1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herkese selamlar yeni akvaryum kurulumuna yardım lütfen

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde hastadoktor tarafından 24 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. hastadoktor

hastadoktor

İsim:
    Hasta DOKTOR
    Merhaba Sn Akvaryum portalı sakinleri, kısa bir süre önce aranıza katıldım.
    Geçmişte var olan bir hobimin aradan geçen yaklaşık 20 sene sonrası yeniden canlanmasıyla internet üzerinde araştırmalarmda rastlasım foruma, benim 90 'lı yılların başında 7 akvaryumum vardı, ancak daha sonrası şiddetli bakımsızlıktan bu merakı terk etmek zorunda kaldım.
    Şu aralar 65 cm 'lik bir akvaryumum var, işyerinde birkaç değişik balık seçeneği sonrası biraz bitki, biraz balık karışımı ufak bir düzenek kurdum. Bu kurulumda arkadaşların desteği büyüktür. Şimdi işe daha büyük bir akvaryumu evde kurmayı planlıyorum. Ankarada yım mobilyalı birkaç model akvaryum inceledim, bunların bazısı yerli bazısı yabancıydı. Bazılarında kullanılan yapım tekniklerini incelediğimde pek yapılmıyacak birşeymiş gibi gelmediğinden fiyat açısından arada kaldım.
    1- 100 cm mobilyalı bir akvaryum alıp kurmak (yerliye param yetiyor)
    2A- 10 mm cam kestirip akvaryumu kendim yapmak (cam balkon camı olabilir mi diye araştırma yapıyorum),
    2B- 6 mt'lik profillerden alarak kaynatıp, üstüne dolap giydirmek, yada dolabı komple 8X8 veya 10X10 kalas kulanarak taşıyıcı kasayı imal edip, ardından kaplama ile dolaba benzetmek....
    Tüm bunlara ilave strafordan arka fon yapmak

Tüm bunlar için fikirlerinizi rica ediyorum.

1- Kesim cam ile damperli camın hangisini kullanıyım.
    2- mobilyada tercihiniz ne olurdu, birde tüm bu sistemleri yakın zamanda yapan var mı? maliyet ne olur.

En önemlisi ki buna daha zaman var ama yinede sorayım ki hazırlıklı olayım.
    Balık tercihine yardım..
    Aklımda ilk olarak 4-5 adet cüce vatoz (albino olabilir),
    2-3 adet canlı tatlı su midyesi,
    8-10 adet melek oalbilir diye düşünüyorum. (Şu an küçük akvarumda lepistesler var ve oldukça hareketli bir akvaryum oldu)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle hoşgeldiniz. Hobiye yeniden başlamanız güzel olmuş tebrik ederim. DIY konularını seven bir platformuz ama akvaryum yapımları belli boylardan sonra ve dolaplı olduğunda sıfır ve hazır ile kendinizin yapması arasında fazla bir maliyet oynamayabilir. Bu hesabı iyi yapmanızı öneririm. Elinizde kendi camınız varsa bilemiyorum ama hesabı iyi yapın bence. Almışken sumplu bir akvaryum almak veya yaptırmak en başından iyi bir seçim olur bence. Beslemek istediğiniz türler kolay bulunan ve bakımı nispete kolay türler. Ancak hobi sürekli değişen yapıda olduğundan sump sistemi olması avantaj bence.

Tüm sistemi yakın zamanda yapan birçok arkadaş var onlar cam konusunda daha iyi yönlendirme yaparlar.

Kararınız hayırlı olsun...

3. hastadoktor

hastadoktor

İsim:
    Hasta DOKTOR
    Hızlı cevabınız için teşekkürler.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Öncelikle yaptırmak-yapmak istediğiniz akvaryum tam olarak ebatlarını yazmanız gerek. Buna göre kullanılacak camın mmaliyetini yaklaşık olarak çıkarabiliriz. Akvaryuma birde dolap yaptğınızda maaliyeti hazırlarla hemen hemen aynı malliyete geliyor. Akvaryum boyutlarınız çok öenmli rol oynuyor bu işte. Akvaryum boyutlarından sonra diğer soruların cevapları rahatlıkla bulunabilir.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelik ile aramıza hoşgeldiniz.

Kısa süre önce 65*65*65 ölçülerinde 10 mm rodajlı cam olarak, birde sump yaptım buda aynı şekilde rodajlı 6 mm camdan, toplam cam maliyeti 160 TL. Dört adette silikon kullandım toplamı 200 TL oldu, mobilyasına 350 TL harcadım, 40x40 demir profil üzerinde PVC kaplamalı MDF, sump sisteminde kullandığım parçalar ise siyah fırat boru, contalı rediksiyonları dahil 100 TL.

Akvaryumun toplam maliyeti 650 TL yaptığıma yapacağıma pişman oldum, çektiğiniz eziyet ayrı, harcadığınız emek ayrı, hazır almak daha mantıklı geliyor şu an. Cam kaydı, hava yaptı, cam silikon oldu vs. dertleri hazıra itiyor insanı.

Cam olarak çok büyük hacimlerde olmayacak ise Tamperli cama gerek yok ve fiyatı oldukça arttıracaktır bu seçenek.

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Akvaryum ölçüleriniz küçük olacaksa, bu iş nasıl yapılır, nasıl temiz yapılır gibi şeyleri öğrenip kendinizin yapmanızı tavsiye ederim.
    Eğer hobiye yeni başladıysanız, ki muhtemelen öyle. Çok küçük yada çok büyük ölçülerde başlamanızı tavsiye etmem. 100 litre sizin için uygun olur gibime geliyor.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Hazır almak en iyisi diye düşünüyorum. Murat abide zaten yaptığı fiyatı yazmış...

8. hastadoktor

hastadoktor

İsim:
    Hasta DOKTOR
    Ebat olarak kararsızım balık yanında bitki de olacağı, muhtemel arka fon ilavesi düşündüğümde birde estetik ne olacağına karar veremedim.
    Şimdilik
    100 veya 120 boy
    45 veya 50 genişlik
    50 veya 60 cm yükseklik

Bu sonuçlardan 12 metre profil, 2,5 m.kare eskitme tarzı ahşap düşüncelerim arasındadır.
    Cam olarak dün balkon kapamada kullanılan damperli cam için fiyat sordum, yetkilisi olmadığında fiyat alamadım (bu arada damperli cam 8 mm miş)
    yarın fırsat bulursam camcıdan da aynı ebatlar için 8 ve 10 mm cam fiyatı alacağım.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    8mm damperli cam bu ebatlara fazlasıyla yeterli gelecektir.

Low-tech mi ? High-tech mi ? Olcak bitkili ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yanlız bu ölçülerde aklınızdaki strafor arka fonu yapmayın bence. Akvaryum derinliği çok değil ve iyice daraltacağından tahmininizden daha kötü bir görüntü karşınıza çıkar. Derinliği az olan akvaryumlarda strafor arka fon bence tamamen kapalı değil yer yer öne çıkan şişik kaya tarzında olmalı yapılırsa da.

Sayfayı Paylaş