1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hi-tech nano çalışmam " The High Gardens"

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde EgemenKARAA tarafından 11 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Önccellikle bir süredir aktif değildim. Nano resif akvaryumumu dağıttıktan sonra bir süre iwagumi yapma planındayken sonra vaz geçtim ve doğaçlama bir şeyler çıktı ortaya :)

Akvaryum boyutu: 35 x 25 x 21h
    Hacim: 15 litre net
    Aydınlatma: 18w daylight tasarruflu ampul
    Gübreleme: NPK + demir + micro element
    Co2: 2 litre tüplü sistem
    Taban: torf+kil+kömür tozu karışımı üzerine ince çakıl1-2mm
    Bitkiler: Micra, rosenerving, zeytin, cyrpto w. Brown, bacopa monnieri, lugwigia ovalis, burgulu saz , subulata(çıkacak), lilaeopsis(eklenecek), monte carlo(eklenecek)
    Canlılar: şu anlık sadece bitkiler ile gelen ramshorn ve adi salyangoz yavruları
    Bakım: -

Kurulumun 10. Günündeyiz. Kısaca şimdiye kadar olan bakım, 3. Günde %50 su değişimi ve bakteri kültürü dozlandı, 10. Gün %30 su değişimi yapıldı, bitkiler budandı, 1er ml nitrat ve potasyum dozlandi(4-5 ppm), daha co2 aktif değil bu hafta sonu da bağlamayı planlıyorum.

Ortadaki Subulatalar istediğim görüntüyü veremedikleri için çıkacaklar, onların yerine ortadaki taşın hizzasına kadar lilaeopsis dikilecek. Ön planda da monte carlo kullanmayı planlıyorum. Bulabilirsem yıllardır çok istediğim bir bitki var "Pogostemon Helferi" onu da sağdaki kayanın önüne oval gülün yerine koymak istiyorum :)

Genel olarak bu şekilde hi-tech nano kurulumum, bir fotoğraf ile konuyu bitiriyorum. Eğer bir şey çıkmazsa tank bozulmadığı sürece gelişmeleri paylaşırım. Keyifli forumlar... :)
    Phototastic-11_6_2015_7178c7f6-a4ad-4a2d-95cd-8315f8c51bb7(1).jpg

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    High Garden Diyip de kırmızı gülleri eksik etmek olmamış;)

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eemen eline sağlık süper olmus .

4. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Sağdaki taşın önüne kırmızı olmasa da gülü koyduk ya hacım :) bulursam alacağım iki bitki daha var biri reineckii mini, diğeri pogostemon helferi, zaten monte ile lilaeopsis de gelecek. Reineckii mini bulursam High Garden kırmzı güllerine kavuşacak. Hele bir vakot bulup üşenmeyip co2 tüpünü bağlarsam gerisi gelecek :)

5. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Sağol abi içime sinen bir tasarım değil şu anda gelecek bitkilerle güzel olacak inşallah :)

veysel bunu beğendi.
  6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Gülü salla. Alterenterayı da kesinlikle roserenvig al. Hatta işimi görürse 2 dal gönderiyim ben. Erectus, micra vs 10-15 çeşit bitki var elimde tadımlık bir çerez tabağı yapabilirim :D

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık çok samimi bir nano olmuş, dekor bitkili akvaryumlarda ciddi sanat demek gerçekten.

8. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Rosanerving zaten var da ben çıkartmaya bakıyorum :p arka plandaki rosanerving ve rotala red çıkacak. Ortası boş kalacak derinlik hissi için. Önündeki subulatalar da çıkıp orta plan bitkisi olarak Lilaeopsis gelecek(ee yükseklik 15 cm olunca 5cm lik lilaeopsis orta plan bitkisi oluyor :p ). Sağdaki kayanın önüne pogostemon helferi gelecek. Soldaki kayaya da alternenthera reineckii mini istiyordum da sen neden boşver dedin anlamadım :D ön plan da komple monte carlo kaplanacak. Umarım anlatabilmişimdir planı, şimdilik başka bitki alacak yer yok akvaryumda ama eğer elinde pogostemon helferi varsa iş değişir kendim almaya gelirim kargoya güvenmem :p sağol ama teklof için :)

Çok teşekkür ederim Temel abi :)

veysel bunu beğendi.
  9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Alterentera mini roserenvig.
    Güzel olur bitkiler gelişince. Helferi var da 2 tane, gollum a benziyorlar, bir de kargoya girerlerse iyice pertleri çıkar. Kargoyla helferi almamaya bak. Şehir içinde bi yerden biyere götürürken bile yaprakların yarısı kendini bırakıyor :)

veysel bunu beğendi.
  10. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    İlk defa gordum bunu da olabilir değerlendirmek lazım. Alırsam tropica ithalatçılarından alırım zaten onlarda sağlam gelir herhalde özel jelde kutu içinde ıvır zıvır gönderiyor ya onlar :D

ka2n bunu beğendi.
  11. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Roseranvig dışında kırmızı bitki düşünme bile derim. Şu güzelliğe bak. Hem alterentera hem damarlı. Ama ben bu bitkiyi anlayamadım, hhigh tech sistem istiyor, yavaş gelişiyor. Haliyle spota maruz kalıyor.

EgemenKARAA bunu beğendi.
  12. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Sonunda üşenmeden co2 yi birleştirip bağlayabilirsem tanka halledecem kalan bitkileride. Daha manometre kutusunda duruyor onu bile çıkartmadım :D çok ince yapraklı üstüne nerite falan da çıkamaz, amano belki ama o da spot algi temizler mi bilmem

13. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Kurulumun 15. Günü. Bugün ufak bir su değişimi 1er ml nitrat fosfat ve excel dozladım. Peyzaj içime sinmeye başladı ortayı iyice açtım, ortaya lilaeopsisleri bekliyorum artık. Sağ ve sol taraftaki rotala ve oval gül de geçici duruyor onların yerine reineckii mini ve helferi gelecek umarım bulabilirsem. Yavaş ama emin adımlarla ilerliyoruz. Halinden mutsuz tek bitki bacopa şu anda, bazı dallarında çürüme var bazı dalları ise çok çok sağlıklı uzuyor neden anlamadım. Neredeyse litreye 1,8w olan ışıklandırmamı 0,8w olacak şekilde philips tornado 865 kodlu T2 lamba ile değiştirdim. Bundan sonra daha mutlku olacak sanki. :)
    Phototastic-17_6_2015_8d71cb26-b69b-4a39-8fea-f8e06c007034.jpg Phototastic-17_6_2015_8d71cb26-b69b-4a39-8fea-f8e06c007034.jpg

pontmercy, ozgun_cyprus, ka2n ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık Egemen çok güzel görünüyor...

EgemenKARAA bunu beğendi.
  15. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Sağol Alpi :)

16. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Eline sağlık Egemen.
    Micralarla umborsumlar karışmayacak mı birbirine?

17. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Sağol Kağan, fotoğrafta çok iç içeler ama tam karşıdan değilde biraz eğimli açıyla çektiğim için oyle çıkmış. Normalde micraları hep o taşın arkasında kalacak şekilde buduyorum, umborsum ve bacopa monnieri var orda karışık halde onların da çok uzamasına izin vermiyorum. Şimdilik keyifleri yerinde gibi sadece bacopa yapraklarında sararma var hafiften potasyum dozunu arttırdım umarım düzelir

18. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Akvaryuma yine uzun süredir aradığım bir tür olan Bleeding Heart Platy ekledim. Hiç tahmin etmediğim şekilde pet shopta buldum kaçırmadan aldım. 4 platy 2 de SAE ekledim.
    [​IMG] Resim Yeniden Boyutlandırılmıştır, Tam Boyutunu Görmek İçin Çubuğa Tıklayın. Orjinal Resim Boyutları 1600x1250

[​IMG] Resim Yeniden Boyutlandırılmıştır, Tam Boyutunu Görmek İçin Çubuğa Tıklayın. Orjinal Resim Boyutları 1600x1250

Bu da akvaryumun güncel durumu. Bitkiler çok mutlu duruyor, çürüyen/bozulan yaprak yok umborsum'lar bile toparladı. Sadece zeytinlerde alt yapraklarda ufak tefek delikler var potasyumu arttırdım biraz bakalım [​IMG]

ka2n bunu beğendi.
  19. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Tuzlu sudan neden vazgeçtin Egemen abi?

20. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    İmkanlar diyelim Erdo, küçük bir şehirde bulunduğum için istediğim gibi yapamadım elim kolum bağlı olunca da sinir oluyorum ben. Bırakmadım bir kaç ay ara verdim seneye Antalyadan devam edicem inşallah :)

Sayfayı Paylaş