1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herşey Çok Güzel Oldu 130x60x47

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Çağatay Utku tarafından 26 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Flukan ( flukanazol) kullandıktan sonra önce beyazladı sonra inceledi ve kayalardan koptu. Şu an %80geçmiş durumda

hiter, Ufuk_Arslan ve WELLY bunu beğendi.
  2. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bryopsis tanktaki nitratı tükettiği için tedavi sonrası nitrat yükselmesi bekleniyor diye okudum. tedavi öncesi nitratı yükselmesini önlemek için su değişimi öneriliyor. Bende öyle yapmama rağmen nitratım 10 dan 14'e çıkmış 1 haftada ve fosfatım 0.009 şimdi bir sorum olacak fosfatı düşürmeden nitratı düşürmenin bir yolu varımdır? 1 hafta önce 1 amp bioptim kırıp ekledim.

IMG_20181227_175746-1536x2048.jpg

3. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Bildiğim kadarıyla Nitrat ve Fosfat ilişkili gidiyor. Yani biri çok düşünce diğerinin düşmesi duruyor. Eğer nitrat yüksekse Fosfatı biraz yükseltip ancak o şekilde nitratı düşürebilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Nitrat/fosfat ilişkisi bitkili akvaryumdan kalma bir oran diye biliyordum. Bu forumda düşük fosfat sorunu yaşayan tanklara Dışarıdan fosfat eklemenin tartışıldığı konuları okumuştum pek bir faydası olmamıştı

5. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Nitrat / Fosfat ilişkisi Bitkili tanklardada kullanılır doğrudur ..
    Benim şimdiki tankımda Nitratta , Fosfatta bir ara oldukça yüksekti. Fosfatı hızlı bir şekilde düşürdüm ama Nitrat aynı hız ve oranda düşmedi. Sonrasında Fosfatı kontrol etmeyi bıraktım ve yükselmesini bekledim. Sonrasında Yüklü bir su değişimi , bakteri girişi ile hem nitratı hem fosfatı eş değer şekilde geri çektim.

Çağatay Utku bunu beğendi.
  6. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bugün Anadolu yakasında 3 akvaryumcu dolaştım mercan fiyatları uçmuş resmen elinizdekilere iyi bakın hepsi birer mücevher değerinde

IMG_20181228_221337-1024x768.jpg

7. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Ne durumda fiyatlar ?

8. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Ne aradığınıza bağlı soft grupları geçersek 300 tlden başlıyor ortalama 400-500 tlye sağlıklı bir frağa erişebiliyorsunuz

9. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    400-500₺ frag için ... Gerçekten çok büyük rakam

10. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Mercan ithalati yok. Cok cuzzi geliyor canlilar. O yuzdende ne varsa elde altin degerinde artik. Hos altindan daha degerli canlilar ama.

WELLY ve Çağatay Utku bunu beğendi.
  11. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Seyrettiğim bir belgesele göre(mercan avı) 2050 yılına kadar küresel ısınma nedeni ile okyanuslardaki bütün mercanların öleceği öngörülüyor. Yazık çok yazık :( muhteşem hayvanlar

ömer_ bunu beğendi.
  12. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Herkeze yeni yılda bol tuzlu hobiler dilerim. 10 günde bir %10 su değişimime rağmen nitratım 12ppm aşağı düşmüyor 350ltde sadece L boy 3adet tang ve 1adet wrassem var yemlemeyide az az yapıyorum. 2 adet CBox 9000 ile yeterli su sirkulasyonumuda var, Ps'im reef octopus elit 250, Fosfatım 0.009 neredeyse sıfılanmak üzere bunda gfo nun etkisi var.
    Şimdi sorum şu nitratımı daha makul olan 2-4 ppm arasına çekersem kolay tür sps bakabilirim ve hatta lpslerde daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
    Önce biopellet kullanayım diye düşündüm ama fosfatı sıfırlarsa limitasyona girme riski olduğunu okudum. fosfatı düşürmeden Sadece nitratı düşürmenin bir yolu varımdır?
    Yorum yapan herkese teşekkürler

hiter bunu beğendi.
  13. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    İkisi birbiri ile kardeş diye biliyorum biopallette öyle bir uyarı yapılıyor evet ama nitratın hiç düşmemesi ilginç. Yemleme az yapıyorum dediniz ama yemler neler ne sıklıkta veriliyorlar bir de hiç mangrove yada refrigium düşündünüzmü ve testi hiç nitratlı bilinen bir tankta test ettiniz mi? Fazla oldu kusura bakmayın temo12:koptum:

14. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Ocean nutrition veriyorum genelde granül ve pul yem günde 2 defa, haftada bir dondurulmuş, haftada 2 nori.
    Medya reaktörüne zeloit koyacağım birde plate mercan eklicem nitrat tüketiyormuş

15. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Yemlemeyi günde bire düşürün bence ... Ayrıca Plate’in Nitrat düşürdüğünü ilk sizde duydum. Benim bildiğim kadarıyla Plate çok güzel Kh tüketiyor.

16. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Biopellet reaktör fiyatlarını görünce DIY pellet reaktörü yaptım maliyet 15 TL temo4sürahi Fileden, elektrikçiden kablo kılıfı ve dirseği ve biyolojik sünger. Medya reaktörünün çıkışına bağladım. Tek eksiğim pellet.

IMG_20190102_193316-1536x2048.jpg IMG_20190102_193322-1536x2048.jpg IMG_20190102_194745-2048x1536.jpg IMG_20190102_194804-1536x2048.jpg

veysel, WELLY ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  17. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Bir ara bende ped siseden yapmistim. Ama pek efektif olmuyor. Bir sure takip et bakalim.

hiter bunu beğendi.
  18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Flukanazol kullanim seklinizi paylasmaniz mumkun olurmu? Surecleriyle birlikte

19. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    350 lt benim tank 2 tabletin içini suda ettim. Medya reaktörünü kapattım. Öncesinde su değişimi yapmak tavsiye ediliyor çünkü bu canlı aynı zaman da sudaki nitratı tükettiyor. Öldüğünde nitrat yükselmesi olmasın diye. Bende nitrat, uygulama sonrası 10dan 14ppme çıktı mesela. Su değişimi esnasında bütün motorlar kapalı iken yosunlu bölgeye hedef uygulama yaptım 1hafta sonra beyazlama 20 gün sonrada tamamen kayboldu. 3 aydır boşuna kayalardan yolmaya çalışmışım. Yoldukça yenisi çıkıyordu. Şimdi tertemiz

hiter bunu beğendi.
  20. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Merhaba cyano. Bu sefer kayalardan veya kumdan değil direkt soft mercanlardan başladı. 1 er gün ara ile 2 Kenya tree yi öldürdü. Sıra Leather a gelince chemiclean başladım. Kaya veya kumlarda hiç yok ilginç geldi bana
    Sebebi ne olabilir, son zaman zamanlarda farklı ne yaptım diye düşündüm.
    -fosfat 0.009, nitratım 12'di medya reaktörün den GFO'yu çıkarttım yerine nitratı düşürür diye zeloit koydum pul yeme ağırlık verdim işe yaradımı.? Pek sayılmaz 1 haftada fosfat 0.064 nitrat 14 oldu nitrat düşmedi fosfat yükseldi:(
    -Aquaforstın 4 lü mercan yeminden hafta 1er damla girdim
    Haftada 1 %10 su değişimi yaptım
    Bu cyano tamda benim gastroenterit olduğum zamanı seçmesi ayrı bir trajedi tanka bakıyorum ama müdahale edemiyorum 2 Kenya tree boşuna helak oldu:(

Düzenleme: 8 Ocak 2019

Sayfayı Paylaş