1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Herkeze selam / Amazonum

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde balyoznuri tarafından 20 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Uzun zamandır foruma katılamıyordum işle ilgili sebeplerden dolayı. Canı doğuran, malawi cichlid ve sonunda discus akvaryumunda son buldum Eksiklerim olabilir iyi veya kötü yorumlarınızı bekliyorum.

Akvaryum özellikleri:
    100*50*50 boyutu
    c1000 dolphin dış filtre
    Hava motoru
    Tetratec 200w ısıtıcı
    Mercan kırığı kum

Yemler:
    Tetra discus
    Kan kurdu

Bitki:
    Anabius
    Java moss

Akvaryumu dün kurdum. Balıklar biraz ürkekler kenardan ayrılmıyorlar. Isısı 29 derecede sabit. Ph 6-6,5 arası. Mango kükünü yarın alıcam.

reis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. gizem_35

gizem_35

İsim:
    GİZEM
    Hayırlısı olsun. Balıklar Maşallah çok güzeller. İzlemeye doyum olmaz artık. DEneyimli arkadaşların önerileri olacaktır elbet. Sorunsuz tecrübeler dilerim.
    :nazar: :nazar: :nazar:

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı olsun, Aytekin bey Discus'larınız.

Yalnız, bitki seçimleriniz Discus tankına uygun değil Anubias haricinde. Cryptocoryne Balansae 28 dereceyi görebilir ama 29da gelişim göstermez, 30 derecede ölür, Java moss ve tilki kuyruğu ise anında çürümeye başlayacaktır.

Birde kaya yerine Mangrow, Red more, Mopani kökü kullanırsanız, suyu sarartmaya yardımcı olacaktır, Discuslar çok fazla ışıkta huzursuz olacaklardır, bunada tabanda kullanılan kumun etkisi olduğunu eklemek isterim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özellikle bu fotoğrafı çok beğendim ben. Balıklar sağlıklı görünüyor ve suları gayet duru. Sağlıkla beslersin inşallah. Bitki konusuna Murat fikrini yazmış bize okumak düştü.

5. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Yorumlarınız için teşekkürler. Murat bey dediğiniz ayrıntıları en kısa zamanda düzelticem. Kum konusunda bir fikir verebilirmisiniz acaba?

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Ben akvaryumunuz ve balıklarınızı çok beğendim. Başarılı bir kurulum olmuş. Tebirk ederim.

balyoznuri bunu beğendi.
  7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kumunuz bitkili akvaryuma uygun olmalı ve discus gibi ph 'sı düşük suyu (yumuşak suyu) seven canlılara uygun türde bitki kumlarını tercih edebilirsiniz sanırım. Murat bey daha iyisini bilir gerçi ama, fikrimi paylaşmak istedim.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Öncelikle tekrar hoşgeldin Aytekin umarım işlerini yoluna koymuşsundur.

Birzamanlar severek beslediğim,halada gördükçe içimi cıs ettiren balıklardır discuslar.Bakıyorum discusların Maaşallah çok güzeller.:nazar: İnşallah eş tutturup akabindede küçük afacanları ebeveyninin sırtında dolaşırken bol bol görürsün.

Bitkiden pek anlamam .Konunun üstadı Murat abi gerekenleri yazmış zaten.Ama mercan kırığı kum olmamış Aytekin.Kumu değiştirip bitkiyide Murat abinin tavsiyeleri doğrultusunda değiştirirsen herşey on numara olur.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Discus akvaryumlarında, kum türü olarak genelde Aquaclay kullanılıyor, ama bu kuma bitki ekmek biraz zor oluyor ilk kikimlerde, bitki kökleri kuma tutunduktan sonra sıkıntı kalmıyor. Tabi bu tercih ve zevk meselesi.

10. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Murat bey fikirleriniz için teşekkürler. Akvaryumu değiştiriyorum 120*50*60 akvaryum aldım cumartesi gelicek. Aquaclay kumuda buldum onuda cumartesi alıcam inşallah. Yeni halini sizlere hemen sunucam. Yorumlarınız için teşekkürler. Güzel forumlar.

11. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Bir sorum daha olucak. Balıklaım yem yemekte biraz çekingenler. Bunu nasıl aşabilirim acaba nasıl yeme alıştıra bilirim?

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    İki gün yem verme, akvaryuma yaklaşırken ani haraketlerden kaçının. İlk yemlemeyi çok az yaparsın, iki saat sonra tekrar yemleme ile bir kaç günde alışmış olcaklardır.

13. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Herkeze iyi forumlar. Bir sorum olucak? Ben hava motorunun çıkışını akvaryumun içine takıyorum oksijen için. Acaba hava motorunun çıkışını sump sistemin içine taksam gene suya oksijen kazandırmış olurmuyum akvaryumun içinede hava vermelimiyim. Şimdiden teşekkürler.

14. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Arkadaşlar yavru almak için illaki balıkları ayrı bi tankamı almamız lazım. Ana tankta sorunmu olur.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump sistemi varken Hava motoru neden kullanıyorsun ? Sump sistemi çok daha etkili oksijen üretir. Fazla yani ihtiyaçtan fazla oksijen Discus akvaryumlarında Ph değerini yükseltir ve yumurtalar daha çabuk mantarlaşır. Sump bildiğimiz alt sump mu ?

Akvaryum içinde sorun yaşanmayabilir ama ortamdaki diğer balıklar bunda etkili fakat senin akvaryumda ortam sakin. Yumurtaların çıkışını hesaplayıp dış filtre veya sump sisteminin su inişlerini kapaman gerekir süngerimsi malzemeyle.

16. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Temel bey hava konusunda problem yok bilginiz için teşekkürler. Dediğiniz gibi sump inis bölümünü süngerle kapatırsam yavrular için sorun ortadan kalkar. Fakat diğer discuslar yavruları yermi? Ben chicled balıklarımıdan kusturmadan yavru almıştım. Discusda da böyle olmasını istiyorum. Gördüğüm kadarıyla herkez başka tanka alıp yavru büyütüyorlar. Ben böyle yapınca balıklara eziyet ediyomuşum gibi geliyo. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Fotoğrfalar son hali tankımın.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah çok güzel bir akvaryum. :nazar:

Avcı bir balık Discus yavrulara dokunmazlar demek yanlış olur. Ağızda kuluçka yapanların yavruları anne ağzından genelde kuru yem almaya hazır, belli bir korunacak boyut ve hızda çıkar. Buna bir de bu türlerin yavrularının dekorlu akvaryumlarda gizlenmesi gerektiği iç güsünün var olması eklenince discus yavruları ile dağlar kadar fark çıkar ortaya. Nispeten daha küçük, toplu olarak anne mukozasında besleniyor olsalar da aradan yem olanlar olabilir vs.

Babanın yanında anne ile gezen birçok üreme anı biliyoruz ama akvaryumdaki diğer türlerin ne yapacağını kestirmek zordur. Bu yüzden çift genelde ayrı tutulur. Gözlem meselesi senin durumun bence biraz da.

balyoznuri bunu beğendi.
  18. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Süper olmuş tankınız discuslar çok şeker. :D

Işıklandırma hakkında bilgi verirmisiniz.

balyoznuri bunu beğendi.
  19. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Teşekkür ederim temel bey yorumlarınız için. Artık bekleyerek görücez bakalım. Kerem bey akvaryumda 2 adet 90cm grolux kullanıyorum. Cabombalarım çiçek açmak üzere

20. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Herkeze selamlar arkadaşalar. Sumpdan gelen su çıkışını suyun yüzeyine veriyorum. Suda orta düzeyde akıntı oluşuyo. Biçok yerde discuslar akıntı sevmez diyorlar. Akıntıyı kesmelimiyim sizce. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş