imkanlar doğrultusunda,hastalı balıklarınızı başka bir küçük bir tank'a alıp tedaviye orada devam etmeniz diğer balıklara bulaşması engeleyebilir.Balıklarınızda bütün hastalıklarda erken teşhis yapmanız çok önemlidir.Bunu balıklarınızın anormal hareketlerinden kolayca anlamak mümkündür.Hasta balığın renğinde ve davranışlarında değişiklikler olur,balık durgunlaşır yüzgeçlerini indirir ve biraz olsun balıkta küçülmüş gibi bir görüntü olur.

  Genelde akvaryumda hastalıklar kendiliğinden oluşmaz bu oluşumda bizlerinde payı yüksek,sonuç olarak her balık bir bakteri taşır,akvaryumumuza elimizi sokarken ki elimizden hastalık geçme ihtimali,yemlerden vede bitkilerden gecebilecek hastalıklar ve alınan balıkların taşıdığı bakteriler sağlıksız balıklar akvaryum içersinde hastalığın baş göstermesindeki etkenlerdir.

  Akvaryumda hastalik olusturabilecek nedenler nelerdir?
  1 ) Akvaryumumuzda fazla balık beslemek.(tank'kapasitesinden fazla)
  2 ) Akvaryumumuzda şartların balıklar için uygun hazırlanmaması ve devamlı şartların değiştirilmesi
  3 ) Akvaryumumuzda farklı yaşam şartları olan balıkların bir arada beslenmesi.
  4 ) Sağlıksız kullanılan ve balıklar için uygun olmayan yemlerin kullanımı.
  5 ) Balıklara uygulanan bilinçsiz tedaviler
  6 ) Akvaryumumuza sık sık elimizle müdalede bulunmak
  7 ) Akvaryumumuzun yetersiz ve sağlıksız havalandırılması
  8 ) Balıkların yanlış beslenmesi (hayvansal,bitkisel veya bozuk canlı yemler gibi)
  9 ) Önemsizlik dikkatsizlikte bunlara birer etken oluşturmaktadır.

  Akvaryumunuzda hasta ve sağlıksız bir balık var ise ilk önce neden hastalandığı bulmak ve daha sonra bilinçli bir şekilde doğru teşhisle balığınıza müdale etmek.Unutmayın ki bilinçsiz vede tecrübesiz yapılan tedaviler hem size zaman kaybına hem hastalığın ilerleyim,diğer balıklarınıza sıçramasına sebebiyet verebilir.Mutlaka bilgi alınıp tedaviye başlanmalıdır.

  Hastalık baş gösterdiği zaman düşünülecekler bunlardan bir kaçı olmalıdır.
  1 ) Akvaryumuma yeni balık ve canlı koyduğuktan sonra mı oldu?
  2 ) Akvaryumdaki su durumu nasil? Berrak mi, bulanik mi? pH'i ve sertligi nasil?
  3 ) Akvaryumdaki baliklarin yemle sırasında bir anormallik var mı? Farklı bir yem verilmiş veya dipe çöken fazla yem var mı?
  4 ) Akvaryumdaki balıkların dışında bitkilerde ve diğer canlılarda bir tuhaflık var mı?
  5 ) Akvaryumumdaki filitrasyon ısıtıcı havalandırma çalışıyormu her hangi bir sorun var mı?
  6 ) Akvaryumdaki hasta balık sayısı ne kadar ve bu balıklar diğer balıklar tarafından rahatsız ediliyor mu?
  7 ) Akvaryumdaki su değişikliklerinin ne sıklıkla yapıldığı ve yapılıyor mu?
  8 ) Akvaryumunun güneş alıp almadığı alıyorsa alg oluşumu ne seviyede
  9 ) Akavryum karma ise hastalığın,bir türde mi görüldüğü,yoksa diğer türlerde de aynı belirtilerin olup olmadığı.

  Bu sorulara cevap aradıktan sonra mutlaka bir yerde sorun olduğunu ortaya çıkacaktır.Bununla beraber sizin çözebileceğiniz ve bildiğiniz bir hastalık türü ise bir an önce tedaviye başlanmalı,eğer ki ilk defa görülen bir hastalık türü ve ne yapmanız gerektiği konusunda bilginiz yok.Bu gibi durumlarda doğru bilgiyi almak ve bir an önce tedaviye başlamak gereklidir.

  Akvaryumda dikkat etmeniz gerekli konular:
  1 ) Akvaryumuma koyduğunuz veya koyacağınız suyun 2 gün dinlendirilmeli suyun üstü açık bir yerde olmasına dikkat edilmeli.
  2 ) Akvaryumunuzdaki suyunun pH'ini baligin dogal ortamindaki pH degerine mutlaka uydurun.
  3 ) Akvaryumunuz temiz ve dipi her zaman pislik birikimi önlemek için temizlenmeli.
  4 ) Akvaryumunuzun demir bakır gibi elementlere temasından kaçının balıklarınızı zehirlemesi yüksek.
  5 ) Akvaryumun havalandırılması normal seviyede olmalı ne az ne fazla
  6 ) Akvaryumdaki ısının sabit tutulması çok önemli ısı değişimi yapılmamalı


  Akvaryumdaki balıklarımızın hastalanmasındaki en büyük faktör akvaryum koşullarının uygun olmayışı,sık sık akvaryuma balık konulması,filitrenin rutin olarak temizliğinin yapılmayışı,ısının 26 - 28 derecede tutulmaması türene göre.Isı ayarının yapılmayışı,yemlerin sağlıksız ve türe göre doğru yem tercihinin yapılmayışından dolayı kaynaklanan başlıca etkenler.


  Hastalık Belirtileri:
  Beyaz benek Beyaz grimsi benekler
  Kuyruk kanat çürümesi Kuyruk ve yüzgeçlerde beyazlama
  Mantar Beyaz iplikimsi oluşumlar
  Ağız fungusu Ağız ve yanaklarda mantara benzer beyaz tabaka
  Göz fırlaması Aşırı göz büyümesi ve fırlaması ( Genelde Japon balıklarında görülür
  Balık veremi Zayıflama, iştahsızlık, zayıflık, refleks azlığı
  Kadife hastalığı Balığın üstünde ince bir toz bulutu gibi bir tabaka
  Kara leke hastalığı Balık üstünde siyah noktalar
  Neon hastalığı Balık üstünde sarımsı lekeler (Genelde Tetra ve Neon'larda görülür)
  Solungaç hastalığı Su yüzeyinde yüzme, yem yememe ve solungaç kenarlarında beyazlık
  Sümüklü deri hastalığı Hareket ve beslenmede isteksizlik
  Balık biti Deri üstünde kamçılı parazitler
  Actheres Ambloptitis Salmincola Edwardsi Solungaçlarda tahribat ve deri üstünde parazitler
  Gyrodactylus Yüzgeçlerde yıpranma, yer yer kızarmış bölgeler
  Furunkulozis Deride şişmeler ve kabarcıklar, balıkta renk solması
  Hexamita Zayıflama, iştahsızlık ve ani yüzme hareketleri
  Kolomnaris Vücutta yuvarlak delikler ve kenarlarınsa sarımsı yapışkan bir madde

  Şimdiden herkese Geşmiş Olsun Diyorum.Umarım Bu Yazdıklarım Herkese Faydalı ve Yardımcı Olur kaynak: www.balıkseverler.com
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş