1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Havada ''Tuz Kokusu'' var; Manisa

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Oktay Kuştutan tarafından 14 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Merhaba form üyesi değerli arkadaşlarım.

Ocak ayının ilk haftalarında akvaryumu alarak adım attığım ''Tuzlusu Dünyası''na takip eden aylarda da bütçem doğrultusunda kalan malzemeleri toplayıp 05.06.2014 Perşembe günü tam anlamıyla başlamış bulunmaktayım. Su dolumu, tuzluluğun ayarlanması ve kumun ilave edilmesi derken zaman geçti, akvaryum açısından da şükürler olsun herhangi bir sorun yok. Bu güvencelerden sonra gecikmelide olsa konu açımına koyuldum.

Sistem olarak;

Ana Tank : 100x50x50(h) (250 lt)

Sump : 85x40x35(h) (119 lt) ölçülerine sahip durso sistem

Akvaryumun mobilya yüksekliği : 100 cm (membran mobilya)

PS: BM Curve 7

Aydınlatma : Hopar 6x39W HO T5 (şimdilik idare eder ama ilerde güzel bir armatür almayı planlıyorum)

Geri Dönüş : Jebao DC 6000 (2. kademede çalışıyor)

Isıtıcı : Eheim Jager 300 W (aktif değil)

Sirkülasyon : 2 adet Jebao WP 25 (mercan girişinde akıntı fazla gelirse 1 tanesi WP 10 ile değişecek)

RO : ***** Su Arıtma (reklam olmamıştır umarım, reklam babında yazmadığımdan emin olabilirsiniz)

Tuz : Red Sea Coral Pro

Kum : Dazs Aragonit 19 kilo (13 kilosu 1,5-3 mm ; 5,5 kilosu 0,1-1,5 mm)

Kaya : Birkaç güne canlı kürlenmiş kaya eklemeyi umut ediyorum, olumlu gelişmezse 18 kiloluk kutulu kayalara yöneleceğim

Bakteri Kültürü : BioKit

Tuz Ölçer : Reef Royal Aquatics - ATC

TDS Ölçer : Basit usul yani Kalem Tip

Derece : 1 adet Çubuk Tip (Sera), 1 adet Digital Göstergeli

Kaya durumumu da birkaç güne yada en geç hafta sonuna kadar netleştirip ekledikten sonra bakteri kültürünüde ilave edip gerekli oluşumları sorunsuz tamamlamam umuduyla sistemi kendi haline bırakacağım.

Malum yaz ayları ve sıcaklıklar her geçen gün artış göstermekte, sıcaklık sorunumu bu yaz basit fan yöntemiyle çözmeyi planlıyorum (hanım'a soğutucuda almam lazım desem oklavayla girişeceği kesin).

Test işlerimide Discus beslediğim zamanlar aldığım Tetratec ile çözmeyi düşünüyorum. Sonbahara doğru mercan girişleri öncesi daha kaliteli kitlerden alacağım. Şimdilik idare etmem gerekecek.

Sıcaklık dolayısıyla sorun yaşamamak için ısının istenilen seviyelere düştüğü, kontrolünün ısıtıcı ile yapılabildiği sonbahar aylarında mercan girişi ve balık girişini yapmayı planlıyorum. Öncesinde deneme amaçlı palyaço yada velifera girişi yapabilirim.

Bu seviyeye gelmemde ve cesaretlenmemde yardımları dokunan, sorularıma içtenlikle cevap veren tüm arkadaşlarıma (akranlarıma, büyüklerime ve küçüklerime) teşekkürü bir borç bilirim.

Değerli yorumlarınız, yol almamda bir ışık niteliğindedir. İnşallah uzun vadeli ve sorunsuz, güzel bir kurulum yaşarım.

Saygılar.

DSCF3381.JPG DSCF3383.JPG DSCF3384.JPG DSCF3385.JPG DSCF3386.JPG DSCF3387.JPG DSCF3389.JPG DSCF3416.JPG DSCF3417.JPG

Adnanisanur, Erdem., Glsn ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun gayet düzenli bir kurulum olmuş, test işi içinde diyatom bitip canlı ekleme seviyesine kadar hiç düşünmeyin kafa karıştırmaktan başka bir kazanım sağlamaz. Hatta soft mercan ve balık beslenecekse test bile yapmaya gerek yok. Diatom, bekleme süresi derken bir ay geçer mercan girişleri de az ve dayanıklı türlerden yapılırsa yaz aylarını atlatana kadar daha iyi olur.

MESUT_KERİM ve YMR_AY bunu beğendi.
  3. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Teşekkürler Veysel Bey. Hayalet kurulumu bir nevi canlandırayım dedim :) Bundan sonrası bekleme aşaması, yaz aylarında ciddi girişler yapmayı düşünmüyorum. Paylaşımlar ve bilgilenmeler dahilinde sisteme şekil vereceğim. Saygılar.

veysel bunu beğendi.
  4. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    İyi görünüyor oktay tekrar hayırlı olsun.Envere bu gün uğradım,salı günü yeni canlılar ve kaya gelcekmiş.Bilgin olsun.

