1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hayat Su Misali-Zaman dediğin nedir ki;bir avuç kum!

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde ORGO tarafından 6 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Yıl 2003;
    Bütün hobi hayatım bu yıl içerisinde başladı.Hani derler ya;herşeyin bir başlangıcı vardır diye.İçimde hep hayvan besleme aşkı vardı.Bir gün yan komşum,evine çağırdı..Bebeklik arkadaşımdır kendisi..Sana birşey göstereceğim dedi,hava atmayı çok sever kendileri:smile19: Gittim,bir baktımki ufak bir fanusta,2 tane turuncu şey yüzüyor.Ne bileyim japon balığı olduğunu..Çok etklenmiştim o hayvanlardan..Eve geldim ben balık isterim diye tutturdum,bizimkiler karşı çıktı ilk olarak,ama sonradan ağlamalarıma dayanamayıp aldılar tabi ki.Küçük bir fanus ve 2 tane şirin japon balığı..Bir süre besledim v öldüler.Tekrar al,tekrar al öldür derken bu işin içine atıldım bu yıl içerisinde..Fanustan bulaşık yıkama kabına kadar herşeyde besledim bu yıl içerisinde yalan yok..
    Yıl 2004;
    Artık akvaryumcudan çıkmaz olmuştum.O yıllarda bütün türler yaygın değildi.Japon balığı,zebra cichled,tilapia cikletleri gibi türler meşurdu o yıllarda..Yine japon doldurmaya devam ediyordum eve..Artık o küçük kapta neredeyse 10 taneye kadar balığım olmuştu..Birazcık tecrübe edinmiştim,öldürmüyordum artık....
    Yıl 2005;
    Akvaryum almanın zamanı gelmişti artık.Bir gün parkta kardeşimi oynatırken annemin yanına geldim.Aklım fikrim balık-akvaryum arasında idi.Ben akvaryum alacağım dedim,her zaman ki gibi izin çıkmadı.Hiç unutmam yanımızda bir abla oturuyordu,meğer onunda balıkları varmış.Balıkların mı var dedi,evet dedim..Benimde var dedim,biraz koyu muhabbet ettik.Neyse derdimi anlattım ona,sağolsun oda naptı ne etti annemi ikna etti.İlk akvaryum almamı o ablaya borçluyum..Hemen eve gittim,o zamanlar akvaryum ucuz tabi.20 liraya akvaryumudur kumudur,herşeyini aldım..Hemen heyecanla eve getirdim kurdum.O heyecanımı hiç bir zaman unutamam.Çok büyük gözüküyordu akvaryumum gözümü.Sanırım 30 litre kadar dı:F Balıklarımı saldım,sabahlara kadar onu seyrediyordum...
    Yıl 2006;
    Akvaryumcuya yeni bir balık gelmişti.Tilapia(mısır cichled),dişileri renksiz olduğundan hamsi zannetmiştimportal4.gif..Sordum,senin akvaryumunda bunlar olmaz dedi.Ama kafaya koymuştum alacaktım,hala japonların vardı..Neyse gel zaman git zaman o balıklar yavrulamış,bir baktım yavru,hemen aldım 4-5 tane.Attım akvaryuma,ne hikmetse büyüyüne kadar japonlarla durdular.Onlar büyüyene kadar japonlarımda öldü zaten.Kocaman olmuşlardı,o küçücük akvaryumda yavruladılar,artık nasıl baktıysam..Başarılı olamadım tabi..Isıtıcı felanda yok,motor var amaportal4.gif.Isıtıcısız nasıl yaşadılar anlamadım...Bir gün yine akvaryumcuda lepistesler gözüme çarptı.Onlardanda aldım 4-5 tane.Akvaryumcuda bana nasıl verdiyse artık..Attım akvaryuma..Bir süre durdular 1-2 gün kadar.Lepistesin biri yavruladı,hamile iken almışım sanırım.Sabah bir baktım birşey yüzüyor akvaryumda dipte,1 tane..Hemen aldım akvaryumdan bir tane pet şişeye..Sobanın yanına koydum,az biraz büyüdü.Fakat annem suyuu değiştirirken lavobaya kaçırmış hayvancağızıbalıkcım:..Oda gitti öyle..Sonra zaten diğer lepisteslerde öldü...
    Yıl 2007;
    Tilapialarım iyice büyüdüler..Yavru dahi aldım fakat yaşatamadım.Bir gün yolda yürürken,bir camcıya rastladım.İçerisinde akvaryum gözüme çarptı.Camdan içeriye bir baktım ki,benim balıklarımdan.Hemde akavryum akvaryum...Sürüsüne bereket..Meğer bu işin üretimini yapıyormuş,o zamanlar bu balık tutuluyordu sanırım tam hatırlayamıyorum...Camcıyla ahbap oldum,alış-verişte bulundum...Balıklarım çok büyüyünce 1-2 tanesini verdim...Sığmadılar..Oradaki büyük akvaryumları görünce,büyük akvaryum hevesim geldi.Yine çabalarımla 45 litre bir akbvaryum aldırdım,hala durur o akvaryumum:crazy1:...Büyük akvaryuma geçince,balıklardan yavru almaya başladım,büyüttüm 1-2 tanesini.Eşe dosta dağıttım.Ama artık başarıyordum...
    Yıl 2008;
    Bu yıl içerisinde bilgisayar alındı...İnternetim vardı artık..Hemen balıklarla ilgili araştırmalar yapıyordum.Bir kaç siteye denk geldim..Üye oldum,bilgi aldım,çabamca yaptım birşeyler...Daha sonra bir sitede Temel abim'le tanıştım.Yanlış hatırlamıyorsam bu yıl içerisindeydi.Yanılıyorda olabilirim.Portalda bu yulda açıldı sanırım,tam emin değilidm.Artık profosyoneldim...Değişik balık türleride gelmişti...Bu yıl içerisinde canlı doğuran işine girdim...Bu yıl içerisinde muhabbet kuşu içinede girmişştim..
    Yıl 2009;
    Artık işin ticari kısmındayım.Okuldan arkadaşlarıma balık satıyordum...Canlı dopuran bu,çok yavru...Şişe şişe yavru satıyordum....1 şişe 3 tlportal2.giftem01.gif..Çok heyecan vericiydi,kendi paramı kendim kazanıyordum...
    Yıl 2010;
    Artık tam bir akvaryum adamıyım.Büyük çabalarımla 170 litre akvaryum aldım..İlk japon,canlı doğuran,melek besledim akvaryumumda.Daha sonra malawi,daha sonra daha sonra...Bu sene pek iyi değildi,okul nedeni ile akvaryumumu kaldırmam gerekiyordu ama kaldırmadım.Artvine gitmem gerekiyordu,ama kaldırmadım..4 tane japon alığ anneme emanet ettim,sağolsun tosun gibi yapmıştı döndüğümde.Artvin'de iken para biriktirdim,akvaryum büyütme kararı aldım.Biriktirdim de..15 tatilde döner dönmez hemen 170 litre akvaryum aldım..Japonlarımı satıp,malawi koydum ve anneme emanet ettim yenide.Döndüğümde tanıyamadım balıklarımı.Ama yavru almak nasip olmadı..
    Yıl 2011;
    Malawilere devam ediyordum,ama artık çok büyümüşlerdi,su çok kirleniyordu,evdekiler şikayetçiydi...Melek aldım,büyüttüm onlardanda yavru alamadım.Hep yavrusuz kaldımbalıkcım:portal4.gif.Yine bir gün eve geldiğimde herkezin yüzü asıktı.Konu akvaryum..Babam hep huzursuz ederdi beni,kaldır şu akvaryumu diye.Eve geldiğimde annemle tartışmışlardı,akvaryum yüzünden.Ben sinirlenip,bütün balıkları kovaya dolurup götürdüm akvaryumcuya,bedava fiyatına verdim.Yerinede kuşa kafes aldım..Kuş maceralarımı anlatmadım biledans:..Neyse artık akvaryumum yok...Şu andada akvaryum hevesim geldi,bu konuyu açmak istedim.Kurmakta bir hayal gibi.Ama işte hayat bu neyin ne zaman olacağı belli olmuyor.Bakarsınız kurmuşum,bakarsınız hiç yokum...

