1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herkese selamlar yeni akvaryumum hakkında sorularım olacak.

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde cüneydbayramça tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Arkadaşlar mehaba,akvaryumumu ilk önce sumpsuz kurmuş ve çeşmeden doldurmuştum yaklaşık 10 gün su döndü ve sonradan uzun soluklu olması adına sump ve arıtma cihazı alıp suyu boşalttım ve yeni sistemimi kurdum.
    Akvaryumum 140-45-60 ölçülerinde,yaklaşık 6 gündür dönüyor,brıgtwell baktri 7 ekledim ilk 3 gün sumpu açmadım ve lambaları da açmadım.Akvaryumumda buble magus nac5a var ps olarak,geri dönüş olarakta atman 105.21 kg seramik kayam var.Dalga motoru şu anda 1 adet seio prop1000,3000 litre saatte çeviren modelinden var sanırım yetersiz kalıcak,ışıklandırma 2 adet beyaz ve mavi t8 var.İlk başta resif yapmayı düşünüyordum ama vazgeçtim diyebilirim.Çünkü ışıklandırma,katkı,test ve akvaryuma çok balık koyamamak nitrat açısından bunlar beni gerdi,bende akvaryumu marine olarak yapmaya karar verdim.Bu arada dün 1 saat falan 2 adet karides attım içine döngü için,inşallah iyi yapmışımdır,ama bunun ardından bugün psnin toplama kabını boşalttım maşallah çok güzel toplamış leş gibi kokuyordu ;)
    Bu açıklamalar babında sormak istediklerim şunlar:
    1-Balık önerileriniz nelerdir.
    2-Dalga motoru almam gereklimi gerekliyse tavsiyeleriniz,
    3-Çok fazla ışık istemeyen,hani bendeki t8leri t5 yapsam besleyebileceğim nitrata da dayanıklı mercan varmıdır,
    4-Sizce balık eklemek için erkenmi 2 gün içinde eklemeye başlayım istiyorum,hangi balıktan eklemem yerinde olur ve sırasıyla hangilerini eklemeliyim.Şimdilik sormak istediklerim bunlar vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Herkese selamlar yeni akvaryumum hakkında sorularım olacak

Selamlar,

Hayirli olsun oncelikle ve hosgeldiniz.

Hatalarla baslayan bir kurulum olmus benim anladigim. Cep telefonundan konuyu kisitli katilabiliyorum simdilik. Mesajinizdan bazi eksikler oldugunu sezinliyorum acikcasi. Fotograf eklediniz mi goremiyorum ama eger yoksa lutfen sump sistemini ve akvaryumu genel olarak bizimle paylasin. Dayanikli omurgasizlari besleme konusu balik turlerini goz önüne alarak mumkundur. Ancak kurulumun cok saglikli olmadigi hissine kapildim bu yuzden aksama eger paylasirsaniz gorsel olarak butun sistemi gorerek fikir beyan etmek daha dogru olur.

Imla klavyeden...

3. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

[​IMG]http://img694.imageshack.us/img694/9039/cimg1941z.jpg

bu sumpu yaptırmadan önceki hali,şu anda 80-40-40 sump yaptırdım tam ortadan 25 cm yüksekliğinde bölme yaptırdım,yani iki bölmeli birinde ps diğerinde geri dönüş motoru var,suyumda ro cihazından aldım kuruluşta....

4. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Bu arada ''brıgtwell baktri 7 ekledim ilk 3 gün sumpu açmadım ve lambaları da açmadım'''sumpu açmadım demişim psyi açmadım yalnış yazmışım bakteri kültürünün üstünde 4 saat açmayın yazıyor ben 3 gün açmadım garanti olsun diye burda:gif

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Yeni akvaryumunuz hayırlı olsun hocam. Artık gelişmeleri takipo edeceğiz. İnşallah güzel bişey çıkacak ortaya...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğrafı yeni görme imkanım oldu, hayırlı olsun. İlk kurulumu çeşme suyu ile yapmanız büyük hata olmuş ama sonra düzeltmişsiniz anladığım kadarıyla.

İkinci kez su arıtma cihazı kullandım demişssiniz bu su arıtma cihazı nasıl bir cihaz ? İçinde hangi filtre malzemeleri var yeni mi ?

Ben sizin bu akvaryumun ilerleyen süreçte Cyanobacteria ve sakal yosunu yapacağından şüpheleniyorum açık konuşmak gerekirse. İnşallah yanılıyorumdur tabi.

Kullanılan tuzun markası nedir ?

Karideslerler şu an sağlıklı mı ? ( Onlardan da huylanıyorum şahsen )

Akvaryumunuzda diyatom başlamamış ve daha da önemlisi taban dahil kayalar doğadan yakalanan balıkların için aşırı parlak beyaz. Sabırlı olun balık almayın.

Akıntı motoru yetersiz gibi görünüyor ama çok acil değil, karşısına aynısından bir tane daha eklemeniz iyi olur ilerleyen süreçte.

İyi ifadeler yazmamış olabilirim ancak bunlar sizi doğru yönlendirmek adına yazılıyor bildiğiniz gibi. burda:gif

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Hayirli olsun akvaryumunuz. Konuyu takip edicem fazla bilgim olmadiğindan , cevap yazamicam akvaryumla ilgili. Üsdatlar yol göstercekelerdir size. Bu su aritma cihazi bildiğimiz su aritma cihazi olabilir belki Temel abi. Aklima bu geldi. :D

8. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Teşekkürler Hüseyin bey,Temel bey ve Murat bey.Temel bey ro cihazı sıfır aşağıya linkini ekliyorum diyonizerli,kullandığım tuz red sea,karidesi bakterilere yem olarak attım ölü karides 1 saat falan durdu çürüyünce çıkarttım,kusura bakmayın tam anlatamamışım ...
    http://www.rosuaritma.com/onlinealisveris/?L=urunler.detay&idurun=155&idkategori=7

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sanırım yanlış anlaşılmalar olmuş evet. Ben karidesleri canlı sandım döngüyü başlatsın diyince. Diyatom henüz başlamamış yani camlar. yapay kayalar, tabam kumu çok temiz. Diyatom sürecini beklerseniz iyi olur. Her yer kahverengi bir alg ile kaplanacak ve sonra azalmaya başlayacak, bu sürecte sabırlı olmak iyidir. Zaten balıklar bu parlak ortamda çok rahatsız olur.

Atman 105 bence düşük güçte bir motor ve zamanla gücü daha da düşecek, buna ilave olarak suyu ısıtma eğilimleri var. Bence Sıcce 3.500 size çok uygun.

Tuzunuz normal bir tuz benim de ilk kullandığım tuzdur. Bu akvaryumda xenia, mushroom, star polip ( Angel eklenmezse ) leather coral, zoo polip vb beslenebilir balıklarla birlikte. Aydınlatmaya ilave gerekebilir bu süreçte.

10. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Teşekkürler Temel bey peki bu canlılara ışıklandırma olarak ne lazım yani 2 tane 120lik t5 yetermi veya ne kadar ışık gerekli,bide bunlar nitrata dayanıklımıdır...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sıraladığım canlılar nispeten nitrat değerine dayanıklıdır. Zaten ben bu canlıları uzun yıllar büyük angel türleri içinde dahi besledim ve halen duruyorlar. Nitrat değerine dayanıklıdırlar ifadesini yazarken elbette her canlının kaldırabileceği bir sınırı olduğunu unutmamak lazım. Unutmamak gerek ama nitrat'ı da öcü yapmamak lazım gözümüzde.

T5 olarak 120 cm'den sanırım 2x54 wat demek demek istiyorsunuz, bunlar yeterli gelmeyebilir canlılara. Dekor anlamında akvaryum zayıf belli bir ölçüde dekorun üst noktalarına koyabilirsiniz. 3 veya imkan varsa 4 adet 54 wat T5 çok yerinde olur. Işık hayattır tuzlu su akvaryumları için. Sadece mercan olarak bakmamak gerek. İstenmeyen yosun ve balık görünümü içinde önemli.

12. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Temel bey teşekkürler değerli yorumlarınız için,benim evimde de 50 litrelik küçük bir akvaryumum var,şelale filtre ve su değişimleriyle idare etmekteyim ve bu akvaryumumda kahverengi yosun oluşumu yaklaşık 2 ay sonra başladı,ilk balığımı kurulumdan 15 gün sonra ekledim onunda videosunu ekliyorum.Benim korkum bu akvaryumda da o kadar uzun sürmesi,lambaları açmıyorum açsam dahamı hızlı oluşur acaba bu yosunlar,teşekkürler...
    http://www.izlesene.com/video.php?/hayvanlar-sailfin-tang/1541211

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

En güzel diyatom aydınlatma altında gerçekleşir. Aydınlatmanızı normal peyidunda yakarsanız iyi olur. Şöyle düşünün oturmuş bir akvaryumunuz var ve yeni bir canlı kaya aldınız bu canlı kayanın ışığı güzel alan tüm bölümleri önce bir diyatom evresine girer. Diğer tüm kayalarda görülmez çünkü onlar biyolojik yükünü almıştır. Bunun anlamı ışık alan bölümlerde hayat başlamasıdır.

Videodaki balıklar çok sağlıklı kutlarım. 2 ay sonra diyatom başlaması bence yine ışıkla alakalı. Siz iki ay sonra başladı diyorsunuz ama balık ekledikten sonra yemleme yapmanız ve tabi aydınlatmayı açmanızla başlamıştır.

14. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Olabilir verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Temel bey,bundan sonrada bilgilerinize başvurabilirim yardımlarınız için tekrar teşekkürler...

15. sezgintr

sezgintr

Abi benim adresim artık burası diyebilirim. Başta Temel bey olmak üzere biçok arkadaş çok bilgili ve çok yardımsever. Geçte olsa bu sitede akvaryumunu paylaştığın için teşekkürler.

16. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Mustafacım beni bu siteyle tanıştırdığın için çok teşekkürler kardeşim ;),çok memnunum,hem sitedeki paylaşımlar çok güzel hem de dediğin gibi Temel bey sağolsun çok ilgili em34:,bugün senin foxfacei almaya gittim atlantise satılmış yarın gelicenmi ben yarın akşama ordayım gelirsen görüşürüz...

17. sezgintr

sezgintr

Ben salı günleri izinliyim diğer günlerde full çalışıyorum. Yarın belki bende bi uğrarım kafama göre bişeyler bulursamda alırım.
    Atlantisten2 hafta önce bi xenia kayası almıştım 10 kök kadar bişey vardı şimdi bi baktım kayanın her yeri minicik minicik tüy kadar xenia gibi şeyler olmuş heralde bunlar yavaş yavaş etrafı saracak.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Xenia eğer suyu ve ışığı severse çok hızlı gelişiyor. Bir ara akvaryumu öylesine istila ettiler ki neredeyse kara kara düşünmeye başladım. Kh değerini yükseltince baya darbe aldılar ve azalma düşündüğümden fazla oldu. Kh değerini elimin ayarıyla kaçırmışım biraz. Yanlız tüy gibi gördükleriniz xenia olmayabilir çünkü xenia genelde dallarını yapıştırarak ürüyor. Eğer keserseniz makasla o zaman kesik üzerinden minik kollar çıkıyor. Bazen tek yapraklar kaya oyuklarına yerleşiyor. Bir süre sonra belli olur sizdeki durum. burda:gif

19. sezgintr

sezgintr

Evet bende daha dikkatlice baktım o tüy gibi şeyler beyaz otmuş. Keşke xenia akvaryumda çoğalsa buralarda xenia baya bi para ediyo.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnşallah alışır ve gelişirler. Bu canlı böyledir, bir akvaryumda herşey tamdır olmaz bir diğeri mütavazidir durmaz çoğalır. Kafanıza takmayın. İyot eksikliği gelişimini engeller aklınızda olsun.

Sayfayı Paylaş