1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hazır Sistem Akvaryum'un Artıları ve Eksileri?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 2 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar benim kafamı karıştıran bir konu var.Forum da aradım ancak cevabını bulamadım.Şayet daha evvel paylaşılmış bir konu ise özür dilerim.

Şimdi piyasada satılan,mobilyalı ve hazır sistemi olan akvaryumlar var.Hazır sistem derken ne kast ediyorum?Aydınlatması,iç filtresi,hava motoru felan gibi...Muhtelif ebatlarda bu ürünleri illa ki görmüşsünüzdür.Bu tarz hazır sistem akvaryum hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?Güvenilip alınabilir mi?Yani bahsettikleri filtre ve diğer ekipmanlarda ben bir amblem,debi-basınç açıklaması göremedim.Hazır sistem ürünlere ne kadar güvenebiliriz?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Hazır Sistem Akvaryum'un Artıları ve Eksileri?

Eray bence uzak durulmasi gereken kampanyalardir bunlar. Tamamen israrci cocuguna gecerken akvaryum alacak olanlari ve heves etmis bir cocugu hedef alan kampanyalardir. Bir hevesli genci veya birini bu hobide uzun soluklu yapmanin onundeki engel gibidir resmen. Yillarca gozlerimizle sahit olduk ki 'eve gotur kur diyerek' verilir bu akvaryumlar ve hatta tecrubeyle sabittir ki baliklar bile o akvaryumlarla alinir eve gidilir.

Hobide hatalar kar topuyla baslayan ve cig olarak buyuyen yapidadir ve bu yuzden en basindan saglikli ve saglam baslamak hobiye baglar. Basindan yanlis yonlendirme ve basitce yapilarla baslayan bircok hevesli insanin hevesi kirilir. Akvaryum kurulacaksa akvaryumun boyutlari, ekipmanlari tamamen bagimsiz olarak heves ettigimiz canlilara gore secilmeli ve bize dayatilana degil bizi yari yolda birakmayacak olan malzemelerle yonlenmeliyiz.

Cep mesaj...

Snowblind bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Eheim MP serisi ve tetranın set akvaryumlarını görmüştüm, güzel ama hacmine göre çok pahalı ürünlerdi. Birde akvaryumcularda akvaryumcuların "al abi hemen kur, hemen balıkları içine at" diye verdikleri 30-50 litrelik sistemler var adamı hobiden soğutan cinsinden. Bir süre önce arkadaşım tüm uyarılarıma rağmen bu tür bir akvaryumu aldı. 50 litrelik küp şekilli akrilik akvaryumun içine akvaryumcu 10 adet orta boy sarı prenses, 5 adet yunusu koymuş arkadaşı eve yollamış, iki hafta sonra balıkları sadece yüzde elli daha pahalı aldığımız 360 litrelik sisteme taşıdık. Arkadaş her karşılaştığımızda hayatının kazığını yediğini anlatır, o ilk akvaryuma o kadar para vermeseydi çok daha iyi bir sisteme sahip olabileceğinden dem vurur.

Snowblind bunu beğendi.
  4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Tam tahmin ettiğim bir cevap geldi.Ben de bu düşüncedeydim.Teşekkür ederim Temel ağabey.Bu tür "Hazır Sistem!!!" akvaryumların ben de (ne kadar konu cahili olsam da) pek randımanlı,sağlıklı sistemler olduğunu düşünmüyordum.En güzeli bilerek,araştırarak bir tank kurmak.Bilinçsizce kurulacak bir tank balıkların sağlığını ve bizim hobi aşkını yok etmekten başka bir işe yaramayacağı kanaatindeyim.

O halde adam gibi bir kurulum yapmam gerek.Diğer bir mesajımda "Kurulum sırasında bana kumundan-hava motoruna,dekorundan-filtresine kadar yardımcı olurmusun(uz)?" diye sormuştum.Bu sorumu yinelemek istiyorum.Kesinlikle daha evvel ve şu anda düştüğüm hataya düşmek istemiyorum.Ben malzeme başına verebileceğim miktarı belirteceğim.Ona göre de burada hangi malzemeyi almam gerektiğini sizler tecrübeleriniz doğrultusunda bana bildirirsiniz.Adam gibi bir sistemi olan,sağlıklı,yaşam koşulları uygun,balıklarımın mutlu olacağı bir tankı hep beraber oluşturalım.Aşama aşama resimlerini buradan yayınlarım.

Ancak yardımınız olmadan ben burada "Şelale filtre ne?" diye soran Pet Shop'ların yönlendirmeleri ile ve kendi zevkime (ki bilgisizliğim herkesin malumu) göre kurulum yapmak zorunda kalırım ki bu da ne derece doğru bir kurulum olur düşünmek bile istemiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum açıkcası.

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ben arkadaşınızın almış olduğu hazır sistem akvaryumu yavru tankı olarak düşünmüştüm.Ancak bunu almaktan vazgeçtim.Zira filtre yavrulara uygun olmayabilir ve güvenmediğim bir sisteme yavruları emanet edemeyeceğim için.Arkadaşınız da benim gibi tecrübesizlikten,fikir danışmadan kalkıştığı bir işin cezasını çekmiş.Ben de bu yüzden artık buradan gerekli bilgileri ve yönlendirmeleri almadan termometre bile almam.Kendimize ettiğimiz maddi manevi külfet bir yana,o balıkların sağlıklarıyla da oynuyoruz.Buna hakkımız yok.Madem bir canlı alıp egomuzu tatmin ediyoruz,o halde ona en uygun ortamı da hazırlamak boynumuzun borcudur.Umarım artık aynı hatalara düşmem inşallah.

Ekstra mesaj yazmamak için buraya ekliyeyim dedim.Tanıdık (!!!) bir camcıdan fiyat sorduk.135 uzunluk,55 en ve 60 derinlik olan 10mm camı,alttan ve üstten kayıt-kuşaklı 250 tl ye hazırlıyorlar.Bana çok fazla bir rakammış gibi geldi.Sizler ne dersiniz?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Eray Japon akvaryumu diye kurduğun ve Sarı prenses koyduğun akvaryum ne olacak. Yeni akvaryum mu almayı düşünüyorsun?

Ben mesajımı hazır orjinalden sistemli akvaryumlardan çok belli bir ölçüdeki akvaryumun içine plastik bitki, iç filtre, basit bir ısıtı, mavi kum ve eksik etmedikleri contra ilacı koyulup vitrine yerleştirdikleri akvaryumlardan söz ediyorum.

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ağabey sen bu Japon yerine Sarı Prenses koyma olayına taktın vallahi :D Her mesajında bunu inceden inceye bana hatırlatıp kızıyorsun :) Bak akvaryum Japon değil.Tüm kurulum ciklet grubuna yönelik oldu arkadaş SP leri getirince.O yüzden zaten fazla bekleme şansım olmayıp hemen balıkları tanka koyma zorunda kaldım.Şimdi tankın tek bir sıkıntısı var cikletler için.O da hacim.Tank'ın büyüklüğü bu tür için çok ufak.Balıklar eziyet çekiyordur.Yani kurulum ve şartlar uygun.Tabi hacim hariç.

Ben "belli bir ölçüdeki akvaryumun içine plastik bitki, iç filtre, basit bir ısıtı, mavi kum ve eksik etmedikleri contra ilacı koyulup vitrine yerleştirdikleri akvaryumlar dan bahsetmiyorum.Mobilyalı,kapaklı,ışıklandırmalı,bildiğimiz 350-400 litrelik tanklardan bahsediyordum.Bunlar piyasadaki Pet Shop larda satılıyor.Yumayum mu ne diye bir marka.SunSun diye başka bir marka felan.İsimleri tam hatırlamıyorum.Burada kullandıkları dış filtre ve diğer ekipmanlar hakkında bilgi veremiyorlar çünkü ekipmanların üzerinde marka,seri no,debi-gücü gibi bilgiler yer almıyor.Bir nevi senin bhsettiğin o akvaryumların daha büyük olanını düşün.

Şimdiki ufak 47 lt.lik tankı yavru tankı yapacağım.Kendime büyük bir tane yaptırıyorum.Daha doğrusu yapacağız bir arkadaşımla.Kafamdaki ebat : Uzunluk 125 cm,en 55cm,yükseklik 65 cm.406 litrelik bir tank olacak anlayacağın.Ebatlarda az bir büyütme veya küçültme yapabilirim talimatların doğrultusunda.Besleyeceğim tür yine ciklet grubu olacak.Şimdilik aklımda bir tür var.Ancak zamanında seninle yazıştığımız "Üstün Irk" ı hedefliyorum ki burada da desteklerinizi rica edeceğim.

Şimdilik tüm aklındakilere cevap verebildiğimi umuyorum?Ne sehpanın üzerine biblo ne de vazo yerleştirme niyetim var.Ancak bu son olayda tamamen hazırlıksız yakalandım.Adam elinde balıklar ile gelmiş.Almaktan başka çarem yoktu.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben onlara da karşıyım.:D Onlar biraz daha imanlı ama ben yine de kendim sistemi tercih etmek isterim.

Kafandaki hacim güzel. Üstün ırk mesajımı nerede yazıştık merak ettim. Nedir üstün ırk balık balıktır falan yazmıştın sanırım.

Üstün ırk evet, şüphen olmasın en iyisi bu. Fakat üstün ırk için '2arkadaşım biraz Sarı prenses verdi'' yeterli değil. Kaliteli iyi seçilmiş yavrular veya anaçlar gerek.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Kesinlikle haklısın.Dediğim gibi.Sarı Prenses gibi bir derdim yok.Tamamen kendi insiyatifim dışında gelişen bir olay.Adam Antalya dan gelirken getirmiş.Evinden Manavgat'a yaklaşık 90km.yani.Burada kalacak ve geri dönecek.Balıklar o arada telef olur giderdi.Yani biraz da metazori almak durumunda kaldım bu balıkları.

"Üstün Irk Nasıl Olmalı?" diye yazışmıştık.Doğrudur.Şimdi hedeflediğim balık,tabi bulabilirsem F0 ya da F1 dir.Tabi balıkların öyle olduğunu söyleyip de bana kırma da kakalarlarsa ben bunu yutarım.Bilgim yok dediğim gibi.Bilen birilerini bulursam,yada sizlerden biriyardımcı olursa Ankara veya İstanbul dan almayı istiyorum.

Hazır sistem olan bu büyük veya küçük tanklar benim de kafama yatmadığı için sordum zaten.Demek ki yanlış düşünmemişim.Tüm sistemi tek tek kendim alacağım.Ancak bunda bana adım adım yardımcı olmazsanız ben gider 406 litrelik bir tanka 150 litrelik bir filtre alır gelirim.Yani beni bütçemin yettiği kadarıyla yönlendirmeniz balıklarımın sağlığı ve benim bu akvaryum sevdam açısından son derece önem arz etmekte.Kısmetse 2 hafta içinde akvaryum hazır olacak.Bu süre zarfında da ekipmanı tamamlamayı istiyorum.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Biliyorum ağabey.O konuda hiç bir tereddütüm yok açıkcası.Belirttiğim gibi tankım 2 hafta sonra hazır.Yarın camları kestirip silikonlattırıyorum.2 gün içinde tankı almış olacağım.Yalnız profil ve mdf giydirmesi 10 gün kadar vakit alacak gibi.Bu arayı da filtre,hava motoru,kum ve diğer ekipmanı temin için değerlendireceğim.Yeni bir konu açıp oradan mı devam edeyim yoksa buradan mı?Yeni başlık açıp konu kirliliği yaratmak istemiyorum ancak belki bir başka bilmeyen arkadaşa faydası olabilir?