*Herkezin böyle bir konusu vardır.İçimden geldi yazdım.Okuyanlara teşekkürlerimi borç bilirim.
    Bol sulu günler,herkesin mübarek kurban bayramını en içten dileklerimle kutlarım...Saygılarsaygılar:gif

Muzikopat bunu beğendi.
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Hayat Su Misali-Zaman dediğin nedir ki;bir avuç kum!

Bozma moralini dostum. İnan ki bu şekilde ailenin yada babanın bu karşı çıkmaları ileride senin bu hobiye çok ama çok daha sıkı sıkıya bağlı olmanı sağlayacak. Birgün gelip te kendi evine taşınıp kendi aileni kurduğunda bu hobiyi daha özgürce yapıp daha çok zevk alacaksın. Tüm güzelliklerin seninle olması dileği ile.

ORGO bunu beğendi.
  3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Orhan senin içindeki hayvan sevgisi hiç bitmeyecek abicim. Ben de bu hobiye senin gibi erken yaşlarda başladım. 14 yaşındaydım henüz.

Ama seni tebrik ederim yıllarca vazgeçmeden , bıkmadan ve usanmadan devam ettirdin hobiyi. Ne diyelim inşallah istediğin gibi evinde istediğin kadar akvaryumla istediğin canlıları beslersin.

Yazını da çok beğendim bu arada. Güzel anılarını , tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim sana.

ORGO bunu beğendi.
  4. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

orhan kardeşim sen başarırsın kendimi sende gördüm aynı şeyler bendende geçti hatta ben 40 akvaryumluk bi üretimhane kapattım bu ramazan arefesinde bi anlık sinirle ama kalan akvaryumlardan birine kurmayı düşünüyorum fakat karar veremiyorum napsam diye bakalım bayram sonrasında düşünüyorum argus-mono-brichardi ; japon ;bitkili canlı doğuranlardan ; astronot-prana-arowana-chellenger hangisini yapsam diye düşünüyorum yada 4ünüde kurarım belki :D dokundun açtın yaramı olmuyo bence sende karamsar düşünme çok yakın zamanda geri dönersin en azından bi fanus bi japon yada bettayla ;)

ORGO bunu beğendi.
  5. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

İnşallah,güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.Bir gün yine "yeni kurulum heyecanı" başlar bizde de Allah izin verirse.

6. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Ah güzel kardeşim...Hepimiz aynı sıkıntıları çektik.Kendi evinde kendi paranı kazanınca akvaryumun kralını yaparız...super:gifsuper:gifsuper:gif:ay::ay::ay::):):)

Sayfayı Paylaş