1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hayalet Karides - Palaemonetes paludosus

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 13 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Hayalet Karides
  Palaemonetes paludosus


  Özet Bilgiler:

  Yaygın Adı: Amerikan Tatlısu Hayalet Karides, Amerikan Tatlısu Çim Karidesi
  Bilimsel Adı: Palaemonetes paludosus
  Uzunluk: 5 cm. civarı
  Isı: Geniş bir ısı aralığında yaşarsa da en iyi gelişimi 21 – 26 C. arasında gösterir.
  Su Parametreleri: Uzun dönemde alkali suya ihtiyacı vardır. Uzun süre asidik suda bakılmamalıdır.
  Beslenme: Pul ve tane balık yemi, saç algler ve yenilebilecek her şey.
  Orijin: Kuzey Amerika
  Larva Geliştirme Türü: Planktonik Larval aşaması sadece birkaç gün sürer. Hemen onun ardından birer minyatür karides olarak bir sonraki dönemlerine geçerler. Ebeveynlerinden bağımsız bir yaşamları vardır. Bu karides türünün Amano Karides gibi yumurtadan çıkışında acı suya ihtiyacı yoktur.

  Detay Bilgiler:

  Bilimse adı Palaemonetes paludosus olan American Tatlısu Çim Karidesi enteresan, eğlenceli ve en az takdir edilen bir karides türüdür. Bu karides türü öncelikle yemlerden kalan artıkları yiyen bir karides türüdür. Kokulara karşı oldukça hassas olup, kıyıda köşede kalmış olan yem artıklarını diğer karides türlerinden çok önce bulup fark ederler. Hatta baş aşağıda dahi yüzüp yemleri yakalarlar.

  [​IMG]

  Bu türün tanklarımda aşırı derece barışçıl olduklarını kanıtlamıştır. Gerek küçük ve hatta çok küçük yavru balıklara ve de çok küçük karideslere kesinlikle zarar vermediler. Hatta, larva aşamasındaki karideslere dahi dokunmadılar. Ama öte yandan, bazı yetiştiriciler de aksine beyanlarda bulunmuş ve hatta Hayalet Karideslerin balıkları yakaladıkları veya kuyruklardan parça kopardıklarını bildirmişlerdir. Şahsen bu beyanları ben doğrulayamam. Çünkü bu iddiaların bazıları hatalı karides tanımlamalarından olabilir. Birçok genç Macrobrachium sp. Cam Karides’e benzer ve hem de agresiflerdir. Ayrıca bu farklı karides toplulukları arasında davranış farklılıkları da olabilir.

  [​IMG]

  Yukarıdaki resimde dişi Amerikan Cam Karidesi görülmektedir.

  Caridina veya Neocaridina türünün alg yiyen küçük bir tütü olarak bu türü akvaryumlarda çoğaltmak kolay değildir. Çünkü Tatlısu Cam Karidesi serbest yüzen/dalgalana larvalarla çoğalır ve bu larvalar, larva sonrası döneme geçene kadar micro gıdalarla beslenir ve ebeveynden bağımsız bir hayat tarzları vardır. Bir çok akvaryumlarda, larvalar kendilerini büyütüp bir sonraki aşamaya geçirebilecek gıdaları bulamayacakları için açlıktan öleceklerdir. Bununla birlikte, bazı eski tanklarda, yani suyu eskimiş tanklarda, özellikle zeminde bir çok çökelti, çürümüş bitki ve yem artıkları çeşitli micro organizmalar üreteceği için bu gibi tanklarda larvaların gıda bularak beslenme şansları olacaktır.

  Palaemonetes pugio and Palaemonetes vulgaris gibi türlerde olduğu gibi, Hayalet Karideslerin larvalarının gelişimi için acı su ya da tuzlusuya ihtiyaç duymazlar.

  [​IMG]

  Herne kadar ilk anda yarı saydam olsalar da zamanla farklı örnek ve renklerde görüneceklerdir. Dişiler hamile olunca güzel yeşil renkte yumurtalar taşılar ki bu yumurtalar karidese de aynı rengi verir. Hatta bazı farklı nufuslarda da renk farklılıkları mevcuttur. Bireysel olarak da antenlerinde, kıskaçlarında, kuyruklarında, göze hitap eden farklılar vardır. Eğer bu farklılıklar değişik türlere atfedilirse, daha henüz tanımlanmamış al türler var demektir.

  [​IMG]

  Bu karides türünün su ısında geniç bu aralığa karşı oldukça toleranslı olup, Su donmadığı sürece, bahçe havuzlarında dahi yaşayabilmektedirler. Akvaryumlarda ise 21 derece civarında rahatlıkla bakılabilir.

  Bilgi Kaynağı: http://www.petshrimp.com/glassshrimp.html adresinden Türkçe'ye çevrilmiştir.

  Saygılar
   
 2. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Lütfen söyleyin bunlar boş akvaryumda mı,suda mı yaşıyor???
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Saitcan,

  Merhaba. Bütün karidesler suda yaşıyor. Kaplumbağa gibi yaşadıklarını düşünme.
   
 4. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Cahilliğime verin. canım.gif Bilmiyordum daha önce bir deneyimim olmadığı için yani bunların kemiği var mı yoksa dokuları karınca gibimiler ? Yoksa kemiğimsi bir yapı ile mi kaplı. Sudan ayırınca ne kadar yaşıyabiliyorlar. Balıklar gibi mi daha fazla mı daha az mı ? Aynı mı?
   
 5. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Saitcim Tamer abinin karides makalelerinde ki tüm karidesler kabuklu ve eklem bacaklı canlılardandır diğer karideslerde olduğu gibi yani.Balıkçılarda gördüğün jumbo karidesler varya turuncu gibi bunlarda olsa olsa planör karides olur.. Bilmem anlatabildim mi ?

  Karidesler sudan çıktıklarında yaşayamazlar.Bir süre yaşarlar sonra ölürler.. Ama nedir nemli ortamlarda barınabilirler su dışında bile olsa.. Bu olayada bir torba bitki verdiğim arkadaşımın içinden karidesler çıktı demesiyle şahit olmuştuk ve 8 saatten fazla bir şekilde poşetin içinde bitkilerle beraber yaşamayı başarmıştı.Ama dediğim gibi nemli ortamlarda bir süre şansı yaver giderse hayatta kalabilir ama o tip bir alışkanlıkları yok. Forumda karideslerle ilgili Tamer abinin açmış olduğu bir ton bilgi var onlarıda sömürmeni tavsiye ederim.
   
 6. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Çok teşekkür ederim abicim.Çok kısa ve temiz bilgi verdin.
   
 7. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Tipi bence çok hoş bunun.Fosforlu mu bu hayvan yoksa kendi rengi mi böyle?Mesela gece parlıyor mu?Ama acısu,tatlısu yavruya gerek falan diye şeyler var ya bu karidesde var mı? bay bay:gif
   
 8. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Bu kadar basit değil tabii karides olayı ama zorda değil hani.. Seni karides jedi'yı olarak yetiştiricez Sait kardeş sende ışık var.. Bizim forum soru soran insanları sever.. ;)
   
 9. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Ortalarda birşey desene Volkan Abi toka:gif 35 LT'de beslenir mi bunlar? smiley18.gif
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  35 litre uygun Saitcan, Tamer abi bu konuda bir mesaj yazmıştı sana yanlış hatırlamıyorsam. Karides portalına bir göz gezdir bu canlılar için gereken her şeyi bulacaksın emin ol. ;)
   
 11. taygun

  taygun Guest

  Teşekkürler Volkan, teşekkürler Temel hocam,

  Sait bu konuyu kolay kapacak gibi. Hatta bizim aklıma gelmeyen soruları soruyor. Gidelim biraz daha çalışalım bari. gizli:
   
 12. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Estağfirullah, ne haddime.
   

Sayfayı Paylaş