1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Haydi bakalım beraber kuralım.Ne dersiniz?

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde zipkinteam tarafından 24 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Merhaba forumdaşlarım.Ben bundan önce birkaçtane tuzlu olarak tankları kurdum.
    Şimdi sevdiğim bir arkadaşıma 125+55+55 ana tank,100+40+40 sump olarak yeni bir tank kuracağız.
    Yani aşağı yukarı 500 lt.olacak tank.
    Tankta canlı olarak balık ve soft mercanlar olacak.
    Şimdi biz bunu 10 mm.camdan yapacağız alttan kayıtlı, üstte kayıt ortadan tek olacak.
    İniş yan camdan 50 lik boruyla tek olacak.
    Sump ortadan ikiye bölünüp inişin olduğu yere kule (1 milyonculardakinden burda:gif) ve ps.
    İkinci bölmeye basma motoru o kadar.(Aquabee 3000 veya sicce )
    Zeminde 35 kg.kadar aragonit kum(o numara)
    Canlı kaya 50 kg.kadar.
    Ps benim düşüncem Ati bm 200,Bubble Magus nac 7 yada ??? öneri
    Akıntı motoru olarak Resun wave maker (1 yada 2 tane)
    Su Ro.
    Tuz Red Sea Coral Pro
    Işıklandırma Hopar hazır armatür flolarıyla beraber şimdilik, ileride flolar değişecek.
    Şimdilik bunlar var aklımda.

Gelelim asıl mevzuya;
    benim bu yapmak istediklerime bilgisi olan arkadaşlar yorumda ve önerilerde bulunurlarsa,sanırım ortaya şık ve kaliteli bir tank çıkarırız.
    Hadi bakalım kolay gelsin.Allah utandırmasın.
    Saygılar..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun öncelikle İsmail abi. Umarım sağlıklı ve sorunsuz bir akvaryum olur. Mesajını okuduğumda benim gördüğüm mükemmel bir malzeme listesi hazırlanmış. Yazacak veya muhalefet edecek bir konu bulabildim sadece. gizli:

Kafama takılan bu ölçüdeki bir akvaryuma tek 50.lik pimaşın yetip yetmeyeceği. Acaba diyorum saatte 4.500, 5.00 litre su basıldığında şişme yapar mı ? Saatte 3000 litre su basan devridaim pompası küçük gelir mi veya bu güçte de şişme yapar mı ?

3. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Valla hocam şimdi benim tankım bu yapacağımız tanktan sadece boyda 25 cm.kısa.
    Oda toplam hacimde aşağı yukarı 75,80 lt.falan farkediyor.
    Ben tek 50,lik inişle ve Atman At 106 ile (yazılana göre 4000 lt.basıyormuş ama bence 3000 lt ancak basıyor) bir sıkıntı yaşamıyorum ama.
    Saygılar..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Atman 106 debisi çok düşen bir motor abi haklısın. O tarz motorda zaten sorun çıkmaz. Elbette sorunun kaynağının çözümü motor debisi ile çözülür boyutta ama Sıcce debisini düşürmeyen çok beğendiğim bir motor. Acaba dedim motor alınmadan debisini iyi ayarlamak yerinde olmaz mı diye. Aklınızda bulunmasında fayda var bir hatırlatma oldu.

Aslında derin bir konu çünkü kurulacak akvaryum için verdiğin sump örneği bizlerinde tercih ettiği içi boş sump örneği tabiri caiz ise. Bu sump sisteminde debi yüksek tutuluyor biyolojik malzeme ağırlıkta olanlar yanında. Düşünüyorum debiyi yüksek tutmanın öyle ağım şahım bir artısı var mı diye oksijen katkısı dışında bulamıyorum.

5. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Hocam inanınki şu tankı kurmadaki tek kafamı kurcalayan mevzu bu dönüş motoru dalga motoru huh:
    Ben buna en sonunda bir Aquabee 2000/1 takarımya hadi baklım hayırlısı. :F
    Sahi siz Ati bm200 kullanıyorsunuz değilmi?
    Nedir performans?Gerçi yorumlar hep klasman olduğu yönünde ama.
    Birde sizden duymak isterim benim tanıdığım kullanan olarak.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel soru abi. :)

Bu marka protein skimmeri kendim uzun süre kullandım ve artı olarak kapı komşum Teoman abide kullanıyor ve çift taraflı test ettik. Gerçekten güzel bir ps ama eksi yanları yok değil. Fakat eksi yanları performansını etkileyecek eksiler değil. Kısaca elektirikler gittiğinde motorlarının tutukluk yapması tek eksik yanı. Tekrar çalışmayabiliyorlar. Bazen çalışıyorlar bazen devreye girmeyip fişini çıkarıp takmak gibi bir desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Bunun dışında söylenecek söz mükemmel olduğudur.

