1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hayvan Zulmünde Son Nokta!

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde fth-94 tarafından 14 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Çin'de içinde balık, kertenkele ve kaplumbağların olduğu anahtarlıklar büyük tepki gördü.

Çantalarımızda ve ceplerimizde taşıdığımız en sıradan eşyalardan biri olan anahtarlık, Çin’de akıllara durgunluk verecek bir tüketicilik anlayışı altında hayvanlara eziyet etme aracına dönüştürüldü. Canlı kaplumbağa, kertenkele ve balıkların içine konduğu anahtarlıklar, hayvan severleri ayağa kaldırsa da, Çin’de çok büyük ilgi görüyor.

Hayvanlar, küçük plastik poşetlere konuyor ve kısa bir süre sonra ölüyorlar. Ancak bu durum anahtarlıklara olan ilgiyi azaltmıyor. Dahası, tamamen yasal olan “canlı anahtarlıkların” satımı giderek artıyor.

Metro istasyonları ve kaldırımlarda satılan anahtarlıklar genelde su kaplumbağası veya iki küçük balık içeriyor. Satıcılar, hayvanların içine konduğu suyun besin içerdiğini ve bu sayede küçük canlıların aylarca hayatta kalabildiklerini öne sürüyor. Ancak veterinerler bu iddiayı reddediyor. Canlı anahtarlıkları satın alan müşterilerin çoğu, anahtarlıkların kendilerine “şans getireceğini” düşünüyor.

HAYVANSEVERLER TEPKİLİ

Öte yandan, Çin’deki hayvan severler popülaritesi giderek artan anahtarlıklara tepkili. Hayvan hakları aktivisti Qin Xiaona, “Bir canlıyı kar edebilmek için kapalı bir alana koymak insanlık dışı bir davranış ve hayvanlara kötü muamele anlamına geliyor” dedi.

Bazı aktivistler ise anahtarlıkları satın alarak içlerindeki canlıları serbest bırakıyor. Çin’de vahşi hayvanların satılması yasak olmasına rağmen, su kaplumbağaları ve akvaryum balıkları bu kapsama girmiyor. Xiaona, hayvanların eğlence olarak satılmasının engellenmesinin, tüketicinin elinde olduğunu belirtti ve “Eğer kimse almazsa, bu piyasa çöker” dedi.
    Ancak, sayısız hayvanın oksijensizlikten hayatını kaybettiği, tanesi 1.5 dolara satılan anahtarlıklar Çin’de giderek çılgınlık haline geliyor.

Kaynak; http://haber.mynet.com

2. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Cevap: Hayvan Zulmünde Son Nokta!

Kıç kadar akvaryumları balıkla dolduranlara laf anlatmaya çalışırken bir de bunlar çıktı...

methapor bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu Çinlileri çoğaltıp piyasaya sürmek lazım diyeceğim ama çoğaldıkca başa bela oluyor bunlar.:motz:

methapor bunu beğendi.
  4. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Çok rezalet birşey. Olcay abininde dediği gibi bunları çoğaltıp piyasaya süreceksin ama çoğaldıkça başa bela oluyorlar. Şimdi bu haberi gören girişimcilerde aynısı yapmaya çalışır ülkemizde al sana patlama. Aynı orda olan büyük talep gibi buradada olucağına eminim.

methapor bunu beğendi.
  5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Topunu bi yere toplayıp katledelim şerefsizleri !!! Sadece balık, kaplumbağa değil, binlerce kedi, köpek vs hayvanların derisi yüzüyorlar, ateş makinesi ile canlı canlı yakıyorlar !

6. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Tek bir kelime yeter;REZALET.

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Manyak lan bunlar !

8. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bu çinliler iyice azıttı ruhsal problemleri olsa gerek hangi insan evladı bunu hayvanlara yapar ki..

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Değer yargıları farklı bir millet, sayılarının fazlalığından olsa gerek her şeye yiyecek gözüyle bakabiliyorlar, bildiğim kadarıyla menülerinde insan dahil her şey var. Hal böyle olunca da karşıdakini canlı olarak göremiyorlar herhalde. Sadece benim gördüklerim, aç aslanlara terastan koyun fırlatma, canlı maymun kafatası çorbası, ceninler, köpekler özellikle chow chow, hertürlü börtü böcek.. Habere şaşırmadım dolayısıyla;ama çok üzüldüm. Şu deprem Japonya yerine Çin de mi olsaydı diye düşünüyorum bazen..

10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abi ben bunların .... Aslında bu işi yapanları koyacaksın böyle torbaların içine vinçle sallayacaksın meydanda ondan sonra belki anlar insanlar o hayvanların nasıl acı çeke çeke can verdiğini. Şerefsiz diyoruz Manyak diyoruz ya bence bu işi yapanlar daha da aşağılık insanlar. Bu sözler yetersiz.

11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Çinlilerden böyle şey beklemek doğal, bebek cenini yiyen bir ırktan ne bekliyeçeksin. İnsana saygısı birkere yok bunların.Yavru ahtopatları diri diri yiyen ,daha akla gelmeyen birçok ilginçlikler yapan bir bir millet. Temel sebepte galiba imansızlık. Hiçbirşeye inanmadıkları için herşey yapmak onlara normal geliyor. Tek taptıkları para olunça...

cirol ve reis bunu beğendi.
  12. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Olcay abinin dediği gibi çoğaltıp piyasaya sürmek en iyisi.Nasıl olsa kırk yiğidimiz çin ordusunu alt edebiliyor.

13. sarıprenses

sarıprenses

İsim:
    mehmet bilbay

Oda bir can ya oda bi can taşıyor yazık çok yazık insanoğlu bu kadarda acizleşmiş olamaz.Ama bunlardan beklenir bebek yiyenlerden beklenir.

14. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Bunlar sadece para kazanmanın peşinde olduğu için hayvanlara eziyet ediyolar.Bunlara birinin DUR demesi gerek.

15. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Japon besleyen biri olarak bunları gördükce çok üzülüyorum. Bugün çıkmış birşey değil bunlar ama, malesef 2011'de hayla devam ediyo. İnsanlarımız bilinçsiz oldukca dahada devam edicekdir, bunların sadece japonyada, çinde satışı sunulmuyoki türkiye'de bile ticareti var , örnek üsküdar, eminönü bulmak mümkün. Ben bu canlıları 250 litre gibi hacimde beslerken bazen acaba hacim kücükmü altı balığa düşüncesine kapılırken, böyle can sıkıcı konuları gördükce gerçekden sinirim tavan yapıyo. Anlamıyorum insanları japonya , çin gibi bir yer, japon türlerinin belki en değerli türlerini yetiştiren yerler yarışmalar düzenleyen yerler nasıl böyle bir zihniyete müsade ederler? etmezler tabi dimi onların tek derdi para, şu küçücük anahtarlıklardan gelcek parayamı muhtaçlar? bence hayır teknolejisiyle en gelişmiş ülkelerden biri yazık gerçekden, insanlar kadar hayvanlarında değerleri vardır bunu kimse unutma'malı.

Sayfayı Paylaş