1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hiç Ölçtünüz mü?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde harfuzmani tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu akşam ilginç bir olayla karşılaştık.Karşılaştık çünkü Halil'de benimle birlikteydi.Sump kısmına elimi soktuğumda elimi elektrik çarptı.Fakat Halil'i çarpmıyordu.Nedeni benim elimde küçük ve açık bir yara vardı.Bu nedenle bu küçük kaçağı normal bir el algılayamıyordu.
    Hızır Halil elektrikçi olduğunu hemen kanıtlayıp :) yanında taşıdığı çantasından ölçüm aletini çıkardı ve suda 48 volt hatta ilk pik yapışta 60 volt elektrik olduğunu ölçtü.
    Herhangi bir motorda kaçak durumu yoktu!Peki bu kaçak nerden kaynaklanıyordu?
    Araştırdı ve sorunun sump içerisindeki çalışan güçlü motorların oluşturduğu manyetik akımdan kaynaklandığını buldu.
    Başta prizin topraklamasından süphelenip camdan direk toprağa,topraklama çektik ancak kaçağı sıfırlayamadık!
    Sonra direk sumpın içinden,yani sudan topraklamayı yaptığımızda kaçak akımın sıfırlandığını gördük.
    Şimdi size,özellikle sump içerisinde güçlü motor çalıştıranlara soruyorum.Siz hiç ölçtürdünüz mü?

Bu kaçak akım balıklara belki birşey yapmaz ama eminim mercanları etkileyecektir.Çünkü ben bile etkilendim! :)

Peki şimdi ne yapmalıyız?Suyun içerisinde topraklama için bakır kabloyu bırakmak sakınca doğuracaktır diye düşündük.Suyun içerisinde kalacak kısma krom bir mil ve ucunada bakır kabloyu bağlamayı uygun gördük.
    Peki siz ne dersiniz?

Tapatalk...

Montimahir ve tamerkokcu bunu beğendi.
  2. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Bir keresinde elimdeki ufak bir çizik vardı. Akvaryuma elimi soktuğumda benim de elimi çektiğini hissettim. Ama ölçüm falan yapmadım. Tatlı su canlılarına bir etkisinin olabileceğine denk gelmedim. Şu ana kadar canlılarınızda bir sorun yoksa bırakın öyle kalsın.

tamerkokcu bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi tek tek bağlı olan motorları fişten çekip kontrol ettiniz mi,gerçi bunları yazmak Halil abiye ayıp oluyor yapmıştır kesin...:D

tamerkokcu ve KGEYGS bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Eeee yani ayıp oluyor ama :D

Tapatalk...

KGEYGS ve veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim ciklet akvaryumunda kontrol kalemiyle görüyordum elektriği, teke tek denedim ısıtıcının fişini söktüğümde elektrik olmuyordu. Ne hikmetse ısıtıcıda bozuk değildi.

6. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Gerçekten ilginçmiş.

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Yüksek gerilim üzerinde tüneyen kuşlar misali bir zarar gelmez bence.

Alparslan bunu beğendi.
  8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Alpi tek tek baktık her motoru kapattığımızda voltaj 15 volt düşüyordu ama söyle ilginç bir olay var sumpta ölçülen voltaj akvaryuma geçildiğinde yine var ama biraz düşük ve sump kadar carpmiyormus .
    Elektrik Hakan abiyi çok seviyor :)
    Büyük olasılık içeride çalışan motorlar manyetik alan yapıyor ve tuzlu su iletken olduğu için geniş kapsamlı bir trafo gibi davranıyor .
    Valla bende 3 motor çalışıyor bende bile 90 v çıktı gerçi benim tank pirizleri topal bağlı değil başlayınca az düşüyor demek suyu ayrıca topraklamak lazım .

Bu arada kontrol kalemi göstermiyor .

Seyyar cihazdan online.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Durmadan çarpılıyorum, aynısı ben de var. Tek tek tüm prizleri çıkarıp denedim gene çarpılıyorum. Benim de aklımda bir topraklama yapmak var.:)

10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Halil bizim sumpları da ölçermisin bir zahmet :D Bak benim balıklar kesin bundan gitti. Ağır yaralı olanı kurtaramadık:rolleyes:

cimlikaya ve Alparslan bunu beğendi.
  11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Uçak biletimi alan herkese ücretsiz ölçüm ve analize gidilir :D

Seyyar cihazdan online.

Alparslan bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Halil avometreylemi ölçtünüz akımı, normalde kontrol kaleminin göstermesi lazım 48 voltu. Yanlışım varsa düzelt kimseyi yanıltmayalım. Avometre ile ölçüm de amper gösteriyor mu? amperini ölçtünüz mü? Amper ölçülmemesi lazım.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abi elektrik olan suda balıklar yumurta yapamıyormuş bunu biliyormuydun ?

Seyyar cihazdan online.

14. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Yok ben sumpu gönderecem :koptum:

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi akım ölçmen için yüke seri bağlama yapman lazım akım ancak o sekilde ölçülür akım olsa suan Hakan abi hakkın rahmetine kavuşur du :D
    İnsan kalbi 60mA de durur .
    Dediğimiz gibi enerji manyetik alan kaynaklı reaktif bir güç olmadıgı için kontrol kalemi yanmaz . Ama dijital olanlar gösterebilir .

Seyyar cihazdan online.

Alparslan bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Valla sump mu gider Halil abimi gelir bilmem,tatlı suya göre tuzlu su daha iletkenmiş ...:D

17. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Tövbeestafirullah :eek:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bilmiyordum ve beni bir telaş aldı.:D Hemen çözüm bulmam lazım.:cool:

19. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi ben kanıtladım yumurtayı, gönderin bana (2 ay sonra) :D

20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Çözümü basit Temel abi
    Yanlız suyun içine krom mil sokmamızın sakıncası olur mu?

Tapatalk...

Sayfayı Paylaş