1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hastalıkmı ACİL! (YARDIM Lütfen !!!)

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde Ali-YILDIRIM tarafından 6 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ali-YILDIRIM

Ali-YILDIRIM

İsim:
    ALİ
    Merhaba arkadaşlar abiler 1.5 aylık bir akvaryum geçmişim var daha yeni başladım bu hobiye o yüzden fazla bilgim mağlesef yok ekpman akvaryum ıvır zıvır ları 1.5 aylık hobileşmeye başladığım zaman içinde aldım araştırarak yararlı olması gerkenleri vs vs ama yıllarca hobi yapan arkdaş vew abiler bilgisini de paylaşırsa çok sevinirim şimdi birazdan ekleyeceğim resim dış mantar olup olmadığını bi türlü çözemedim ışığın etkisindenmi vatosun yapısındanmı anlayamadım birtürlü 2 hafta önce aldım akvaryumcudan ve bu iki hafta içinde çok yanlışlarımda oldu çok hatalar yaptım ve kayıplar verdim sürekli ama bir türlü önüne geçemedim.
    1.5 aylık akvaryumumu bozmak zorunda aldım kople kumunu avaryumun kendisini dağıtmak zorunda kaldım hastalık yüzünden acaba bu vatozdanmı kaynaklanıyo yoksa anlatacağım diğer hatadanmı bir türlü önüne geçemedim

şimdi ben akvaryumcudan neon,lepistes,cüce vatos,kılıçkuyruk,ve onların dişilerini aldım balık terimlerini ve isimler çok yabancıyım o yüzden yanlışlarımı mağzur görün abiler
    aldıktansonra 1.mt akvaryumu aldım hazırladım suyunu 3-4 gün dinlendirdim ekipmanını kurdum hobiye başlamamın 2. haftasında diğer sonra aldığım balıkları suya alıştırdım ısısını ve
    içene bıraktım hiç bir dezenfekte etmeden bıraktım 1. hataam oydu
    ikinci hattam ise bir tane vatos daha aldım yanlız bu büyük bi vatostu akvaryumcuda al bunu dip temizliği yapsın tertemiz olur dedi bizde bilgisilik işte e bunlarla yaşarmı yemesin diğerlerini diye sordum tabi yok otobur yemez dediği içinde aldım tabi aldığım balıklar vatosun yanında yavru gibi kalıyo hepsi lepistes vs vs ler
    neyse onuda aldım balıklarımı içine bıraktıktan sonra vatosuda bıraktım tabi gene dezenfekte yok bende
    sonradipte sakin şekilde byük vatos duruyo diğer balıklar kuyduğunu flan ısırıyo veya rahatsız ediyo ettiği için inanılmaz tepkiler büyükten akvaryumun içini birbirine kattı toz duman saldırkanlık aman allhım bırak balıkları ben dışardayken felaket derece strese girdim ve 10 dakika enfazla bekledim ve çıkarttım hemen götürdüm abi alşını benim piskolojimi bile bozdu ki balıkları zeten hiç demiyorum.
    ve o günden sonra hergün 1 balık ölüyo dip temizleyici çöpçüler 1 er 2şer ölüyo lepistesler kuyruk erimesi neonlar dış parazit diğer balıklar sağlıklı olan var olmayan derken 2 tane lepistesimin kuyrukları nın yarısı kalması flanderken 2 tanesini okuduğum yaptığım kadaryla kaldı ölmediler ortalama 15 tane balığım bu sıkıntılar sebebiyle kaybettim hatalarım çok ders kesinlikle çıkarttım ama olan o canlara oldu bilgisizlik işteüzülüdm ama neye yarar 2 hafta gece gündüzsabah 8de işe gidiyorum sabah 4 5 lere kadar sürekli takip ediyorum internetten okuyorum neler yapılır hangi ilaçlar alını kullanımı nasıl olur vs vs işyerindede akşama kadar okuyorum ama herkez başka bişy yazıyo kafam hep karışıyo o yüzden şimdi atıcağım resim vatos un kendi doğal halimi yoksa dış mantarmı akvaryumumu kople kumunu aldım taş koydum az miktarda ve suyunu herşyini baştan yapmak zorunda kaldım gene yanlış yaptım biliyotum ama hastalığı birtürlü bitiremedim çıkarttığm herşeyi sterilize ettmeye çalıştım ve 3 gün ginlendirdim boş çalıştırdım akvaryumu tekrardan geri koydum balıklarıda mavi damlada 5 dakka beklettim sterilize olsunlar diye ama şimdide akvaryumda vatosun o halini gördüm okadar uğraşdım gene boşamı gidecek diye endişeleniyorum bu arada neon balıklarım ayrı bir akvaryumda onlar dış mantar olmuş derecesi ilacı vs vs onlara ayrı tedavi uyguluyorum okuduğum kadaryla onlardan 25 deondan ölen sadece 1 tane ama diğerlerinin üstünde kuyruklarında lekeler vs var o yüzen onlarada nasıl bir uğgulama önerirsiniz onuda söyleyin ve ben bu balıkları en kısa zamanda veya akvaryuma şunu yaparsan zamanla kendine gelir ölümler kesilir su salığına kavuşur diyebileceğiniz önerilerinizi kesinlikle bekliyorum çok uzun oldu hakkınızı helal edin okuduğunuz için teşekkür ederim
    vatısun reimi ve akvaryumun son hali...

LİNK: https://hizliresim.com/P0ZmW5
    [[​IMG]
    https://i.hizliresim.com/vbvrv4.jpg
    Akvarumumun Son hali berrak temiz su 3 gündür böyle
    https://i.hizliresim.com/j8GmdL.jpg

2. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Beyaz benek olmuş hayvan.piyasada beyaz benek için ilaçları mevcut veya tuzlu su banyosu yaptırabilirsiniz her ikiside işe yarar yeterki elinizi çabuk tutun

3. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    okumaya çalıştım ve gözlerim kanadı resmen. Hocam kusura bakma ama hiç mi dilbilgisi dersi almadın?

ANIL/ÇANAKKALE bunu beğendi.
  4. Ali-YILDIRIM

Ali-YILDIRIM

İsim:
    ALİ
    dil bilgisi derken?

5. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Hocam yazının tümünde bir tane bile noktalama işareti yok.

6. Ali-YILDIRIM

Ali-YILDIRIM

İsim:
    ALİ
    ben sıkıntımı anlatmaya çalışıyorum sen neden bahsediyosun şimdi sen virgül nokta olmayınca konuyu anlamamışmı oluyosun
    Collector arkadaş okumuş yazmış beyaz benek demiş ben hemen kalktım pc başından gittim cücevatyorları ayırdım adam çözüm üretmiş ben neden bahsediyorumsiz neden bahsediyosunuz yardım almaya geldim arkdaşlar dilbilgisi değil..

7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ali bey; portalımızda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösteriyoruz.

8. Ali-YILDIRIM

Ali-YILDIRIM

İsim:
    ALİ
    iyi o zaman dil bilgisi olan üyeler alınıyor veya yaza biliyor admin konuyu silebilir
    üyeliğimide dil bilgim yok ben düz adamım konu odaklıyım

9. kosonof

kosonof

Yer:
    Ankara
    İsim:
    cihan
    Hocam öncelikle bu kadar kızmana gerek yok. Herkes yardımcı olmaya çalışacaktır. Fakat yazdıklarına sen de tekrar bakarsan ne nerede başlıyo, nerede bitiyo anlamak imkansız. Emin ol çoğu kişi sırf bu yüzden konunu okumamıştır bile.

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur. Mustafa Kemal ATATÜRK

Başka söze gerek yok Ali bey.

Montimahir, kosonof, saymin_25 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Geçmiş olsun. Yazınızı okurken burda bende beyaz benek oldum.

MESUT_KERİM, Burcu ve kosonof bunu beğendi.
  12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Öncelikle geçmiş olsun. Yağız beyin de dediği gibi akvaryumda beyaz benek var ve bu yönde tedavi uygulayabilirsiniz. Ancak Cihan beyin de dediği gibi derdinizi anlatmak için düzgün yazmanız gerekir. Bende ilk okuduğumda acaba yabancı biri google translateden mi kopyalayıp yapıştırmış diye düşündüm ;)
    Kimse size "de" ayrı yazılıyor diye uyarıda bulunmaz ancak sosyal ortamda hiç tanımadığınız kişilerden yardım istiyorsanız saygı göstermek zorundasınız . Bu saygıyı göstermenin de en kolay yolu (konu odaklı salla pati yazmak yerine) biraz daha düzgün cümleler kurmaktır.

Konuyu silecektim fakat Portal olarak bazı konulara dikkat ettiğimizi bilinmesi için sadece kilitliyorum.
    Keyifli paylaşımlar dilerim.

Burcu bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş