1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herkez bildiğini okur..

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde ORGO tarafından 6 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Selam,
    1-Bugün akvaryumcuları dolaşmak için evden çıktım,öylesine bir gezinti yapacaktım.Bir akvaryumcuya girdim,balıkları yemleri incelerken vesselam,bir müşteri geldi.Akvaryumcunun sahibine şu soruyu sordu;
    -Geçen gün buradan 5-10 tane japon balığı aldım hep öldüler,neden olabilir?
    Akvaryumcu:Suyunu değiştir abi suyunu suyu kirlenmiştir.
    Böyle birşey olur mu?Ne akvaryum boyutunu ne ekipmanlarını nede başka birşeyi soruyor,suyu kirlenmiştir suyu:motz:.Adam balıkları öldüğü için yeni balık almaya gelmiş.Bende onları dinliyorum,tam balık alacakken hemen konuya atıldım.Adama sordum;
    -Abi akvaryumun litresi nedir,biliyor musun?Ekipmanların nedir bir söylersen?
    Müşteri:Akvaryumum 30 litre.
    Ekipman?
    Bir tane ışıkbalıkcım:
    İşte bilinçsizlik.Ben adama herşeyi anlattım,gerekli bilgileri verdim.Sonra gönderdim,balığıda almadı:)Akvaryumcular balıklarını satsınlarda ne olursa olsun,var mı böyle birşey:motz:

2-Aynı gün;
    Başka bir akvaryumcudayım;
    Akvaryumcuya girdim.Balıkları incelerken yine bir müşteri geldi.70litrelik bir akvaryumu varmış.Akvaryuma balık alacakmış,alacağı balıkta zebra.Neyse;
    Akvaryumcuya sordu:Zebra alacaktım ama sizde varmı?Var efendim.
    Adam tam balıkları alacekken.Başka bir müşteri geldi.Bir süre onları izledi.Sonra zebra alacak adama yaklaşarak.Abi bunları ne yapacaksın ya,boş balık bunlar boş,habire yavrular başına bela olur satamazsında satamadığın balığı ne yapacaksın.Akvaryumda boşuna yer kaplar.
    Benim sigortalar attı bir anda:motz:Yanlarına giderek.Çok yanlış düşünüyorsun abi dedim,senin bu küçümsediğin balık,kendi türleri arasında en iyi ve asil bir türdür.Sen sadece ticari amaçla yapıyorsun bu işi,biz ise sevgiyle.Almayacaksan lütfen başkalarını teşfik etme.
    Diğer abiye dönerek.Abi al şurdan 1 çift zebra.Güle güle büyüt.Adam sözlerime bakında ne anladı bilmiyorum ama teşekkür ederek 1 çift zebra aldı:)O adamda bakıyordu hala şaşkın şakın.Gözü önünde dayanamayıp bende bir çift zebra aldım:Dİyice şaşkolaza döndü.Şu anda 45 litrelik tankta misafirler..
    Yaaaa işte böyle herkez bildiğini okuyor.Bizede düzeltemek kalıyor:ay:
    Okuduğunuz için teşekkürler.

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Orhan Bey ilk bölümde akvaryumculara şöyle bir cümle kurmuşsunuz balıklarını satsınlarda nasıl satarlarsa satsınlar...

Evet adamların amacı bu adam balığı satsında nasıl satarsa satsın mücadelesinde ekmek kavgasında.Sonuçta düşünün bir müşteri gelse 15 litre akvaryum ve sarı prenses almak istese akvaryumcu ne desin hacim uygun değil vermeyeceğim mi desin? Adam nasıl satarsam satayımda satayım derdinde bu normal.

İkinci bölümde de o kişinin " Boş Balık ve Satamadığın Balığı Ne Yapacaksın " tabiri dışında tüm sözlerine katılıyorum.Zebralar asil ve güzel hayvanlar ancak o kişinin belirttiğim tabiri dışındaki tüm sözlerinin altına imzamı düşünmeden atarım...

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Hiçbir araba satıcısı araba kullanmayı iyi biliyor musunuz, kullanacağınız yollar geniş mi, motordan anlar mısınız diye sorular soruyor mu? Sormadığı için kınanıyor mu? Akvaryumcuların üzerine fazla gidiliyor sanırım. Doğru söylemiş balık ölümlerinin öncelikli sebebi suyun kirlenmesidir. Ayrıca zebra hakikaten başa beladır. 2 3 haftada bir gelen yüzlerce yavruyu ne yapmayı düşünüyorsun? Yemelerini mi izleyeceksin yoksa büyütecek misin? Hangisi hobicilik?

kerem11 bunu beğendi.
  4. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Bu görüşünüze katılmıyorum. Eğer biri bir işe başlarsa müşterisine sattığı mal hakkında bilgi vermeli. Araba satıcısı da müşterisine soru sormaz, bilgi verir. Doktora gittiğinizde "doktor bana bu ilacı yazar mısınız, kardeşimin durumu şöyle böyle, günde kaç ölçek kullanmalı" dediğinizde "bilmiyorum ki ne kadar kullanmalı" mı der? Bir mesleği düzgün yapacaksan müşteriyi bilgilendirmeniz lazım. Siz söylersiniz, bu balık en az 20 litrelik tanklarda yaşar, bitkisel beslenir vs diye bilgilendirirsizniz, bu sizin görevinizdir. Adam bilgilendimi? Bilgilendi. Dinlermi dinlemez mi? Orasını müşteri bilir.

5. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Kardeşim adam ekmek kavgasında.Sen sarı prensesi 15 litreye sokacağım de ne yapsın adam olmaz diyip ekmeğinden mi olsun?

Saçma japonlarım öldü neden öldü? Adam ne bilsin neden öldü? Deki böyle böyle akvaryum ekipmanlarım var öyle sor...

Akvaryumcuların üzerine bence aşırı gidiliyor...

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Gelen müşteri eğer istiyorsa 15 litrede ciklet adam demeli ki "Bu ölçüler o balık için küçük. Alma abi, parana da yazık, balığa da yazık. Ölür. Al bak ben sana bu balığı öneriyim. Bu balık o ölçüde yaşar". Bu işi bilmesi gereken kişi akvaryumculardır, müşteriler değil. Söylerse eğer balığım öldü. Neden öldü? "Akvaryum kaç derece? Filtresi var mı? Kaç litre? " demeli, gelen bilgiler doğrultusunda " al abi bu ilaç işe yarar, şu şu kadar kullanacaksın diyecek". Benim bildiğim usül budur. Neden akvaryumcular yüzünden biri başlamadan hobiden soğusun?

7. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bu konunun sonu olmayacağı belli.Siz bir görüşü biz bir görüşü savunacağız.

Sonuçta akvaryum hobisine başlayacak kişi önceden araştırmalı bilgi edinmeli ve ona göre hareket etmelidir.Önceden bu hobiye başlamış bir tanıdık veya Türkiye'de faaliyet gösteren akvaryum hobisine dair forumları takip etmeli ve ona göre alacağı kararları beklemelidir.

Adam gelecek 30 litre akvaryum ve 5 japon alacak.Japon balığının tanesini 2 liradan hesaplayalım.Ancak japon başına 25 litre düşmesi gerekiyor.Akvaryumcunun önünde iki seçenek var.

-5 japonu satıp 10 lirayı alacak.

-Doğrusu olduğu için o hacime tek japon satarak 2 lira kazanacak.

Adam her mesajımda belirttiğim gibi ekmek kavgasında.Kişi eğer bilgisiz şekilde oraya geliyorsa akvaryumcu ne yapsın? Toplum şu bilgilenmeden işe başlama olayından bir kurtulsa bunlar başa gelmeyecek.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet akvaryumcunun onunde iki secenek var. Bunlardan birincisi parasini bu sekilde aldigi yeni hobiye baslayan birinden belki yukarda oldugu gibi ikinci kez de parasini almak ve o kisiyi kaybetmek yani o gun doymak ama yarin ac kalmak. Cunku hobi bir kisiyi belkide kaybedecek ve surekli bir musterisi olamayacak. Kimse aptal degildir, tilki bile bir agacin altindan gectiginde basina geleni sonraki gececeginde hatirlar ve yol degistirir.

Digeri olum olan akvaryumu sorgulamak ve gerekeni anlatmak ve o gun balik yerine filtre satmak ve baliklarin telef oldugu yere koyacagi bu japonlarin da olecegini ve canliya da parasina da yazik olacagini anlatmak. O gun filtre kazanciyla doymak yarin japon baliklarinin kazanciyla. Hobiyi surekli yapacak bir hobiciyi belki kazanmak ve kazandigi musterisinden surekli doymaktir bir secimde.

Buda mi degil ? Oyleyse Akilli esnaf efendiligi ile ac kalmaktir belkide dogru olan.

9. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Temel abi demek istediğimi anlatmış.

10. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Anlatmak istediğim çok derin konulara inmiş. Ben bunun böyle olduğuna gerçekten üzüldüm. Bu sözleri söylememem gerekli ama yazdıkları yazılardan malesef ki bu olanak çıkıyor.Tamam o zaman biz de tıkalım 15 litreye 50-60 tane zebraları,sarı prensesleri vs,balıklarımız ölüncede gidip hemen yenisini alalım.Bu mudur yani?Akvaryumcuların üzerlerine gidiliyorsa bence bizim bu hobiden vazgeçmemiz lazım.

Sayfayı Paylaş