1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

High Tech İçin Bitki Önerir Misiniz?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 17 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba arkadaşlar,

Aranızda bilen arkadaşlar var. 200 LT malawi tankımı bitkiliye çeviriyorum. Dün Fatih ve Özgür ile görüştüm. Yanı sıra Olcay abinin yanına uğradım. (Olcay abiye armatür kapağı için teşekkür ederim)

Bitki önerilerine ihtiyacım var. Aşağıdaki duruma göre bitki önerileri sunar mısınız? Ayrıca nereden alabilirim?

Tank boyutları : 100 x 40 x 50
    Tank hacmi : 200 LT
    Taban : 12 litre dazs soil, 10 kg hagen siyah + 2,4 kg sera floredepot bitki kumu karışımı, üzerine 25 kg hagen siyah.
    Işıklandırma : 30 sıra şerit led, 20 sıra gün ışığı, 10 sıra soğuk beyaz, 1 sıra mavi, 1 sıra kırmızı
    CO2 : 2 kg ista diffusor'lü hassas ayarlı tüp
    Gübre : Tunç Sözmezoğlu'na mail gönderdim, almam gereken gübreleri bilemiyorum. Bilgi bekliyorum. Öneri alabilirim.
    Canlı : Biyotop düzeni, 50+ adet neon, belki bir miktar kiraz karides

Son olarak alttaki resimde görülen çim şeklindeki yeri kaplayan bitkinin adı nedir? Bunu yapabilmek için neler gereklidir?

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hasan fikirlerimi çalıyosun seni şiddetle kınarım :D :F Çok fena kınarım bak :D :F

Hayırlı olsun kardeşim planın öncelikle. O bitkiyi bende çok sevmiştim görünce. Henüz malawi tankımı bozmaya niyetli olmadığım için araştırma yapmadım ancak, tam olarak bende bu şekilde bir tank yapmak isterdim açıkçası.

Üstadlar yardımcı olacaklardır sana bu konu ile iligli senden tek ricam, kurulum aşamalarında kullandığın satın aldığın ekipmana ne kadar harcama yaptığını da yazar mısın anlatacağın konuda? Teşekkürler.

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Aman Erman abi. Ufacık bir adım öndeyim. Bak ben bitireyim, sende malawi'yi bozup bitkiliye geçersin umarım ;)

Ben genelde yaptıklarımı aşamalı, anlaşılır ve en önemlisi resimli olarak anlatmayı görev edindim. Bundan sonrakilerde hep böyle olacak ;) Harcamalarımı da yazacağım, hatırladığım kadarıyla. Fakat şunu söyleyebilirim. Tahminimden çok çok fazla harcama yaptım malesef. Önümüzdeki ayda bile zor toparlarım kendimi :F Bitkilere nasıl para bulacağım orası meşhul. Belki 1 tane web sitesi işi alırım da kurtarırım :D

Tüm üstadlardan yorum bekliyorum.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hasan'cım öncelik ile başarılar dilerim.

Yukarıdaki sorduğun tank Oliver Knott yapımı, kurulum linkini bir incele istersen tüm detaylar, gün ve gün anlatılmış resimlenmiş.

http://www.pbase.com/plantella/image/40021398

Bu bitkiyi bulman biraz zor, bir zamanlar Kocaeli'ne bir hobici satmaya çalışıyordu, sanırım çoğaltamadığını düşünüyorum.

Gübre olarakta,

Potasyum, nitrat, fosfat, demir, mikro element.

Potasyumu diğer gübrelerden iki kat fazla al, çok kullandığın bir gübredir.

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Murat abi teşekkür ederim bilgi için. Linkteki bitkinin adı "Utricularia sp." imiş. Biraz enteresan bir bitki. Bunu Türkiye'de bulmak ve akvaryum ortamında büyütmek oldukça zormuş. Bitki önerisi de yapar mısnı?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitki önerisi göreceli olduğundan dolayı ben yapamam, senin zevkine kalmış seçimlerin.

Yanlız önerim, hemen taban bitkisine girmemen yönünde olur, tabanın otursun taban bitkiside yaparsın....

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Ah bir bilsem böyle bir tankta nasıl bitkiler olması gerektiğini süper olacak ;) Neyse araştırıyorum Murat abi. Korkum az ışık isteyen bitkilerden seçip yüksek ışıkta sorun yaşamam. O yüzden sormuştum. Bu arada belki moss duvarını bu akvaryumda uygulayabilirim.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    İlk kurulumda hızlı besin tüketmesi için zaten kolay bitki bulunduracaksın tankında, tankta her şey yoluna girdiğinde çıkartıp atacaksın, kolay diye adlandırdığımız bitkileri.

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Teşekkür ederim bilgi için. Perşembe günü bir miktar çınar ve cabomba ekleyeceğim.

murer bunu beğendi.
  10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla Hasan kardeş bitki çeşitleri o kadar çok ki tabii bunları bulabilene diye bir durum var.. İşin içine birazda zevk meseleside giriyor.. Ben mesela ince yapraklı cabomba tarzı bitkileri seviyorum kimileri geniş yapraklı bitkileri seviyor.. Yani senin araştırıp bakıp , budur diyebileceğin bitkileri senin belirlemen en iyisi olur.. Ben mesela hemen hemen istediklerimin bir kısmını tankımda topladım.. Bu seferde tüpün biteceği tuttu.. :) Benim gibi aç gözlülük yapmanada gerek yok.. 2-3 yada 4 çeşit bitki ile bile çok güzel tanklar oluşturulabilirsin.. O zaman hem geniş hemde ince yapraklı bitki kullanabilirsin..

11. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Hasan , hayırlı olsun . Dur daha harcadığın ne ki :) Daha çok gidecek hazır ol :)

Umarım gönlündeki tankı oluşturursun. İstediğin bitkileri yavaş yavaş çıkart . Forumları , siteleri takip et. Uygun fiyata buldun mu affetme derim. Sonra çok yüksek rakamlara alabilme olayın olur.

Sayfayı Paylaş