1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herşeyiyle bitkili akvaryumu tamamladığıma inanıyorum.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 28 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar bitkili akvaryumum

Boyut : 70 35 32 (61 litre ) sanırım

Işıklandırma : 2 adet 18 wtlık t 8

Balıklar:15 tane lepistes

Taban:6 kilo hagen

Ve bitkiler : Gül ve sazlarım. ( Onur hocamın hediyeleri çok teşekkür ediyorum burdanda kendisine inşallah kendimi utandırmam bitkileri çürütürsem diye.

Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Birde iç filtre kullanıyorum felaket bir şekilde üflüyor motorum ve bitkileri çok sallıyor.Nasıl bir çözüm önerirsiniz havayı nasıl keseceğim.

Buda akvaryumum.

fth-94 bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Herşeyiyle bitkili akvaryumumun tamamladığına inanıyorum.

Kerem hayırlı olsun diyelim.

İç filtre akıntı versin. Bitkilide akındı iyidir iyi.

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Çok aşırıydı ve kökleri çıkartıyordu. Bende hava motoru taktım uygunmudur oda ? :D

4. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

İlk önce hayırlı olsun.Bi kaç tane soru sorucam.
    Gübre kullanıyomusun?
    6kg hagen ne kadar etti?

5. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Gübre şimdilik yok. Burdan öneriler ile misket gübre kullanmaya başlayacağım. 6 kilo hageni 18 liraya aldım. 1 kiloluk poşetlerde satılıyor, poşeti 3 tl dir.

berkan bunu beğendi.
  6. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Sağol bende de senin akvaryumun gibi bir akvaryum var. İçinde şuan 12 tane lepistes var. Basit bir bitkilendirme yapmak istiyorum ama fiyat fazla tutar diye korkuyorum. Acaba gübresiz yaşar mı bitkiler yada senin dediğin misket gübre ne kadar? :der:

7. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Misket gübrenin fiyatını bilmiyorum ama kumla ışıklandırma 18 kum 15 aydınlatma : 33 tl masraf oldu ama nasıl olur bilmiyorum bende burdaki üstadların doğrultusunda ilerlemeye çalışıyorum.

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Ellerine sağlık Kerem fakat tam olarak her şeyiyle tamamlanmış görünmüyor. İlk göze çarpan arka fonun olmayışı. Ayrıca armatürün uygun görünmüyor. Birde su seviyesini taşmasına 1,5 parmak kalıncaya kadar yükseltip iç filtreyi yukarı alıp suyun yüzeyinin dalgalanmasını sağlamalısın. Kaldı ki gece dışında akvaryuma hava vermene gerek yok.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Kullandığın bitkilere gübre falan gerek yok.. Haftalık su değişimlerini aksatma o onlara yeter.. Saz bitkilerini arka tarafa almanı tavsiye ederim. Çünki onlar arka plan bitkisidir.. 7 kök saz var sanırım.. 3'ünü sağ yan cama , 3'ünü sağ arka köşeye bir tanesinide tam köşeye koyarsan eğer onlar ağır ağır sürgün vererek çok güzel bir duvar oluşturabilirler.. Sazlar yeni tanka girdiklerinde tüm yapraklarını dökebilirler.. Sakın çıkarıp çöpe atma.. Onlar yeni yapraklarını çıkarıp tankını istilaya başlarlar.. Misket gübre takviyesi yapabilirsin. Faydası olur tabii ki..

İç filtren tanka göre fazla gibi geldi ama yapacak bişey yok ise iç filtren ön cama doğru üflesin böyle biraz daha az sirkülasyon olur.. 2 tane T8 florasan demişsin ama T8 ne aldın ?? Normal ev florasanı mı ?

10. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Evet 7 kök saz olması lazım .Bitkileri dediğiniz gibi uygulayacağım.İç filtreyi ön cama doğru üflemesini sağladım.Floresanlara gelince biri philips 18 wat yazıo diğeride pelux marka 18 wat t 8 floresan yazıyor.

Birde 15 tane neon sürüsü ekledim akvaryumuma. Yeni fotoları akşam koyarım.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cevap: Herşeyiyle bitkili akvaryumu tamamladığıma inanıyorum.

Florasanın markasını yazdığı kısımda 3 basamaklı bir sayı olması lazım.. Onu merak ediyorum Keremcim.. Orda yazan o numara florasanımızın renk kodudur.. ;)

12. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Vallahi Volkan abi floresanda bunlar yazıyor.

Pelux G13/6500 k

Philips 18 w / 33-640 4100 k

13. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Dün akşamda 25 tane yavrum oldu . :D

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Kerem güzel görünüyor. Bitki bakımı ve sağlığı için tecrübeli arkadaşlar yorum yapmışlar. Ben tebrik ederim akvaryum için duru bir su ve iç açan bir görüntüsü var.

kerem11 bunu beğendi.
  15. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Arkadaşlar yarın yeni resimleri ekleyeceğim.Tabiki farklar var gül bitkilerim iyice uzadı. Nerdeyse suyun seviyesine geldiler ve alttan yaprakların orlardan tomurcuklar çıkarıp yaprak açtılar .Bu gülleri budamalıyım nasıl budayacağım. ?

Sazlarım yapraklarını döktüler . Ve ben bu bitkilere yeni bitki eklemek istiyorum ? Hangi bitkiler ve diplerine lav kırığı ilavesi yapabilirmiyiz . ?

Teşekkürler . !

Sayfayı Paylaş