Tabi artık kullanmıyorum çünkü sattım. Sattım çünkü kendime ps yaptım ve atiyi aratmadı. Meşhur portal ps 2. Orhan abiye DIY ps yaptığımızda artan parçalar ile kendimede bir ps yaptım. Bununla yetinmedik oldu olacak motorlarıda bize ait olsun dedik onlarıda şeytanın aklına gelmeyecek markadan modifiye ederek yaptık.

Benim ps artık YIKTEAti marka. :F

Kendime yaptığım ps. Plakton toplamaz ve redox dostudur. Tabi akvaryumdaki muhteşem çalışmasını görmeseniz olmaz şimdi. :F Video fotoğrafın altındadır. ;)

Birçok arkadaş ile birlikte ortaya çıkardığımız ilk versiyonu aşağıdaki linktedir.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  7. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

:F :F marka harbi güzel olmuş.
    Artı göründüğüne göre Ps de iyi topluyor,öyle olmasa herhalde Ati yi satıp buna transfer olmazdın. :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Transfer olmazdım abi çok haklısın. Paylaştığım video ve fotoğrafların ve yine bazı mesajların başlığı dağıttığını düşünüyosan toparlarız kurulum başladığında. ;)

9. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Hocam ben diyorumki geri basışı Aquabee 2000/1 ile yapayım olmazmı?
    Birde burada bu 50 lik gri dirseklerden yok. :bilmem:
    Sıkıntılardan biriside o . saat:gif
    Selamlar..

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aquabee 2000/1 motor bence olur. Dirsek konusunda bence gri boru olsa görünüm olarak daha iyi olurdu ama bildiğimiz 50. pimaş kullanabilirsin. Zaten zaman içinde dekora alg kaplayarak uyacak önemli bir konu değil bence.

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Konu tuzlu su ya ! Mesajların hepsi Temel abiye ait. :D

İsmail hocam siz bu tavsiyelerle eminim ki çok güzel bir akvaryum çıkaracaksınız ortaya. Tuzlu su severlerinin yaygınlaşması güzel. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun hocam. Kolay gelsin.

12. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Hüseyin bey temennileriniz için çok teşekkürler.
    Hocam sağolsun yardımlarını hiç kimseden esirgemiyor. :hepiniziseviyorum:
    Sevgiler..

13. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Hocam ne demek başlık dağıtmak burada beyin fırtınası yapıyoruz.
    Sen rahat ol.
    Selamlar..

14. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Kum olarak Corallife aragonit diyorum ama değişik fikirlerede açığım.
    Mesela tuz red sea coralpro düşünüyorum.
    Ama bu tuzda kafamı karıştırıyor.
    Selamlar.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kum düşüncene birşey diyemem hocam çünkü denenmiş bilenen bir kum ama tuz konusunda kafanı karıştıran markaya evet diyebilirim.

16. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

İsmail abi hayırlı olsun ve kolay gelsin diyorum sana.Çok güzel bir kurulum olacağı şimdiden belli oluyor.Portal PS 3 olarak aynı PS'den bende kullanıyorum yapımını forumda görebilirsin.Performansı gerçekten çok iyi.

17. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Levent teşekkür ediyorum sağolasın.
    PS'yi yapıcam yapmasınada burada bırak plexi bulmasını,gri renk dirsek bile yok. :bilmem:
    Onun için PS mecburen Ati bm 200 olacak.
    Selamlar.

18. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Abi pleksi gereksiz bence ben 15 lik pimaştan yapmıştım.

19. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Kum olarak tercihimi ne yapayım?
    Temel hocam soru ve yorum size geliyor yine.
    Selamlar..

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Taban malzemesi olarak genelde tercih edilen malzemeler bildiğin gibi canlı kum, argonit ve mercan kırığı arasından oluyor. Şıkları kendimce inceleyelim ve ben şahsi düşüncemi çeşitler üzerinde belirteyim. Seçim size aittir elbette. En pahalıları olan canlı kumu aldım akvaryumda kullandım bir süre. Gerçekten tortuyu alt katmana almadığı bir gerçek ama memnun kalmadım. Başarılı bir akvaryum kurulabilir elbette ama benim fikrim bu yönde oldu. Sebebini en son belirteceğim müsadenle. Argonit kum biraz daha uygun ama yine pahalı sayılacak bir kum. Onuda kullandım ve menun kalmadım. Yine tavsiye etmeyeceğim anlamına gelmese de ben bu kumu da sevemedim. Hatta videoda boşaltılan argonit kumdan kalanları mercan kırığının altında görmeniz mümkün. Bizim ilk göz ağrımız olan mercan kırığında akvaryumum da ben de kendimizi bulduk. Aslında memnun kalmamın sebebi çok fazla ellenmeyen ve su değişimi yapılmayan bir akvaryuma sahip olmamdır. Biyolojik alan sağlaması bir yana benim için çok daha önemli bir artısı var. Malum ben pahalısını sırf pahalı diye önerecek değilim size. İnce mercan kırığı benim favorim oluyor kendimce sebeblerimden dolayı.

Kendimce sebebim aşağıdaki akvaryumuma ait videodadır Hoca'm ve şahsıma başka yorum bırakmamaktadır.

Sayfayı Paylaş