1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hidroyid / hermodice carunculata

Başlığı 'Yerli Canlılar - Biyotop Marinler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    HİDROYİD

Fotoğraflar tarafımca Ölüdeniz'de çekilmiştir.

Dallar ve gövde genellikle tozlanmış gibi görünür ve kirli kahve rengidir. Dallarının ucunda bulunan polipler parlak ve beyazdır.

Yaşam lanı: Değişik tiplerdeki sert toprakların üzerinde cinslerine rastlamak mümkündür. Genellikle fazla ışık almayan oyuklardır. Akdeniz ve Ege'de görülür.

Dalgıçlar tarafından çalı şeklindeki yapıları yüzünden bitki sanılır. Oysa nasıl kaşındırdığını bana sorun. :D

Besinleri sudaki mikroskobik organizmalar, plaktonlar ve organik maddelerdir.

HERMODİCE CARUNCULATA

Fotoğraf tarafımca Ölüdeniz'de çekilmişitir.

Renkleri yeşilin ve kahverenginin tonlarıdır. Gövdelerinde parlak renkli enine bantlar bulunur. Sert ve serte yakın zemine sahip bölgelerde yaşarlar. Boyları 10-12 cm cıvarındadır. Kıllarına temas edildiğinde kızarıklılık oluşur. Tecrübe ile sabittir. :D

Etçil olan bu hayvanların besinlerinin arasında ilk sırayı leşler alır. Su altında ölen bir hayvanın leşine çok kısa bir zamanda ulaşıp sürü halinde leşi hızla tüketirler.

Ah birde aşağıdakinin ne olduğunu öğrenebilsem.

Fotoğraf Ölüdeniz'de tarafımca çekilmiştir.
    Bu canlı yaklaşık dört metre derinlikteydi. Ağırlık kullanıldı. Başarısız üç denemeden sonra sonunda bu kare çıktı. Her deneme sonrası ya giderse diye düşünüyorsunuz. Bu canlının resmini çekmek için nefesimi son damlasına kadar kullandım. Umarım değmiştir. Deniz hıyarına benzettim. Tam türünü ve adını bilmediğim ve bulamadığım canlılardan biri.

Görkem ÇAKIR ve murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş