1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hava pompasıyla dış filtrenin farkı

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde methapor tarafından 14 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Benim akvaryumda iç filtre var. Çok akım yapıyor. Balığım sanki yoruluyor gibi. Bazen kapatıyorum. Hava pompası veya dış filtre almayı düşünüyorum. Aralarındaki fark nedir? Fiyat aralıkları çok.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Hava pompasıyla dış filtrenin farkı

İç filitrenizin konumunu yan cama akıntı yapacak şekilde ayarlarsanız akvaryumdaki aşırı akıntıyı engellemiş olursunuz.

Sorunuza cevaben; hava pompası hava basar,filitre vazifesi görmez.Dış filitre ise adı üstünde filitredir.Aradaki fark budur.:)

3. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Sizce hangisi daha iyi, ben yazlığıma almayı düşünüyorum da? Orada köşede büyük 80 Lt filan olacak. Sabah, akşam, öğlen her zaman bakıcam yani öyle oturup izlemek istemiyorum ama zırt pırtta su değiştirmicem. Nasıl desem bir yem atarım motoru durdurur gene başlatırım veya benzeri.

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Hangisi daha iyi olur yanlış bir soru olmuş Polat Bey.

Burda sorulacak soru şu olmalı;

1. Hava motoru kullanmayı düşünüyorum, bununla birlikte iç filtre mi dış filtre mi kullanmalıyım?
    2. Dış filtre veya iç filtre olarak öneriliriniz nedir?

Bu iki soruya cevap olarak şöyle diyebilirim.

İç filtre Olcay Abimin dediği gibi kullanılırsa yazmış olduğunuz akıntı sorununu çözer. Ancak görüntü güzel olsun ve daha efektif bir filtrasyon sağlansın isterseniz dış filtre almanızı ve kumun altına koyacağınız bir hava taşıyla da kabarcıklarla akvaryumun oksijen beslemesini yapmanız gerekir. Böylece akvaryumunuzu seyrederkende dekorasyon haricinde gözünüzü yoracak ekstralar akvaryum dışında kalmış olur.

Saygılarımla;

methapor bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Şimdi ahava motoruyla dış filitreler farklı ekipmanlardır.Birisi suyu temizler,diğeri hava verir.Anladığım kadarıyla size filitre lazım ve bu yüzden dış filitre alın derim.Ancak zırp pırt olmasada canlılarınızın sağlığı açısından dış filitreniz olsa dahi haftalık dip çekimiyle beraber % 20-30 su değişimi yapmanız lazım.

The_ReligiouS bunu beğendi.
  6. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Hava pompası ve dış filtre alsam. Her ikisinide taksam abartı mı olur ?

7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Hayır neden abartı olsun zaten o şekilde kullanıyoruz bizde. Ama akvaryum boyutları ufaksa dış filtrenin yağmurlama aparatını kullanabilir ayrıca bir hava motoru almanıza gerek kalmayabilir.

8. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Hava motorları çok ucuz ama dış filtre çok pahalı. Bana göre güzel bi dış filtrel 50 tl lik falan biliyorsanız paylaşırmısınız ?

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Akvaryumunuz kaç litre yada ölçüleri nelerdir?

10. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Dış filtrelerin en küçüklerinden akvaryum en fazla 80 litre olcak oda fazla bile Bekir bey.

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Polat Bey;

80 litre bir akvaryum için en az 3 katı su çevirecek bir dış filtre gerekir. Bu bilgi üzerine dış filtre bakabilirsiniz.

12. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Ne kadar tutar bu dış filtre ?

Sayfayı Paylaş