Oktay Kuştutan bunu beğendi.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hayırlı olsun. Aramiza hosgeldiniz. Gayet güzel, planlı ve düzenli bir kurulum olmuş. Kaya girişi ve diatom sonrasi ufak ufak balik girişlerine başlayabilirsiniz. Sicaklil balillarda mercanlar kadar ölümcül değil.

Oktay Kuştutan bunu beğendi.
  6. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Teşekkürler Engin Abi. Geçen haftadanberi bekliyorum canlı kaya için, inşallah önümüzdeki haftaya kadar çözeceğim.
    Teşekkürler Mesut Bey. Mercan için sonbaharı bekleyeceğim, balık için dönem dönem arttırarak devam etmeyi planlıyorum.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. Erdal

Erdal

Kayaları çok özenle bol gözenekli ve hafif olanlarından seç. Adının hakkını vermesin kaya gibi ağır olmasınlar, kaya sıkıntısız bir diatom için çok önemli aklınızda bulunsun. Bu arada sık sık elyaf değişimi yapmayı unutmayınız. Hayırlı uğurlu olsun. :nazar:

8. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Teşekkürler Yazgan Bey. Kaya konusunda sorun çıkmaması için kutulu kayalara yönelmek istememde bu yüzden, kaliteli kaya gerçekten bir sorun. Elyafı ilk birkaç hafta kullanacam, sonra düşünmüyorum. Kaya işini de hafta sonuna kadar bir şekilde çözeceğim. Saygılar.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Merhaba form üyesi değerli arkadaşlarım.
    Sistemime Nat. Oceans 18 kiloluk bir kutu kaya ekledim, parçaların elverdiğince dizilimini gerçekleştirdim.
    1 sıra yani 6 ampül BioKit'i (kültür) sisteme dahil ettim ve Ps yi kapattım sabah aktif etmeyi, ışığı ise günde akşamları bir iki saat yakmayı düşünüyorum.
    Şimdilik durum bu şekilde yani araştırıp beklemeye/gözetlemeye devam.
    DSCF3487.JPG DSCF3490.JPG DSCF3491.JPG DSCF3486.JPG

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 28 Nisan 2016
    veysel ve messiah bunu beğendi.
  10. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    Yeni kayaların hayırlı olsun oktay :).Arka cama dayalı olan kayalar ilerde cam temizliği yapmana engel olacaktır bilgin olsun.;)

11. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Teşekkürler Engin Abi. Arka camda silinmeyen kısımlar kalacak, ama eldekilerle en iyi verebildiğim şekil buydu.

12. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    Kayalarla biraz daha oynasan dahada güzel görünür bence.Kimini dik koy mesela.Daha doğal görünür herhalde.Bu haliylede yeterince iyi görünüyor.Yazdıklarım ben olsaydım yapacaklarımdı :)

13. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Fotoğraflarda koymadan önce diyazn etmeye çalıştığım bir foto var ama akıntı, arada yem kalması vb. durumlardan dolayı vazgeçtim. Derinliğin en az 70 cm olmasını bu yüzden çok istemiştim ama kısmet olmadı. Sürdürülebilirliği sağlar ilerde tankımı büyütecek olursam derinliği 70-80 cm arası yapacağım. Yorumlar için teşekkürler Engin Abi. Saygılar.

14. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Sanırım Diatom'da başladı.
    DSCF3501.JPG DSCF3502.JPG

veysel ve messiah bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
  16. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Evet Veysel Bey. Bu hafta 3. hafta, herhangi bir katkı vb. girmemiştim, geçen gün kayaları dizerken farkettim net değildi ama giderek netleşiyor. Kaya girişi ile birlikte bakteri tüplerini de (BioKit ten 1 sıra, 6 ampül) kırdım. 2. sırayı da haftaya kırıp temmuz sonunu beklemeyi düşünüyorum. Sorunsuz olur inşallah.

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Beklemek iyi olur canlılarda sıcaklık vs. den etilemez.

18. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Merhaba Arkadaşlar. Sistemim bildiğiniz üzere 3 haftadır aktif olarak çalışmakta, ışıklandırmayıda (3X39W olarak) 18:00 - 24:00 saatleri arasında düzenli olarak yakmıştım. Sisteme Kaya ve BioKit girişim birkaç günlük. BioKit girişinden sonra dalga motorlarında gözlemlediğim ''mor renk toplanımı'' neden olmuş olabilir. Biraz önce dikkatlice incelediğimde kum üzerinde de mor oluşum var. Saygılar.
    DSCF3514.JPG DSCF3516.JPG

Fotoğrafların kalite sorunu için özür dilerim.

messiah ve veysel bunu beğendi.
  19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Coralin Alg mor olur ama bu kadar kısa sürede alg kaplar mı çok emin değilim. Bilen arkadaşlar cevaplayacaktir. Ama eğer Coralin alg ise iyi bir şeydir.

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Pek belli olmuyor ama coral alge gibi duruyor. Şimdilik erken baya ama kumdakiler ileride belli eder kendini kırmızı olup elleyince dağılmıyorsa korkma.

Sayfayı Paylaş