1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

hava kabarcıkları ve yosun problemi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde kargolu tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    arkadaşlar merhaba,
    gecen hafta birkaç gün ilgilenemediğim akvaryumumda bir takım sorunlar yaşıyorum. Kayaların üzerinde parlak kristalize baloncuklar oluştu. Aakvaryumumdaki buharlaşan su seviyesi en alt sınıra dayanmış, hemen buharlaşan suyu telefi edip, 80 lt kadarda su değişimi yaptım. Temel Bey in tavsiyesi üzerine sadece damacana su kullanıyorum. kristal baloncuklar 1 gün sonra sabah baktığımda bayağı azalmışlardı. Ancak öğleden sonra artık ışıkların bir etkisi söz konusumudur bilmiyorum. tekrar kayaların üzerini kaplamaya başladılar. bu ne olabilir acaba?
    Ayrıca kayalarımdan birinin üzerinde ilk günden beri bir yosun duruyor. zararlımıdır bilemedim. Resimlerinin linikini veriyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kabarcıklar fotosentez yapan alglerden çıkıyor. Eğer akvaryumda fosfat varsa kabarcıklar yine çoğalır ve ileriki durumu Cyanobacteria olarak görülebilir. Akvaryum aslında bir taşınma olayı geçirdi, bazı dengelerin bozulması çok normaldir.

Fotoğraflardan tam anlaşılamasa da taban kumunda ve kayalarda kırmızımsı halı şeklinde oluşumlar yoksa çok endişe edilecek bir durum yoktur. Kh değerini toparlamak için Seachem reef builder kullanabilirsiniz. Yosunlar yavaş yavaş akvaryumun oturmasıyla azalacaktır.

3. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Endişe edilecek bir durum yok. Fotoğrafta görülenler coraline alg. :basardim: Sanırım fotozentez yapan algalerin kabarcıkları onlar. Fotoğraftaki canlı baya güzel açmış, akvaryumda sorun yok bence. Seachem reef builder düzenli olarak haftalık 1-2 tatlı kaşığı kullanılırsa zamanla sorun kalmaz diye düşünüyorum.

5. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Tamam bu hafta ilk iş Seachem reef builder almak. Ayrıca KH, PH,Alkalinite, fosfat vs. vs.. testleri edinip doğru diagnoz koymadan evvel gerekli testleri yapmak farz gibi duruyor. hiç değilse bundan sonra soru sorarken hastamızın kan ve röntgen değerlerini verip sonra hocadan teşhis konusunda yardım istemek en doğrusu olacak.
    teşekkürler Temel Bey, ilgi ve bilginize...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Akvaryumumun bu haftaki son durumunu sizlerle paylaşmak istedim. Geçen haftaki örümcek ağına benzer sümüklü oluşumlar akvaryumdaki dalga motorlarından birinin teklemesiyle bütün akvaryumu sardı. Bende bu vesileyle bütün değerleri test ettim. Bahsettiğim ağ şeklindeki kahverengi oluşumlar, dalga motorunu tutunca veya mercanları çevirip hafifçe sallayınca hemen kendini bırakıyor. Sanırım 2. dalga motorum arıza yapmasa bunlar başıma gelmeyecekti.
    Alkalinite:2
    Ph: 8,5-8,6
    Nitrat: 0,5
    Kalsiyum:250
    İlk iş reef builder ekledim. daha ekler eklemezde 3-4 parça olan SPS lerimin kolları ışıldamaya başladı. çıkartabildiğim kayaların üzerlerini elimle temizleyip geri koydum. Mercanları da aynı şekilde. Bu hafta yeni bir tunze ilave edicem. Bakalım gelecek hafta son durum ne olacak buradan paylaşırım artık. Fotoları aşağıda ekliyorum hemen

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kh ve alkanitenin yükselmesi sorunu ortadan kaldırabilir diye düşünüyorum. Kalsiyum düşük zaten değerlere bakıldığında. Kalsiyum ve KH yükseltilmesiyle genel alkanite ve kondisyon su değişimlerininde yardımıya torparlar sanırım.

kargolu bunu beğendi.
  8. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Dalga motorunuz arıza yapsa da yapmasa da alg sorununuz devam edecektir, ta ki fosfat testi edinip, ölçüp 0.01 veya 0.02 mg/lt düşünceye/düşürünceye kadar.Tabii silikatı da ölçmeniz yararınıza olur.SPS olduğunu belirtiğiniz tankta KH oranı ve Calcium oranı çok düşük, bunlarıda istenilen seviyelere getirmeniz lazım.KH-8-9 gibi, ca da 400-450 mg/lt gibi.

Kolay gelsin.

9. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. biraz geç gördüm kusuruma bakmayın lütfen. Benim ölçtüğüm alkalinite testinde normal olması gereken değerler 2,9 (marin)-3,5 (reef) olması gerekiyor diyordu. sanırım ölçü birimi biraz farkli. bu haftaki reef builder eklemelerimden sonra alkalinite 3.0-3,5 arasını buldu. Ca ölçümünde sanırım ben hata yapmışım bu haftaki ölçümde 400 civarındaydı. (testler red sea pro lab)
    Fosfat değerini ölçmedim ama ilk fırsatta ölçücem. Olası Fosfat problemi için zaten bir fosfat reaktörü bakınıyordum bu aralar. Ancak şu anda akvaryumumda balık olmadığı için yemleme vs. yapmıyorum. Su olarakta sadece damacana su kullanıyorum (ancak RO suya geçmeyi planlıyorum) dolayısıyla suya dışarıdan herhangi bir katkı (mg,ca vs...) koymuyorum. Sizce akvaryumuma nasıl girmiş (hoş, daha girip girmediğini bilmiyoruz ama) olabilir? Gerçi tek seçenek damacana su kalıyor... Bu arada akvaryuma yeni dalga motorunu taktıktan ve reef builder kullanmaya başladıktan sonra bahsettiğim saçaklar azalmaya başladı. Şu anda İstanbulda olduğum için son durumu 3 gün sonra sizlerle paylaşacağım. Diğer bir haberde akvaryuma bazı yeni canlılar aldım. 1 adet bubble coral ve 3 adet levander mushroom.Henüz bubble coral tam olarak açılmadı ama yavaş yavaş formunu buluyordu bıraktığımda. AYRICAAAAA 1 adet blue tang, 1 adet chelmon (elden karides falan yiyor), 2 adet percula ve bir de şimdilik emanet olarak duran 17 cm.lik bir naso tang akvaryumuma girmiş bulunuyor. Bir de üzücü haberim var, perculalardan bir tanesi, zaten geldiğinde de biraz yol yorgunu gibiydi ancak düzelir diye düşünmüştüm...bugün sizlere ömür:( . Ben yoktum ancak arkadaşımın dediğine göre geldikten bir gün sonra sırtında nasır gibi birşey oluşmuş ve 2. günde hayata gözlerini yummuş. İlk kaybım olduğu için aslında bayağı üzüldüm bu duruma. Neden böyle olduğunu bilmiyorum doğrusu... diğer balıklar gayet güzel yem alıyorlar.İnşallah ilk ve son olur.
    Bu arada acemilikten olsa gerek elden yem alan chelmon bulunca hemen atladım ancak benim tankta şu an bir red shrimp ve bir de tridacna var, İnşallah bunları fazla rahatsız etmez.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş