1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herkese Merhaba (Tuzun Tadına Ben de Bakıcam)

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde görkemtemel tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. görkemtemel

görkemtemel

Herkese merhaba; :cicek:

İlk önce bu foruma emek veren herkese çok teşekkür ederim tuzlusuya geçmem için önümde olan bütün engelleri ortadan kaldırdınız :) 2 günde bütün tuzlu su ve dıy topiklerini gözden geçirdim ve hayran kaldım: :hepiniziseviyorum:

4 yıldır filan akvaryum hobisiyle uğraşıyorum çok amatörüm ve başından beri tuzlu su hayalim vardı , 1 ay önce tuzlu su tankı kurmak için harekete geçtim ve internetten bilgi edinmeye başladım ,korkularım vardı taki 2 gün önce bu foruma girene kadar :heyo:

2 gün öncesine kadar akvaryumu kurma planlarım şu yöndeydi, akvaryum 120-130 lt olucaktı (sump yoktu) 1 adet şelale filtre ve red sea prizm ps ile kurucaktım...bu sürecte 1 adet red sea prizm askılı ps ve 1 adet şelale filtre aldım ama bu forumdaki arkadaşlar ve üstatların lego yapar gibi sump yaptığını görünce bu sabah ilk işim şelale filtreyi aldığım akvaryumcuya geri vermek oldu:)psyide geri vermek isterdim ama 2. el aldım için olmaz:gif (ilerleyen zamanlarda bende dıy ps yapmayı çok isterim smiley18.gif)

ben kocaelinde okuyorum ama ailem ankarada olduğu için şuanda ankaradayım.Bayram sonrası kocaeline gidince ilk işim akvaryumun camlarını kestirmek olcak.sump için sitede çok fazla örnek var ama ben karar veremedim..hangısının daha kullanışlı ve yapımı kolay kararsızım,karar versemde bu konuda daha önce tecrübem olmadığı için hata yapmaktan korkuyorum.sistemleri biraz daha inceliycem.sizden gelen önerileri değerlendiricem.

hala kafama takılan çok soru var yavas yavas sizlerle paylaşmak isterim,

1) benim ps askılı ps olduğu için sump içine koyamıycam dimi ? Yine akvaryumda asılı olucak...bu benım için bi dezavantaj olurmu?

2) sump için çok fazla yerim yok kucuk bi sump yapsam sorun olurmu ? camdan yapıcağım sump için bana önerebiliceğiniz ve işimi görebilecek bi sistem varmı? ( ilk defa sump sistemli bir akvaryumum olucak ve ben sistemi tam olarak çözmeden kendim yapmaya kalkışıcam :) )

3) akvaryum 120-130 lt olucak ,bu litrede önerebileceğiniz boyutlar nelerdir ve cama actıracağım deliğin boyutları benim kullanıcağım boruya göremi olmalı ,yoksa önerdiğiniz bir delik boyutu varmı ona göremi boru almalıyım.

huh:sorucağım daha çoook soru var ama sizler şimdiden bunaltmak istemiyorum :) bu siteye hayran olmamı sağlayan ve kurulum ile ilgili yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler,iyi bayramlar:)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    herkese merhaba (tuzun tadına bende bakıcam)

Yorumlarınıza teşekkürler. Sump konusunda kafanızı kurcalayacak hiç birşey yok. Sump bir cam kareden ibarettir ancak son günlerde yerini aşağıdaki sisteme bıraktı, en azından biz de bıraktı. Kule eklemek aynı kolaylıkta. Her boyu bulunmaktadır. Camdan yapmak isterseniz zaten uygun ölçüde cam akvaryum olarak düşünün sumpu.

Link;

http://www.akvaryumportali.com/forum/sump-buyultmesi-ve-cikan-sump-t6245.0.html

Sizin ps sizinde belirttiğiniz gibi biraz zayıf. Ancak akvaryuma asmak zorunda değilsiniz. Sump kullanacaksanız sumpa asabilirsiniz uygun bir yerden. Akvaryum deliği 50.lik pimaş çapında açılacak. Delecek olan esnaf bu ölçüyü biliyor olmalı zaten. Siz 50.lik pimaş boru takılacak diyin yeter. Sump ölçüsünde iki kıstas vardır. Birincisi akvaryum sistemi durduğunda akvaryumdan su iniş borusu hizasına gelene kadar sumpa bir miktar inmeye devam eder, bu suyu içine alacak büyüklükte olmak zorunda. Diğer önemli nokta ise sumpun koyulacağı yer ne kadar bir alana sahipse o kadar sump yapılmalıdır. Kısaca ne kadar büyük o kadar iyi.

Hayırlı uğurlu olsun...

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Şimdiden hayırlı olsun diyelim. :)

Sump konusunda kesinlille takılmayın. Orası işin en kolay yanlarından birisi. ;) Yaparız şöyle en alasından bir sump birlikte. bay bay:gif

4. görkemtemel

görkemtemel

yorumlarınız için teşekkürler :heyo:

--ps malesef yetersiz ama malesef şuan için bunu kullanmak zorundayım :( tuzlu su sisteminin tatına biraz baktıktan sonra değiştirmeyi istiyorum :)

--sizlerin yardımlarıyla bu işi yapabileceğimden eminim hiç kuşkum yok :) :)

Biraz önce kendi çapımda bir çizim yaptım olurmu acaba? yorumlarınızı bekliyorum :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizim olarak doğru ama sanırım sol tarafta kule olarak çizdiğiniz kısım içinde katlar yaparak o kısımlarda filtre malzemeleri kullanmayı düşünüyorsunuz. Kulude suyu ilk elyaf karşılayacak ve bunun dışında suya oksijen katması açısından bioball veya mercan kırığı olabilir. Bunların dışında ancak ihtiyaç duyulursa kimyasal filtre malzemeleri kullanabilirsiniz. Fazlasına gerek yok.

6. görkemtemel

görkemtemel

o katları 1-2 gözlü yaparım su ilk olarak elyafa gelir ikinci gözdeki bioballa geçer :) camdan kule yapımı zahmetli olucağı için sizinde tavsiye ettiğiniz gibi plastik çekmeceli küçük sebzeliklerden alıcam aralarını kucuk kucuk delicem .Peki burda en alttada kucuk kucuk delıkler acmammı dogru yoksa yukardan pimaş borusunu soktuğumuz gıbı assagıdanda aynı sekılde pimaşla çıkarmakmı dogru... Aşşağıda çizimle göstermeye çalıştım :):)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

En alt kısımdan pimaş çıkmaya filan gerek yok. 4 adet pimaş kalınlığında delik delin yeter. O kısım zaten su çıkışı olacak. Su o deliklerden sumpa karışır.

8. MYTHDIVER

MYTHDIVER

Şimdiden hayırlı olsun.
    Bende askılı ps topluyorum sump sistemi kadar verimli olmasada memnunum fakat fırsat bulursam sump yapıp ps yi içine koymayı düşünüyorum.

9. görkemtemel

görkemtemel

tamamdır o şekilde yaparım.kafamda oturmaya başladı bazı şeyler teşekkürler:)

benimde en baştaki planların o yöndeydi,sump yapmadan kurmayı düşünüyodum ama üstatların yaptıklarını ve nekadar pratik olduğunu görünce sump yapmaya karar verdim ,umarım elime yüzüme bulaştırmam huh: askılı ps yi sumpun uygun bir yerine asıcam :) bayram sonrasıda yapılış aşamalarını detaylı olarak fotoğraflayıp benim gibi yeni başlayan arkadaşlara yardımı olması için portala koyucam :heyo:

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sabırsızlıkla bekleyeceğiz bu başlama aşamasını. Zaten o şekilde kurulumlar üzerine yazışılarak devam ettiğinden çok daha sağlık oluyor. Bu konuda bilinmesi gereken bir gerçek var. Tuzlu su balıkları gerçekten dayanıklı türler içeriyor. Kurmak isteyen arkadaşların izlemesi gereken yol belli. Kurabildikleri sistemin ve şartların sınırını bilerek buna uygun balık ve mercan seçmeleridir. Böyle olunca daha mütavazi şartlara sahip ama görsel olarak mükemmel akvaryumlar kurulabilir. Sump, kule, ps vb gibi ekipman ihtiyaçlarını çeşitli yöntem ve fikirlerle geliştirmiş ve son derece basit maliyetler ile akvaryuma uygulanmasının önünü açmış olduğumuzu düşünüyoruz. Bu aşamadan sonra hobinin tuzlu su tarafına geçmek isteyen arkadaşlara düşen biraz cesaret , biraz okumak ve biraz sabırlı olmaktır.

Kurulamayacak bir akvaryum isteği olmaz hobicilerde sadece sistemlerinde yaşatamayacakları tür istekleri olur. Gerekli ekipman ihtiyacı sağlandıkça bu gerçekleşir sağlanamadıkça uygun olanla devam edilir hepsi bu. Sınır yine hobicinin hayal gücüdür. ;)

11. görkemtemel

görkemtemel

Bende şimdilik sınırlarımı bilmeye çalışıcam ve elimdeki sistem doğrultusunda canlı bakıcam:):)öğrenciyim ve akvaryuma ayırabileceğim bütce belli kendi çapımda bi şeyler yapıcam işte:):)
    -- akvaryum boyutları ve sump sistemi ile ilgili kararlarım kesinleşti sanırım...şuanda forumdan araştırdığım konu aydınlatma :) sizin kablo kanalından yaptığınız armatür çok hoşuma gitti o tarz bir armatür yapıcam ama hala t5 kurulumu ile ilgili bilmediğim seyler var, size sormak isterim huh:

1) t5 flolar normal bildiğimiz flolar gibi bağlanıyo dimi? elektronik balans kullanıcam t8 bağlar gibimi bağlanıyo yoksa farklı bişeyler yapmak gerekirmi?balans markası çokmu önemlimi?

2)akvaryumun yüksekliği 50 cm civarı olucak bu yükseklik için kaç tane t5 kullanmam gerekir ve renkleri sizce nasıl olmalı?

3)gönül isterki ATI alim ama okadar bütce şuan için ayıramıyorum :( işimi yeterli miktarda görebilicek ,uygun fiyatlı önerebileceğiniz t5 markaları varmı?

-aydınlatma için acele etme sebebim ankaradayken alamak istiyorum.kocaeline gittiğimde sadece yapımı kalsa çok iyi olur...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    herkese merhaba (tuzun tad1na bende bak1cam)

Bircok marka ve fiyat araliginda T5 florasanlar var. Baska marka T5 tecrubem ATi'den baska markada yok ama fiyat kiyaslamasi yaninda kaliteyide dusunmek gerek. T8 florasanlar ile de gayet guzel akvaryumlar kurulabilir. Yeterki sartlari bilelim ve ona gore hareket edelim.

Cep mesaj...

13. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Kolay gelsin başarılar. super:gif super:gif

SYLNANİA T5. 23 liradan başlayan fiyatlar wat gücüne göre değişiyor.

AQUASTAR T5 folarasan.Uygun renkleride var.43 cm

Hagos vb Çin mallarıda var daha ucuz.

Sayfayı Paylaş