1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hava moturu ve hava taşı akvaryumda nitratı önlermi?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 6 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Selamlar saygıdeğer Üstadlarım;

Benim kafamda bu soru günlerce takıldı. Aceba hava motoru ve hava taşı akvaryumdayken nitratı önlüyormu? Ben bunu kaç kişiden duydum. Sizce nitratı önlüyormudur hava motoru ve hava taşı?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Güzel bir soru Yavuz, nerden buluyorsununuz anlamıyorum, iyi bundan böyle su çekeceğimize eve bir kompresör alalım ne dersin? Bol bol oksijen veririz olur biter.

Sudaki bulunan nitrat, gene suda bulunan oksijeni çok fazla tükettiğinden dolayı, sudaki oksijenin azalmasına sebebiyet vermektedir. Bunun için suya fazla O2 vererek canlılarında O2 ihtiyacını kısa süreli karşılayabiliriz. Bu demek oluyorki O2 nitratı nötürülize etmez, bir bakıma artmasınada sebebiyet verir. Ben böyle biliyorum.

Genelde akvaristler çözümü O2 ile değil nitrat ile beslenen bitkileri tercih ederler.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Peki nitrat ile beslenen bitki hangisi? Murat abi, birde bu subulata diye bir bitki var nasıl bir bitki önerirmisin tropheus akvaryumuma?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Cichlid akvaryumlarına genelde anubias, java ferm large, saz öneriyorlar bana göre. Aç kaldıklarında ise bitkinin yeni sürgünlerini yiyiyorlar diye biliyorum, ama tropheuslarda genel bir fikrim yok. İsmail hocam bu konuda daha bilgidir.

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Teşekkürler Murat hocam, peki bu nitrat ile beslenen bitkinin adı ne? Ver kolay bulunurmu? Ben almak isterim hemen. Cevabın için teşekkürler.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bitkilerin hepsinin nitrat ihtiyacı vardır. Bunlar içinde nitrata fazla gereksinim duyanlar arasındahızlı gelişen/büyüyen bitkiler önde gelir. Crinum thaianum, su mercimeği, zeytin, çınar, ricca, vs. Bazı akvaristler nitrat düşürmek adına supm içine bambu bile koyduklarına şahit oldum.......

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Amazon, soğanlı saz, burgulu saz, ama yinede didikleyeceklerdir .Tek tür bitki anubias yeterli olacaktır.

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Teşekkürler cevaplar için. Anubias yeterlide ben akvaryumumu bitkili görmek istiyorum. :) Vede Büyük frontosa tankıma bitki koymak istiyorum. Ozaman ben 5-6 tane daha anubias alayım akvaryuma güzel görüntü veriyor. :)

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Aslında en güzeli şuan benim yapacağım gibi keskin olmayan kayaları yosun tutturarak akvaryuma koyarsan harika olur ... Doğalarında kayaların üzerinde bulunan yosunları kazımayı severler ve beslenirler .Diet yemlerinede takviye olur.Ama yine karar senin.

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Biliyorum İsmail abi kayalar yosunlansın diye ışığı 8-10 saat açık tutuyorum. :D Zaten yosunlanmaya başladılarmı bakıyorum tropheuslar bitiriyor hemen. Ama camdaki yosunları yemiyorlar. .8. Benim kayalar keskin diğil ama bende ağaç fosili kaya istiyorum bulamıyorumi buluyorum ama kilosuna 5-10 tl istiyorlar. İsmail abi sen o ağaç fosil kayayı nereden aldın? Bu arada bende akvaryumu doğallaştırmak için elimden geleni yapıcam hele şu yeni akvaryum gelsin süper olucak içine ne güzel kayalar koyucam, bitkiler filan süper olucak. :) Peki abi kayaları yosun tutturarak demişsin nasıl tutturcam o kayaları yosun ile.?

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Bana arkadaş hediye etmişti .Avcılardada kilosu aynı

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Ben en iyisi doğal bırakim akvaryumu kayaların üstünü yosun tutturim. Onlarla beslensinler, genede yem vericem ama yanlış anlamayın. :D Şu 75*50*40 lık akvaryum işini bir halletsem bende rahat edicem balıklarda raha edicekler.

Sayfayı Paylaş