1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herkeze Merhaba-Melek Üretimi İsteği

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde DALGIÇ tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Herkeze merhabalar. Yeni üye başlığını bulamadığımdan direk ilgilendiğim kısıma konu açmak istedim. Şimdiye kadar bir çok tür besledim ve üretim. Son zamanlardada melekler ilgimi çektiğinden tüm akvaryumlarımı boşaltıp sadece bu türe yöneldim. Ticari kaygımda olmadığından farklı ve nadir türlerden ziyade doğal foruma en yakın olan keskin çizgili silver melekler üzerine yoğunlaştım. Meleğin en kolay ve en ucuz bulunan türüde olsa şimdiden bendeki yerleri çok başka. Forumda çıkarsız paylaşımların ve yanlış yönlendirilme yapılmadan paylaşılan bilgilerin olmasını görmek beni dahada keyiflendirecektir. Yerli altumlarımdan ufak bir video ile başlayalım:D Zaman içinde üretim maceramı paylaşmaya devam ederim.

[video=youtube;Xv8ocw2CaKM]http://www.youtube.com/watch?v=Xv8ocw2CaKM&list=HL1334223450&feature=mh_lolz[/video]

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Herkeze Merhaba

Hoşgeldiniz. Keyifli paylaşımlar dilerim.

3. Tugrul Akin

Tugrul Akin

İsim:
    Ali Tuğrul Akin
    Cevap: Herkeze Merhaba-Melek Üretimi İsteği

Hoşgeldiniz Koray Bey. :) Umarım keyifli vakit geçirirsiniz. Balıklarınız çok güzelmiş maşallah :nazar: Üretim maceranızı merakla bekliyoruz ;)

4. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Teşekkür ederim hoş bulduk. Beğenmenize çok sevindim o sizlerin güzelliği.

5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Harika bir videoydu....bunlar sizin torunlar herhalde?Çok şekerler

6. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Teşekkür ederim Ozan bey bunlar benim 2.batın torunlar oluyor. Henüz acemi olduğumuzdan ilk batın torunlardan 25-30 aded büyütebildim bakalım bu batında neler yapabileceğiz.

7. Handan

Handan

Yer:
    Trabzon
    İsim:
    Su Conker

Ama ben şimdi çok kıskanıyorum böyle güzel melek yavrularını gördüğümde..İlla bettayı bıraktırıp melek balıklarına geç artık.Daha önce baktım melek balığı ama bir hatam üzerine aynı zaman dilimnde kaybetmiştim.:(

8. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Daha önceki başarısızlığınız meleklerden soğutmasın. İmkan varsa ve beğeniyorsanız melek balıklarına geçin derim. Bu videoda ilk yumurta dizdiklerinde çıkan yavrulardan kalan[video=youtube;xRjfuvBAfA0]http://www.youtube.com/watch?v=xRjfuvBAfA0&feature=youtu.be[/video] göz bebeklerim:F

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Tebrik ederim cok guzel goruntuler.

10. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Teşekkür ederim Özdemir bey imkanlarla bukadar oluyor. Güzel bir video kamera alıp ilk yumurta anlarından itibaren gün gün görüntülemek istiyorum. Ozaman çok daha güzel ve keyif verici görüntüler ortaya çıkacaktır.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hos geldiniz Akvaryum Portali'na. Keyifli paylasimlar. Video icin tesekkurler. Eve gidince izleyecegim insallah.

12. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Hoşgeldin Koray abi.Hayırlı paylaşımlar.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Koray hoşgeldin aramıza başarılar dilerim.

14. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Güzel video ..:) melek üretmek bilgi ve beceri birikimi ister herkesin harcı degil bildigim kadarıyla bu yüzden tebrik ediyorum sizi..:)

15. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Hepinize çok teşekkür ederim hoşbulduk. Yusuf bey inanın bilgi birikim ve tecrübe ile alakası yok çok kolay balıklar. Temiz su ve kaliteli yem birazcıkta dikkat ve en önemlisi şans olduktan sonra sağlıklı ve anlaşan bir çifti üretemeyecek kişi yoktur. Şu anda aynı takımdan bir çiftim daha var onlardada larva gördüm fakat benim hatam yüzümden yavruları taşıyamadılar ve strese girip yediler. Şu anda stres yüzünden kuyruk ve yüzgeç erimesi başladığı için eşleri birbirlerini görecek şekilde ayırmıştım çok şükür iyileştiler ve dişi tüpçük çıkardı erkeğe camdan kafa atıyor:D Acelem yok az daha toparlasınlar onlarıda üretime dahil edicem. Ticari kaygıda olanlar benim yöntemime olumsuz eleştiri yapıp tartışma ortamına çektiler yıllardır takıldığım forumdan dahi uzaklaştırıldım.Ahtım var akvaryumlarımın hepsini sıkış tıkış yavruyla doldurduktan sonra takıldığım forum üyelerine hepsini hediye edicem hobicilik nasıl oluyormuş görsünler. Akvaryumlarım Toplamda 1500 litre civarı herkeze yetecek kadar yavruyu sığdıracam şu anda tek sorun yavru büyütmede onuda aşmak üzeriyim.Bu arada izlediğim yolu sizlerle paylaşayım çok bilenler itiraz etmeden evvel baştan belirtmek istiyorum yine aynı tatsızlığa düşmek istemem %50 değişimle sağlam filtrasyonda döngüde bozulmaz mukozada zarar görmez yeterki ağırmetaller ve klordan arındırılmış su kullanalım.

Öncelikle tank ebatlarım ve kullandığım ekipmanlar

1-)akvaryum boyutu :100*35*40 cm
    2-)eheım 2226 filtrasyon(Emiş borusuna büyük parça sünger bağlayıp plastik kelepçe ile iyice sıktım yavrular kaçamaz pipo filtreleride çıkardım )
    3-)atman 300 watt ısıtıcı(normalde güvenmem jager patladı malesef)
    4-)18 watt gün ışığı tasarruf ampul(24 saat açık)
    5-)3 lü kartuş filtre 3 gözündede aktif karbon

Kullandığım yemler

1-)Tetra tetramin granules
    2-)Tetra discus
    3-)canlı ve kurutulmuş artemia
    4-)Kurutulmuş su piresi
    5-)Kurutulmuş tubifex(Today's markasından uzak durun parazit sarıyor)şu anda seranınkini kullanıyorum
    6-)Canlı un kurdu
    7-)Gammarus ve krill(krillerin arasında istavrit yavrusuna benzeyen küçük balıklarda var açık olarak aldım marka yok)
    :cool:Sera flora ve tropical flakes
    Yemleri sıralamaya koyup sabah ondan akşam bundan haftada bir bundan diye uğraşamam doğada ne bulurlarsa yerler mantığı zaten yemlerim karanlık dolapta duruyor kapağı açıp hangisi gelirse alır atarım şanslarına ne gelirse şikayet ettiklerini hiç görmedim

Akvaryum temizliği su değişimleri ve üretime hazırlanma

Normal dönemde hergün dip çekimi ve %50 su değişimi %25,%15,%10 sabah akşam bölerek dişi tüpçük çıkarana kadar devam ediyorum. Tüpçüğü gördükten sonra su seviyesini yarıya kadar indirip yarım tüp teramisin merhemi sıcak suda eriterek sularına katıyorum(çürüyen yumurtalara mantarlaştı deniyor fakat çürüme sebeblerinin en büyük faktörü bakterilermiş bir kitapta okumuştum bu sebeble 2. batında teramisin kullandım(yıllardır sıklıkla kullandığım bir ilaç olduğu için döngüye ve balıklara doz aşımında dahi herhangi bir zararı yok suyu hafif sarımtrak yapıp birazda berraklaştırıyor).Bu işlemlerden sonra yemlemeyi azaltıp filtrasyonu yarıya kadar kısıyorum normal zamanda debisinin şiddetine falan bakmıyorum su çıkışını arka cama verip fiskiye olan delikli kısımlarıda ön cama doğru çevirip debiyi sonuna kadar açıyorum sonuç kristal gibi su. Bu işlemlerden sonra yumurta dizim işlemi tamamlanınca yumurtaları su yüzeyine yaklaştırarak üzerlerine bolca metilen döküyorum ve debiyi tekrar yükseltiyorum.Metilen kullanımını litreye göre değil fırsat buldukça bir kaç damla şeklinde direk yumurtaların üzerine damlatıyorum zaten contra gibi kalitesiz metilen olmadığı için dakikalarca metilen yumurtaların üzerinde kalıyor bu durumu gören anaçlarda yumurtalarına birşey olacak diye sürekli havalandırmaya başlıyorlar. 2. günün sonlarına doğru kuyruk sallamalar yaklaştığında debiyi pipo filtre debisi kadar ayarlayıp anaçların yavrularını kolay taşımalarına yardımcı oluyorum.Bu saatten sonra yemlemeyi kesip debiyi ellemiyorum günde sadece bir kaç aded tetra discus ve tetramin granules. Yavrular sırta çıktığını ilk gördüğümdede bu sefer artemiaları bastım afiyetle midelerini şişirdiler.Bu aşamaya kadar başarı elde ettiğim için işine yarayacaklar olabilir diye paylaştım yavru büyütme hakkında henüz geçerli bir başarı elde etmediğim için bundan sonrasın başarı elde ettiğim zaman paylaşırım. Bu batında 3-5 aded mantarlaşan anca olmuştur onlarda en üstteki yumurtalardı sanırım döllenmeyenler.Ek olarak Su ısısıda ilk yavru aldığımda 26 derece 2. sinde ise 29 derece. İlk yavrulamadan sonra yavruların hızlı büyümesi için 29 a ayarlamıştım 2. batında öyle kalmış kasten yapmadım fakat yavru sayısındaki artış ve mantarlaşmadaki oran ilk batına göre fark yapacak boyutta büyük.Filtre malzemelerimde en alt 1.kovada ufak boy seramik yüzük 500 gr üzerinde elyaf 2.kovada en altta seramik yüzük büyük boy 300 gram üzerinde biyolojik mavi sünger. Bu arada yavrular kuyruk sallamaya başladığı gün metilen kullanımını kesip filtreye aktif karbon ekliyorum.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çürüme veya mantarlaşma konusunda bakteriler etkili olabilir evet ama pH değerinin de büyük etkisi var bunda. Bu tür veya Discus balığının en ideal üreme pH değeri 6 civarıdır.

Gerçekten güzel yazı olmuş ve tecrübeler aktarılmış. Teşekkür ediyorum.:)

17. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Yaptıgınız şeyi bilgi birikimi olmayan birisi yapmıyor malesef ..:) ben hala sözümün arkasındayım melek balıgından yavru almak zordur bence..:)ve şu yazılanları görünce hakkını veriyorsunuz bence..:)

18. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Temel bey ph değerim 7.5-7.6. Birde bolca havalandırılan suyun ph seviyesindeki yükselmeyide hesaba katarsak ph teziniz tarih oluyor ilk batında ms değeri 400 dü bunda ölçüm yapamadım. Discuslarda deneyim etmediğim için birşey diyemem fakat aynı tabiatın aynı koşullarda yetişen balıkları. Üreme yetileri bile birebir aynı tek fark meleklerde yavrular mukoza ile beslenmiyor. Ben şöyle düşünüyorum yanlış veya doğru sizlerin yorumuna kalmış. Eğer bir balık ortamı beğenip şartları uygun görerek ph ms ye bakmadan yumurta diziyorsa o yavruların çıkmaması sizin suçunuzdur. Yine tekrarlamak istiyorum yumurtalar dizildikten sonra sadece temiz su başka birşey deil. Bakteri,parazit ve mantar sporları ortamdan uzaklaştırılmışsa ve suda uçuşan en ufak partekül dahi yoksa yumurtalar mutlaka çıkıyor.

Yusuf bey tekrar teşekkür ederim. Malesefki bilgi ve birikimi olan kişilerinde birçoğu zevk olsun görüntü olsun diye besliyor. Diğer çiftim yavruları yediği günün akşamı birbirlerine girmişler. Darp olan kuyruk ve yüzgeç kısımlarıdandada kızarıklık ve erime görünce gecenin bir yarısı ecnaze aramıştım.

19. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Bu arada ilginç bir gözlemlemeye tanık oldum. Diğer çiftin erkeği baskınlık kurup dişiyi yumurtlaması için sürekli dövüp seramiğe doğru kovalıyordu. Uzun bir süre devam ettiler tüpçük olmasına rağmen dişi yumurtaları dizmeyince muhabbet kuşlarında uyguladığım kıskandırma yöntemi bunlarda neden olmasın dedim ve yanlarına bir aded daha kızgın dişi saldım. Bir süre bu dişiye karşı beraber cephe alsalarda erkeğin eşi yumurtlamamakta ısrar edince ilgisi diğer dişiye kaydı. Eşin dişisi ilk zamanlar ilgisizce izlerken sonunda kıskançlığından çatlamış olacakki erkeği bir güzel döve döve seramiğin yanına getirerek yumurta dizmeyue başladı:D Yumurtlama işlemi bittikten sonra diğer dişiyi yanlarından nasıl kaçırdım hala bilmiyorum:basardim:

20. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar

Rica ederim Temell bey eksiksiz bir şekilde ne yapıyorsam yazıyorum. Herkez üretsin herkez keyfini çıkarsın sır gibi saklandığında sanki rıskları artıyor satışları baltalanıyor.

Sayfayı Paylaş