12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Hakikaten birde böyle birşey var sahi. Bir ara akvaryumcuda dolaşırken akvaryumcu gene birilerini gafil avlamış, sözümona tavsiyelerde bulunuyordu contra ichtiyo'yu gösterip bu ilacın her iki haftada bir kullanılması gerektiğinden bahsediyordu. Fuzuli'nin lafıydı sanırım "Söylesem faydası yok, sussam gönül razı değil" sinirlenip çıktım akvaryumcudan. Bu yüzden hobiciler arası bilgi paylaşımının çok büyük önemi var.

İkinci değineceğim konu cikletler hakkında, ne yazık yerli yetiştiricilerimiz ve akvaryum meraklıları bu türlerin saflığı ve ırksal özellikleri devamı için yeterince dikkatli davranmıyorlar. Gecen akvaryumcuda erişkin frontozalar gördüm, hayvanlara frontoza demeye bin şahit ister. çarpuk çurpuk, kanbur, solgun hayvanlar. Ne yazıkki bu işi hobi edindim diyen çok kişi var ve şu kanaryacıların, güvercincilerin ellerindeki hayvanların tür ve ırklerına verdikleri önemin çeyreğini verseler yerli cikletlerimizin durumu böyle olmayacak. Elbet İstanbul ve Ankara'da bu işi çok iyi yapanlar var ama ne yazık ki durum bizim gibi daha küçük yerlerde yaşayanlar için böyle.

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ciklet işi hobi olmaktan çıktı.Artık iş tamamen ticarete döndüğünden dolayı mutasyona uğramış balıkları buluyoruz.F0 veya F1 bulabilmek gerçekten çok zor.F0 diye Yunus gösteriyorlar.Ancak kafa hiç yapmamış.Renki şekli alenen farklı.Çok az sayıda hobici ve belki tek tük satıcı kalmıştır.Ticari olarak bu kadar rant olan sektörde bunun önüne de hiç bir zaman geçilemeyecektir ne yazık ki.

14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Sistemli akvaryumlar fiyat olarak çok yüksek. O verilen paralar ile klasik daha büyün ebatlarda akvaryum almak mümkün. Zaten ek olarak ışıklandırma ve filtreleme sistemi var. Ancak kimi markalarda filtrasyondaki kafa motoru bozulduğu zaman yedeğini bulmak mümkün olmuyor. Zaten o tarz satılan askılı filtreler mevcut. Kısacası o kadar para vermeye hiç gerek yok.

15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Bende hazır sistemleri sevmiyorum....Uzak doğu malları maalesef performans açısından kötü...Avrupa malları da çok pahalı...O paralara gönlünüzce akvaryum kurabilirsiniz....Saygılar

16. murat600

murat600

İsim:
    Murat SEFER

Akvaryumun camlarını kestirmediysen,akvaryumu bütçen ve imkanların elverdiği ölçüde büyük yap derim,akvaryumun ölçüleri küçüldükçe su denggesi o kadar çabuk bozuluyor,akvaryum ölçülerıne oranla cam kalınlığını mutlaka öz önünde bulundur,ınce camla buyuk akvaryum ılerde buyuk rısk olabılır.
    Filtre sisteminde sumpı tavsiye ederim,gerçi akvaryum ölçülerini bilmiyorum ama iyi kurulmuş sump,kaliteli bir dış filtreye nazaran daha ucuza gelecek ve daha iyi bir filtrasyon yapacaktır,ayrıca bir süre sonra tuzluya geçiş yapmak istersen alt yapında sıkıntı yaşamaz tuzluya dönebilirsin.Ben bir hafta önce fluval sordum,f beş'ti yanılmıyorsam,470 lira dediler.Oysa sumpu çok çok daha ucuza mal edebilirsin.
    Hangi balığa bakarsan bak,akvaryumu kurduğunda emen balıkla doldurma.İmkanın varsa 2 gün kadar, suyu akvaryumda dinlendir,sonra tek balık koy ve tek balığı en az br hafta bak,sonra balıkları azar azar ılave et.Yenı akvaryuma anı balık yüklemelernde ntrat patlaması ve suyun dengesının çökmesını yaşayabılırsın.(Ben er defasında yaşadım.)Acızane fıkırlerım bunlar,forumda olduğum ve bılgım dahılınde sorduğun her soruya,forumdakı tum arkadaşlarımız gıbı bende cevap vermekten zevk duyarım.
    Ayrıca ve bence en önemlısı,akvaryumu kurmadan,balıklarını koymadan önce: forumda bakacağın balıkların özellıklerı ıle ılılı bılgılerı,ıstedığı su şartlarını,hastalıklarını,üremelerını, o balıklara bakan arkadaşların yaşadığı sorunları mutlaka araştır.Forumda ,gerçekten en profesyonel akvaryumculara taş çıkartacak arkadaşlar var ve bılgılerını paylaşmaktan,yardımcı olmaktan memnun olanlardan oluşan br forum.Vaktın oldukça geçmış konuları ıncelemenı tavsıye ederım,çok faydalı paylaşımlar var ve her bırı bu hobıye gönül verenler ıçın altın değerınde...
    Umarım gönlündekı akvaryuma ve sağlıklı balıklara sahıp olursun,bu hobıyı sende başka kışılere aşılarsın,hobıye gönül veren her yenı kışıde buyuk mutluluk duyuyorum...

Imla hataları ıçın özür dılerım,klavyede sorun var...

Snowblind bunu beğendi.
  17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Teşekkür ederim.Uşenmemiş,bu kadar yazıp yardımcı olmuşsun.Besleyeceğim türler hakkında araştırdım epeyce.İstediğim türlerin bazılarını bulamıyorum.Bazıları da istediğim diğerleriyle uyumlu yaşamıyor.Yani iyice bakıp ona göre karar vereceğim.İçlerinden 2-3 tür seçeceğim.

Akvaryumu aslında en az 180cm yapmak isterdim ancak yer problemim var.Ayrıca taşınınca yeni ev müsait olur olmaz belli değil?O yüzden 130x50x65 (sıralama nasıl bilmiyorum ama ben soldan sağa uzunluk,önden arkaya genişlik ve yukarıdan aşağı derinlik olarak yazdım) ebatlarında olacak.Çok büyük olmasa bile yine de fena sayılmayacak bir hacmi olacak yani.10mm kalınlığındaki cama alttan ve üstten kayıt-kşak atılacak.

Sump sistemi kafamı çok kurcalıyor.Koku yapma ihtimali beni çok düşündürüyor.Ev'de bizimkilerle bir kok yüzünden kavga daha yaşarsam çok sıkıntılı durumlar cereyan edebilir?Ayrıca ses sorunu var.Yukarıdan aşağı inen (sanırım yağmurlama deniyor?) suyun sesi sıkıntı yapar mı kararsızım.Ses yapması durumunda da "Kafamız şişti" diye patlak verecek olaylar bu defa da.Ayrıca sump sistemini bir türlü anlayamadım.Ayrıntılı bir açıklama,resim bulamadım.Ebat olarak kule biçiminde olan veya akvaryum gibi yanlamasına olan sump lar var mesela.Konacak yerin yerine göre mi şekil veriliyor yoksa akvaryuma göre mi o şekil verilmek zorunda kalınıyor bilemiyorum.

Akvaryumu damacana su ile dolduracağımdan dinlendirmeye gerek yok.Gerekli biyolojik ortamın oluşması için 1 hafta-10 gün kadar bekleyip balıkları koyarım.Ancak dediğin mantıklı.Hepsini birden cümbür cemaat değil de 3er 4er tane eklerim.

Sayfayı Paylaş