1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hayat mavide dediniz.Buyrun size sorularım.

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde expe tarafından 8 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Merhaba abilerim, kardeşlerim.Size sormak istediğim sorular var tuzlu su akvaryumu hakkında.
    Bilginiz olduğunuz düşünüyorum benim bitkili bir akvaryumun var.Ölçülerine gelirsem, uzunluk:70cm derinlik:40 cm yükseklik:50 cm bombeli akvaryumum var(148litre)
    Acaba işık sistemini değiştirip asma tarzı bir protein skimmer ve şalale filtre ile tuzlu suya geçiş yapabilirmiyim.(sakın olmaz demeyin:karete:)
    Altına sump sistemi kurma imkanım yok.eğer bu akvaryum ile tuzluya geçiş yapabilirsin uygundur derseniz, daha sorularım olucak.

Ekli Dosyalar:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yanas bakalim mavilige hele. Olmaz da nedir ? Onemli olan akillica, zekice, yerli yerinde hareket etmek degil mi ? Bu hic zor olmasa gerek. Cesaretle baslamak yarisina gelmek demektir.

Hayirli olsun kararin, insallah gonlunce olur.

Cep mesaj...

3. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Ya kusura bakma ama Temel abi hep senin yüzünden.İnsanları özendiriyosun.Yani bu akvaryum ile olur diyosun tamamdır o zaman yavaş yavaş bir araştırma yapıyım.neler alabileceğim konusunda bana yardımcı olurmusun.bana neler gerekli başlangıç aşaması olarak.bana bunları listelerseniz cok sevinirim.Bende yavaş yavaş mazemeleri tamamlayıp başlıyım.

4. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Başta korkuyu atıyor insan üstünden sonra hafif gaz veriyor sonra yine iki süslü kelam ekleyip senin mavi rüya görmeni sağlıyor bizim Temel abi.:F Hayırlı uğurlu olsun akvaryum.

5. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Valla acayıp adam Temel abi.Bu arada dileğin konusunda teşekkürler.Ama daha tatlı su akvaryum tuzluya geçmeye karar verdim, ama biraz zaman alıcak.Hop diye atlamak istemiyorum sonra hüzran oluyor.İyice araştırıp gereken herşeyi tamamlayıp ondan sonra başlıyacağım kuruluma.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biraz kendimi gizlemem lazim sanirim. :D Baya iyi tanimaya baslamissiniz.

Emre cepteyim ben su anda aksam orneklerle yol belirlemene yardimci olmaya calisirim. Yavasi bos ver bence. Yavas dedigin bu sabrini tuzlu su kurulumunda goster bak neler oluyor. Yani kararin net uygulamalarin sakince olsun. Ucurursun, sisirirsin, patlatirsin tuzlu suda da sen bile anlamazsin. Olur olur hepsi olur, yasar yasar hepsi yasar. :D

Cep mesaj...

7. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Tamam abicim bakıcaz artık.Çizdiğin yoldan gidilim.ben bir kaç sitede protein skimmer baktım,ama bir neticeye varamadım.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir protein skimmer, verimli ve fiyat uygun. Bubble magus.

expe bunu beğendi.
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bu laflar hiç yabancı gelmiyor nedense.:D

10. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Tamam abicim bunla başlıyalım.Bunun iyi bir toplayıcı olduğunu duymuştum.Bundan sonra işık olayına girmeliyim diye düşünüyorum.Bence en önemli konulardan biri.Temel abi sence kaç florasan yeter bu akvaryuma.Birde sormak istediğim bişey var metal lamba kullansam tek olarak olurmu.Yoksa metal lambanın yanına florasana eklemem gerekirmi.Siteleri gezerken görüyorum 2.ci el armatürler onlardan alabilirim.Yada akvaryumumun kapağina bir dıy calışması düşünüyorum.Abi birde bu protein skimmer akvaryumun içine mi takılıyo.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bana sorarsan kendi üst kapağını çıkar derim. Yahut bir fikir olarak kapağı akvaryumdan ayırıp kapağını askılı armatüre çevirmek güzel olabilir. Tercih etmezsen dediğin gibi 3x 24 wat T5 Florasan güzel olur. Metal halide olur ama yanına destek gerekebilir ve ısı sorunu da yaratır.

12. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Ya hiç güleceğim yoktu.tem05.gif

13. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    3*24 yeterli gelirmi abi.Haddimi aşmıyım ama az geldi bana.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeter aslında ama ışık güçlü olursa daha rahat edersin. Nano olacağı için ışık ihtiyacı orta seviye canlılar ağırlıkta olacak. 4x24 yaparım dersen bu elbette daha iyi olur.

15. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Benim kullanmam gereken florasanlarıda bana söyliyebilirmisin abi.Dediğim gibi bütçem doğrultusunda yavaş yavaş alıp başlıyacağim.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Uzun zamandır kullandığım Ati T5 florasanları öneririm. Farklı markalarda var ama ben memnunum. Fiyatı bu tarz malzemede kısmak ilerde seni üzer. En iyisi ps, aydınlatma gibi ekipmanların iyisini alarak sağlam yapı kurmaktır.

ATI Blue Plus 24 wat 2 adet.
    ATI Blue special 24 wat 2 adet.

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar ,sadece iki balık bakılacaksa bir kova tuz, haftalık su değişimi ,2 adet 24 wat t5 birde düşük debilidalga motoru.Yada bir adet şelale tipi filitre yine bir kova tuz ,haftalık su değişimi ,2 adet 24 wat t5 yeterli olur diyorum ,tuzlu suyun tadını aldıktan sonra ise daha farklı reçeteler yazılabilir.:heyo:

18. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    SAdece balık düşünmüyorum.Ama yinede düşünceleriniz için teşekkürler....
    Temel abi yanlız ben bu dediğin florasanları bir kaç akvaryumcuyo sordum bana yok diyorlar.internettede bulamadım.
    Zaten ne dir bu t5 florasan olayı anlamadım.her kez arıyo ama hiçbir akvaryumcu yada siteler tam anlamı ile boylarını ve modellerini getirmiyolar.

--- Ekleme; ---

Tamam temel abim .Protein skimmer ve florasan olaylarını haftaya alıyorum.
    Şimdi başka bir soru.Kum olayında farklı dğşğnceler gördüm.Argonit kum ve mercan kırığıydı galiba,birde canlı kum var.Acaba bunlardan hangisini önerirsin.
    Bİrdecalı kaya olayı var yerli ve fiji kayası falan filan bunlarda tuzakmı yoksa kayanın bile fiji simi iyi.Bunlar arasında bana artı kazandıracak farklar varmı.

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    T5 floresanları buradan temin edebilirsin Emre.

http://www.marinelifeakvaryum.com/main/products.asp?cat_ID=4&sub_cat_ID=3

Fiji kayaları fiyat olarak pahalı ama, yerli kayaya nazaran hafiftir, birde şekilleri dallı budaklı olanları mevcut. Genelde dekorda takviye için kullanıyorlar. Marsall kayalarıda, yerli kayalara benzer ama buda yapı itibarı ile 1 kg'mı 3-4 kg yerli kayanın kapladığı alanı kaplar, yani hafif.

Kum olarakta tamamen senin seyir zevkin diyelim, iri taneli mercan kırığının artıları yok değil, iyi bir yaşam alanı sağladığınıda unutmamak gerekir.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kum konusunda kafani karistirma hic. Cunku canli kum, argonit ve mercan kiriginin hepsi ile akvaryum kurulabilir. Ben 0,5 mm mercan kirigindan baska kum kullanmam ama kendi fikir dunyamin ve akvaryuma farkli acidan bakisim yuzunden. Diger secenekler daha pahali fakat dedigim gibi onlarda olur.

Canli kaya konusunda da aynen kafan rahat olsun. Fiji kayasi goruntusu guzel ama islevsel olarak yerli kayadan daha zayiftir. Eger maddiyat ayiririm dersen fiji kayasi yerine islevi olan Singapur canli kayasi almani oneririm.

Sart mi hayir! Yerli kaya 8 dolar, digeri 20 dolar. Gel kendini korkutma bu islerle, biraz farkli bakalim senle bu olaya.

Canli kayan uygun fiyatli yerli, taban kumun da uygun fiyatli ince taneli mercan kirigi olsun ve digerlerine verecegin fazlalik parayi kaliteli bir ps'ye ve iyi bir aydinlatmaya ekle. Tabi hepsine paran varsa o ayri.

Fakat yoksa bu kismi iyi oku;

Goruntusu BMV olan arabanin motoru haci Murat motoru olacagina...Haci Muratin motoru BMV motoru olsun. Varacagin yere Haci Murat daha emin gider. Haci Murat motorlu BMV senin vardigin yere geldiginde sen ozel ucaga binmeye baslarsin. Sec artik birini.

Bana biri bunlari 10 yil once yazsaydi Takashi Amano muydu neydi onu cig cig yerdim. Guzel oldu be cepten de yazmis olsam. :D

Cep mesaj.

murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş