1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hem acemi hem de gariban işi tank :)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Marineros tarafından 14 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Herkese tekrar merhabalar.Ağustos ayında başladığım deniz akvaryumu çalışmalarıma devam ediyorum.başlıkta da dediğim gibi bizimkisi hem acemi hem de gariban işi oldu.araştırma ve geliştirmeye devam.umarım tatlı suda yakaladığım başarıyı deniz akvaryumunda da başarabilirim.
    Suyu 3 gün önce doldurdum,bakteri takviyesi yapıp ps yi kapattım.dün psyi açtım ama aydınlatma açmadım.yine tavsiye edilen bakteri(20 mg)kültürünü ekledim ve tüm gece psyi kapattım.bugün ise sabah psyi açtım ve gidip akvaryumcumdan canlı kaya alıp yerleştirdim.Burada pahalı maalesef gönül isterdi ki şu akvaryumu güzel bir donatayım ama olmadı mı olmuyor :) yanına da elimdeki ölmüş mercanı koydum belki canlısından ölüsüne bir şeyler sıçrar diye :)
    Kullanılan malzemeler şöyle;

*Akvaryum toplam hacmi 185 lt,
    *Kum,reefl owers natural aqua sand
    *Tuz,reefl owers caledonia reef salt
    *Protein skimmer,Bubble magus E3 askı tip(100-300lt)
    *Isıtıcı 300 watt(çin malı)
    *Dalga motorları,1 adet sunsun jvp 102max 5000l/s ve 1 adet hydor 3200 max 3200 l/s
    *Aydınlatma 2x21w/865 osram ve 2x 21w/B hopar(mor renkli olan) T5 aydınlatma
    *Tuz ölçer Sera marka
    *Ph ölçer ATC elektronik tip
    *Test kitlerim henüz elime ulaşmadı.bayram sonu büyük ihtimalle gelir.

Şu an Ph seviyesi 7,9 ve canlı kayayı koyduktan sonra ps de köpük atımı coştu.sebebi nedir?ya da normal midir?Tuzluluk oranım okuduğum kadarıyla 1023 ü gösteriyor.
    Teşekkür ederim.

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Öncelikle hoşgeldiniz portala.
    Canlı kayayı koyduktan sonra psin coşması normal. Kaç saat içinde eklediniz kayayı
    Şuanki kaya miktarı çok az. Ölü metcan iskeletinün de bür faydası yok çıkatın derim.

montana ve Marineros bunu beğendi.
  3. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Hoşbulduk teşekkürler... Tamam ilk işim şimdi bir kaç parça daha kaya eklemek olacak :) ölü mercanı belki bakteri tutar diye koydum ama sanırım kimyası biraz farklı işliyor :) canlı kayayı yaklaşık 25-30 dakikada koydum akvaryuma. Peki merak ettim illaki canlı kaya mı olsun koyduklarım?

4. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    şu an nasıl sizce?yeni bir kaya daha alıp ekledim.akvaryumcudaki oturmuş tanktan 1 tas(maşarafa)su aldım aşılama vari bir şey yaptım ama :) tatlı suda işe yarıyor ama deniz suyunda bununla ilgili pek bir açıklama okuyamadım.
    Bu arada amonyak ölçümü yaptım ve PH 7.9 da 5ml de şu an için neredeyse 0(sıfır)değerlerinde.(henüz bir şey çıkmaz ama yine de adı üzerinde test :) )

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Caner bey ben yeni bir akvaryum kursam emin olun hiç canlı kaya kullanmam. Ölü ama iyi temizlenmiş kaya kullanabilirsiniz.
    Ama bu demek değildir ki konulmaz. Bu bir tercih.
    Kaya miktarı şuan yine de az ama zamanla alacağınız mercanlarla artabilir. Yine de balıkların saklanacakları yetler adına kaya ekleyin derim. Birkaç dekorasyon örneklerine bakın fikir verecektir.
    Akvaryumcudan eğer ki resif tankından aldıysanız suyu sorun yok. Ama eğer ki balık tankından aldıysanız ilaç kullanıp kullanmadığı çok önemli. Ben genel olarak mercanları bile suyunu süzüp ekliyorum tanka.

Marineros ve ilkaycamlar bunu beğendi.
  6. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Tekrar merhabalar.aslına bakarsanız işin acemisi olduğumdan gözüme kestiremedim canlı kayasız bir akvaryumu.Atalarımızın dediği gibi en iyi yol,bildiğin yoldur ilkesinden yola çıktım.şu an bir çok cihazın çalışma prensibini gördüm mesela.tatlı suya göre dayanıklılık aralıklarının daha kısıtlı olduğunu gördüm.bakalım bekliyoruz.bugün yedinci gün ama daha öyle aman aman bir amonyum/amonyak artışı görmedim.çok yavaş ilerliyor.yemlemeye devam :)
    Peyzaj olarak aklımda bir fikir var.eğer her şey yolunda giderse güzel bir eser ortaya çıkacak.
    Tek sıkıntım test setim elime henüz ulaşmadı bayram tatili sebebiyle.elimdeki testlerle ölçebildiğim,ph ve amonyak.
    Ph 7.9 bu biraz sıkıntılı.
    Amonyak/amonyum ise tahminen 0,2-0,3 civarlarında.
    Akvaryumcudan aldığım suda ise sadece canlı kayalar vardı.akvaryum boştu. :) teşekkürler.

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Acele etmeyin ama peyzaj için koyacağınız kayaları şimdiden edinmeniz daha iyi olur.
    sadece canlı kayaların olması bir anlam ifade etmiyor tabi ki. Daha öncesinde ilaç kullanılıp kullanılmadığını bilmek iyi olur.
    Herkeste var olan heyecan sizde de var. Burası normal acele etmeden döngüyü bekleyelim. sonra canlı girişi yaparsınız.

Marineros bunu beğendi.
  8. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Teşekkür ederim.evet hem heyecan var hem de biraz ne olacak korkusu :) döngü işi önemli kesinlikle ve bu konuda hiç acelem yok.
    Zaten nurtopu gibi bir sorunum daha meydana geldi :) ps ne güzel kuru kuru köpük vermeye başlamışken birden ıslak köpük hatta neredeyse su vermeye başladı.ara sıra kesiyor ama ara sıra deli gibi veriyor.ama çoğunlukla ıslak köpükle beraber veriyor.ben de toplama kabını sök tak yapmaktan bıktım ve altına bir delik açıp,ucuna hortum yapıştırdım ve onun ağzına da küçük bir valfle bu sorunu daha basite indirgedim ama bu problemin sebebi nedir acaba?
    Ben ps yi geceleri kapatmak zorunda kaldım son iki gün.acaba bundan yapar mı?

9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Psi kapatmak doğru değildir. Ama elinizi suya sokarsanız ps çalışmayı durdurur. Her oste ayar valfi bulunur. Seviyeyi de ayarlamak lazım. Orada da bir hata olabilir ama bu konudan @veysel daha iyi anlar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Marineros bunu beğendi.
  10. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Benim ps askı tip.bubble magus e3.gayet kibar çalışıyor aslında.kaynananın azizliğine uğradık :) rahatsız oluyorum,uyuyamıyorum diyince ben de kapatmak zorunda kalmıştım.neyse sabaha kadar nöbet de tutsa bu akşam kapatmam :);) teşekkür ederim :)

11. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Herkese iyi akşamlar. Az önce dikkatimi çekti şu kurtçuk.kırmızı gövdeli.sizce zararsız mı yoksa tanktan çıkartılmalı mı?tankı kurduğumdan beri ilk defa gördüm.ara ara çıkıp etrafından bir şeyler tırtıklayıp geri deliğe kaçıyor.aslında tankta yaşam belirtisi görmek hoşuma gitmedi değil hani :)

12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Temizlik ekibidir kendileri sıkıntı yok.

Marineros bunu beğendi.
  13. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    teşekkür ederim.sorunun olmadığını bilmek iyi :) bu arada aşağıdaki fotoğrafta kum üzerinde belirginleşmeye başlayan şey sizce diatom mu?hafif hafif kumla camın birleştiği yerlerde de başladı.kayaların beyaz kalan yerleri de neredeyse tamamen hardal rengine döndü ya da kahverengi diyelim :)

veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İyice bid bastırsın temizlik ekibine yiyecek bir şeyled çıksın. Daha pek belli olmuyor.

Marineros bunu beğendi.
  15. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Şu an neredeyse bütün kum kahverengi oldu :) yarın ola hayrola. Teşekkür ederim. İyi geceler.

veysel bunu beğendi.
  16. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    An itibariyle tankın tabanı bu halde.canlı kayalar da tamamen diatomla kaplandı.tek sıkıntı şu sera nın amonyak testine güvenememem.
    http://hizliresim.com/7ABb5m][​IMG]

veysel bunu beğendi.
  17. montana

montana

İsim:
    İbrahim
    Diatom başlamış hayırlı olsun. Conch ve snail ekleyebilirsiniz. Amonyak sıfırlandıysa iki adet palyaço da konulabilir.

Bu arada arkaya siyah fon iyi gider.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Marineros bunu beğendi.
  18. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Teşekkür ederim. Yavaş yavaş temin ediyorum.temizlik ekibinin gelmeleri zaten 2-3 günü bulur.o zamana kadar herşey daha da yerine oturur :)
    Arka plan için yakın zamanda bir çalışma yapacağım.

19. Marineros

Marineros

İsim:
    Caner Adanır
    Akvaryuma temizlik ekibini attım.5 turbo snail ve 5 adet de conch.conchlar anında göreve başladılar.akvaryum camları da artık renk değiştirme aşamasına gelmişti.diğer grup olan turbo snail ya da snail dedikleri canlılarda biraz yol yorgunluğu vardı sanırım 3 tanesi hemen işe koyulurken diğer ikisi hâlâ birbirlerine yapışık halde duruyorlar.biraz daha bekleyip göreceğim.eğer aynı durum devam ederse müdahale etmek istiyorum.
    Amonyak seviyesi:0,025
    Ph:7,9
    Kh:ölçemedim(beceremedim)
    Test kiti jbl marka ama pek parasını hak eden bir test gibi durmuyor.ürün hem tatlı hem tuzlu su için diye yazıyor.bu değerler dün akşam 17:10 sularında alındı...
    Hazır konu açılmışken sorayım.ben şimdilik sadece iki adet palyaço beslemek istiyorum ama şu da olsa iyi olur diyeceğiniz bir canlı var mı?balıkları en az haftaya girebilirim.ve diatomdan sonra %25 su değişimi yapmam şart mı?teşekkürler.

20. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Bence 25 cok en fazla 10 yapin derim.

Sixline veya yellow wrasse olabilir bana kalirsa.

Marineros bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş