1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herkese Selam Led Armatür Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde fatih70 tarafından 4 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    Forumu uzun suredir sadece takip eden hiç suya sabuna pek dokunmayan kendi haline yaşayan bir akvarstim. Tuzlu suyla 5sene önce tanıştım. Fakat herkezde olduğu gibi bendede biraz işgüzarlık var mesela, skimmer o kadar para vereceğime ben yaparım dedim ve sıfır alacağım fıyatı ikiye belki üçe katlayın masraflarım oldu.:). Neyse aydınlatma konusunda o kadar çok dıy calışmalarım. Oldu ki bir Servet harcadım diye bilirim ama sonuç hep hüsran ve bir sürü masraf ama inanın inatcıyım dır azıcık ve sonunda meyvelerını verdi. Sizlere şu kadarını söyleyebilirim led alanında bu kadar iyi sonuca ulaşılmış değildir. Sizlere çok paralar verip flo armatürler veya metal Halid'e armatürlerin tozunu arttıracak yep yeni fiyatıyla ışık kalıtesiyle mercanların istediği ışık değer ve ölcülerınde yepyeni bir ürünle karşınıza çıkacağım. İnşallah büyük fırmaların sır gibi sakladığı led ışık degerler tarafımca cözulmüştür. Artık bir kamyon para dökmenın veya altı aydı Flo değiştermeye son. 600 litrelik bir sps tankına yetecek işiklandirma sıkı durun sadece 200 watt ilk bir elektrik tüketimi ile hallediyorum. Allah'ın izniyle kesinlikle bu yazı ticari anlamda yazmıyorum sadece yakında başka yerlerde forumlarda mutlaka duyacaksınız önceden haber veririm dedim herkese saygılar

slayt bunu beğendi.
  2. veligören

veligören

Yer:
    niğde
    İsim:
    veli gören
    Hoş geldiniz inşallah hepimiz için hayırlı olur fiyat hakkında biraz bilgi verseniz daha iyi olur bence

3. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    Fiyatlar tank ölçüleri ve ne besleneceği doğrultuda değişiklik gösterir. Örnek verecek olunursa, sps 300lt bir tankta yalnız akvaryum yüksekliği minimum 60 cm ve maxsimum 76 cm olması çok güzel sonuclar verir. Işık biliyorsunuzki ne kadar yüksekliği düşük olursa okalar iyidir. Artık değiştiriyorum :)diyorum 4 aydir süper ötesi sonuclar alınmıştır. Resimler en kısa zamanda burada olacak. Neyse sadece gelelim orta seviye canlı beslenecekse 300lt bir tankta yaklaşık 500tl gibi bir fiyat soz konusu sps olacaksa bu fıyat 750 tl gibi olacak inşallah öyle milyarlık armatür fiyatlarından değil ve inanın bu işe başlamadan önce bir kararım vardı kendi kendime soz verdim birileri gibi çok paralar kar edecem dusuncesınde asla olmadım inanın bu hobi o kadar çok pahalı bir hobi olmuş ki hep herşey dünya parası nerdeyse servetler dökülüyor ben bu fiyat lara çok istismar olduğunu düşünüyorum ve karşıyım pahalılığa mesela bu armatüre 500tl verecek ama 60000 saat ışık derdi olmayacak Buda nerdeyse 7 sene ışık derdi olmayacak yok filolar değişecek miş altı ayda bir yok motoru patlamış yok herkez ağız tadıyla yosun derdinden kurtulacak herkeze hayırlı olsun arkadaşlar çok yakında herseyi le resimleri ile karşınızda olacağım.

4. veligören

veligören

Yer:
    niğde
    İsim:
    veli gören
    Heyecanla bekliyorum inşallah dediyiniz gibi olurda herkez bayram eder

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlısı olsun :) ama sizin yaptığınızda belkide Portal da tartışılmıştır...;)

veligören bunu beğendi.
  6. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Pek bir hızlı girdiniz mi acaba :)

cimlikaya ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Hoşgeldiniz.

8. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Ya sonra .:)

m.avcıoğlu bunu beğendi.
  9. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      37,1 KB
      Görüntüleme:
      429
  10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Fatih bey, emeklerinize sağlık. Güzel sonuçlar elde etmenize hep birlikte sevindik. Olayı biraz anlamaya çalışıyoruz, sorular ?
    -Ticari anlamda yazmıyorum demişsiniz, armatürleri, hobiye hizmet olsun diye isteyene kârsız mı üreteceksiniz.
    - kazıkçı led üreticilerinin çözdüğünüz sırlarını paylaşacakmısınız, yoksa bizim için sır kalmaya devam edecekler mi.
    - aylardır süper gelişen tankları merak ettim, fotoğraf yanında armatürün bilimsel( par, kelvin vs vs) verilerini de paylaşabilir misiniz
    - kaç tane istersem alabilir miyim. Sınır var mı
    (Kısa bir uçak molam var, inince bakacağım cevaplara, gecikme için verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz)

11. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
  12. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    Tabi hemen cevap veriyorum bir armatürde kar etme amacım yok sembolik olarak armatür basına 50 tl gibi elimin acısı çıksın emek parası koydum fazla dersinizde almayız arkadaslar :) şimdi 80 cm ilk bir armatür tamamen aliminyum soğutucu ve 12cmlik fanlarda destekledim kullandığım ledler multi cip lerlerden oluşuyor maviler royal mavi yani normal mavinin 2ton açık ton mavi 470 nm ve normal mavi led lerden oluşuyor ve ayrıca 2 adet 10 watt rgb led koydum neden derseniz beslediğiniz mercanların renklerıni öne çıkarıyorıyor o başka bir işe yaramıyor :) görsellik adına yani Gelelim şimdi esas konuya beyazlara 10 wattlık led .led in içinde 3 sıra led var sıralama 460nm mavi tam ortada 10000klvinbeyaz ve son sırada 470 nm verdiği ışık rengi beyaz mavi arası bır renk ve diğer 10 wattlık ledin sıralaması 15000klvn ortada 3500klvin sonda 15000klvin tek çipte ve bu ledler 70 cm yüksek olan tanklarda çok güzel sonuçlar verdi çok yakında benim tankın resimlerini ve ışığın etkilerini göstereceğim inşallah Buda video su pek olmadı çekim ama not isteyene sadece bir adet yapacagım 2cısını başka bir akvarste yapacam ben ticari düşünmüyorum başkasınında benden alıp satıp ticaretini istemiyorum

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel görünüyor, gerisi ile ilgilenmedim pek.:) Ayrıca yapanın emeğini almasına kimse ses çıkartmaz, önemli olan yapılanı ortaya koymak ve anlatabilmektir. Fabrikasyon üretim ve markası olan bir armatür olmadığı için kendin yap kavramında değerlendirmek lazım. Bu tarz yapımlar zaten baba hayrına yapıldığı sürece yapan kalmaz. Tercih eden olur veya olmaz orası ayrı konu. Görüntü güzel, akvaryumları da görmek iyi olur.

14. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    Teşekkür ederim çok yakında ışığın olduğu tank resimleri burada yayınlayacağım inşllah.

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Merhaba Fatih bey, anladığım kadarı ile elektrik-elektronik konusunda aşinalığınız var. Multichip ledler kullanarak bir çalışma yapmışsınız, Benim merak ettiğim bir- iki konu var:

Ledlerin arasında düzensizlik ve boşluklar var, bu prototip bir model olduğundan mı yoksa özel bir nedeni mi var. ??

İkincisi ledlerin önünde sanki buzlu cam kullanmış gibisiniz, veya kameranın netliği gerçekten bozuk. ??

16. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    Kamera bozuk değil, o mat cam ışığı dağıtıyor direk vurdurmuyorum

17. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    DSC_0101.JPG DSC_0104.JPG DSC_0106.JPG DSC_0111.JPG DSC_0126.JPG DSC_0128.JPG DSC_0144.JPG DSC_0143.JPG Arkadaşlar bu açtığım konuya bazı arkadaşlar tavır yapacak ve muahalefette bulanacaktır fakat ben ne olursa olsun bu ürünü yaptım ve olumlu sonuclar aldım başta dediğim gibi dunya kadar paralar dokmenızı istemem resimler kendi akvaryumumdan pek mercanım yok yakında önceden yapmış oldugum akvaryumların resımlerınıde burada yayınlayacagım herkes istediği gibi yorum yapabilir fakat saygı cercevesinde olduğu dürece

Okurt bunu beğendi.
  18. fatih70

fatih70

İsim:
    fatih
    DSC_0122.JPG DSC_0120.JPG DSC_0144.JPG DSC_0122.JPG

Ekli Dosyalar:

grafikdelisi, YIKIKTEMO ve Okurt bunu beğendi.
  19. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Bence ışık dağılımı gayet güzel olmuş, her yer güzelce aydınlanıyor.

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Fatih bey forumların amacı ortaya konan şeyleri sadece takdir etmekle sınırlı değil,elbette eleştirilerde olacaktır.Bunu karşı tavır veya muhalefet olarak algılamak hata olur.Zaten bu platformda size kimse bu yaklaşımda bulunmaz,kafalarda oluşan soru işaretlerini sildiğiniz sürece...
    Saygı çerçevesini aşmaya ise başta portal kurucumuz,destek ekibimiz,yöneticilerimiz sonrasında da duyarlı üyelerimiz zaten izin vermez!Lütfen burayı başka forumlar ile karıştırmayıp; paylaşımlarınızda bulunmaya,nasıl geliştirebilirimi düşünmeye zaman harcayın lütfen...

Saygılarımla

slayt ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş