1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

hastalıkta kullanılar vitaminler ve kullanımları

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde cirol tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    VİTAMİNLER VE KULLANIMLARI;

Ferplex Damla : Bünyesinde bulunan demir ile,akvaryumunuzdaki balıklarınız ve bitkileriniz için gerekli demir miktarının artmasını sağlar.Ayrıca,balıklarınızın iştahının artmasını ve renklerinin belirginleşmesinde rol oynar.

Kullanımı (Aylık)
    0-30 litre arası akvaryumlarda yarım cc
    30-50 litre arası akvaryumlarda 1 cc
    50-100 litre arası akvaryumlarda 1.5 cc

Badem Yağı : Bünyesinde bulunan E vitamini ve afrodizyak maddeler ile,balıkların cinsel güçlerinin artmasını sağlar.Ayrıca içinde bulunan yağlar ile,balıklarda kabızlığın gidermesini sağlamaktadır.

Kullanımı (Aylık)
    0-30 litre arası akvaryumlarda yarım damla
    30-50 litre arası akvaryumlarda 1 damla
    50-100 litre arası akvaryumlarda 2 damla

Tüm vitaminleri ve badem yağını,akvaryumunuzda kullandıktan sonra ışık tertibatınızı 1 ila 2 saat arası açmayınız.Ayrıca sıcak yaz günleri,vitaminler hızlı bozulabileceğinden dolayı,akvaryumda kullanma işlemini gece yapınız.
    Vitaminleri verdikten sonra tavsiyem,yemleme yapmanız ve böylece balıkların vitamini yem sayesinde oral yollada almasını sağlamanızdır.

Vitaminlerin kullanımından 2 saat sonra iç filtrenizi,sudaki bozulmaları engellemek amacıyla en az 2 saat boyunca çalıştırınız.

Tüm bu vitaminler,bitkilerinizin de gelişimine hızla etki etmektedir.

Avicap Kapsül : A vitamini içeren bu ilacı,balıklarınızda ağız ve yüzgeç bölgesinde çıkan yaralarda kullanabilirsiniz.İlaç yumuşak kapsül halindedir.Kullanımında ise bir şırıngayı batırarak içindeki kapsülün sıvıyı çekip vermeniz gerekmektedir.

Kullanımı (Aylık)
    0-30 litre arası akvaryumlarda yarım cc
    30-50 litre arası akvaryumlarda 1 cc
    50-100 litre arası akvaryumlarda 1.5 cc

Bemiks Ampul: İçeriğindeki B gurubu vitaminler ile balıkların sinir yapılarında olan bozuklukların ve metobolizmalarının düzelmesine yardım eder.Balıklarınızın iştahını açar.

Kullanımı (Aylık)
    0-30 litre arası akvaryumlarda ampulün 4/1'i
    30-50 litre arası akvaryumlarda ampulün yarısı
    50-100 litre arası akvaryumlarda ampulün tamamı.

Evigen Ampul: Bünyesinde bulunan E vitamini ile,kuyrukları parçalanmış zarar görmüş veya doğum sonrası felç geçirmiş veya pulları parçalanmış canlı doğuranlarınızın kısa sürede toparlanmasını sağlar.Balıklarınızın renklerinin belirginleşmesinde önemli rol oynar.

Kullanımı (Aylık)
    0-30 litre arası akvaryumlarda ampulün 4/1'i
    30-50 litre arası akvaryumlarda ampulün yarısı
    50-100 litre arası akvaryumlarda ampulün tamamı.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu noktada bir hatırlatma yapmak isterim müsadenizle İsmail Bey. Filtre sistemleri vitamini sudan uzaklaştıramaz. Kısaca sudan vitamini kömür dahi toplayamaz. Bu açıdan filtre sistemlerinin durdurulmasının bir faydası ya da zararı yoktur. ;)

Dengeli beslenme ve optimal yemleme, akvaryum balıklarını sağlıklı tutan faktörlerin başında gelir. Balıkları bir an doğada düşünürseniz, hayatlarının değişik evrelerinde çok farklı besinlerle beslendikleri gibi, belli bir evrede de seçtikleri av sayısının çeşitli olduğunun ayırtına varırsınız. Dolayısı ile akvaryum balıklarının sadece tek tip bir besin maddesiyle (yemle) ihtiyaçları olan her şeyi alacakları düşünülemez. Şimdi bazıları balık vitaminleri derken neden insanlarla başladığımızı sorgulayabilir. Vitaminler konusunda her nedense bizim toplumumuzda bir bilinçlenme gerçekleşememiştir. Vitaminler insanlarda olduğu kadar tüm diğer canlılarda da aynı maddelerdir, aynı şekillerde etki ya da tepkiye neden olurlar. Balık karaciğerinde, yumurta sarısında bulunduğu gibi koyu renkli sebzelerdeki bazı maddeler vitamin A'ya dönüştürülebilmektedir. B12 vitamini gereklidir. Bu vitamin bakterilerden gelmektedir. Her iki madde birlikte çalışarak kan yapımına yardım ederler. Yumurta, kırmızı et,balık Süt ürünlerinde bulunmaktadır. En son bulunan vitamin PDQ'dir. Bu vitamin hastalıklara karşı savunma sisteminde ve üremede önemli foksiyonlara sahiptir. Bu vitamin Yeşil çay, maydonoz, yeşil biber ve kivide bol miktarda bulunur. Bilinmeyen daha pek çok vitamin mevcuttur. Farklı besin maddelerini diyete sokmak sağlıklı yaşamın devamlılığını en yukarıda tutacaktır.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi balıkların daha güçlü , dayanıklı ve hareketli olması için ne kullanmalıyım ?

4. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Ben bu güne kadar akvaryumlarımda çok mecbur kalmadıkça ilaç ve kimyasal kullanmadım. (kaya tuzu hariç) Rahmetli Sakıp Sabancının bir lafı vardı çalışmak, çalışmak, çalışmak derdi hep. Bencede sağlıklı bir akvaryum ve balıklar için (dinlenmiş sıcaklığı ayarlanmış) temiz su, temiz su, temiz su :) Bildiğim en iyi ilaç temiz sudur. Tabi her şey sadece su ile bitmiyor mümkün olduğunca kendini ispatlamış kaliteli yemlerle dengeli beslemek, ve filtre temizliğinide aksatmamak çok önemli.
    Yukardaki anlatımlardan ilaca karşı olduğum anlaşılmasın. Mutlaka elimizin altında balıkların en sık yakalandığı hastalıklara (iç ve dış bakteriler) karşı koruyucu olan ilaçlar bulunmalı.
    Yani demek istediğim ilaç son çare olmalı.
    Sevgiler.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Orhan Bey size kesinlikle katılıyorum.Düzenli dip çekimi kaliteli yem ve akvaryuma fazla elle müdahele yapılmadığı sürece çok fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum.Ben sadece 2 ayda bir bemiks ampül kullanıyorudum.Onu bile kestim.Sağlıklı balıklar...

M.D.1

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daha evvel ben de bu konuyla alakalı çok kez yazdım düşüncemi. İlacın damlasına tahammülüm yoktur akvaryumda. Balıklar elbette bir anlık hata ile veya çeşitli sebeblerle hastalanabilir. Tedavi uygulamasını eğer ana tank içinde yaparsam ilaçla şahsen o suyu tamamen değişirim. Ayrı bir akvaryumda tedavi etme çabasına girersem mevcut ana tank su şartlarını tamamen düzenler balıkları akvaryuma alırım. Her koşulda da ilaç girmiş veya içime kurt düşürmüş suyu akvaryumda tutmam.

Şahsen böyle düşünüyorum. :cekingen:

Sayfayı Paylaş