1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

High-Tech tankımda yeni peysaj

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde murer tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi her hafta elimde makas dolaşmaktan bıkmıştım. montz: Buna çare olarak zor bitkiler ile devam etmeye karar verdim. (Yeni yarışma olursa kimseye kaptırmayayım gene birinciliği.) :F Sağ olsun Volkan kardeşim, bir sitede satışta bulunan, Glossostigma Elatinoides haber verdi, bende satıcı ile konuşup bitkinin siparişini verdim. Kargosu ve EFT si ile 35 TL. .8. Cumartesi bitkiler elime geçti. Dün kolları sıvayıp, tanktaki tüm bitkileri acımasızca söktüm. :basardim: Üç ay önce sekiz kök olarak almış olduğum, blyxa aubertii bitkisi, benim tankımda yaklaşık 250 kök olunca, yaklaşık 200 adedini akvaryumcu ile takasa girerek, peysajın hemen hemen tüm masrafını karşıladı. çılgın: Blyxa, 20 dal gül, 50 dal rotalaya karşılık alınanlar ise söyle; dön:gif

25 kg, Hagen kum 50 TL.
    1 kök Crinum calamistratum (Tropica) 33 TL.
    2 bardak Staurogyne spec. (Tropica) 56 TL.
    1 bardak Christmas moss (Tropica) 30 TL. (Hesaplama yaparken bunu unuttu) :F :F :F
    1 bardak Microsorum pteropus 'Windelov' (Tropica) 49 TL. (Bunuda hediye olarak verdiler) :F :F :F
    1 kütüğün üzerine sarılmış Microsorum pteropus 'Windelov' (Tropica) 60 TL. (Bende bulunan kütük üzerine sarılmış en az 60 yapraklı Anubias ile takaslandı)
    12 adet Iriatherina werneri 36 TL.
    16 adet Kardinal neon 64 TL.

Bir başka akvaryumcuya ise, yaklaşık olarak 50-60 dal gül, 200 dal rotala, ağaç olmuş olan hetaranthera verilerek, karşılığında alınanlar ise;
    20 adet Barbus semifasciolatus (Gold(Altın) Barb)
    10 adet Barbus titteya (Kiraz Barb)
    10 adet Limon tetra

Eski bitkili tankımın Yarışmaya katılma fotoğrafı ve son hali olan görüntüsü ile başlayıp, yeni peysaja geçelim… kıvır:gif

Tankta bulunan bitkiler söküldükten sonra, su yarıya kadar boşaltıldı.

Kum konulmadan önce, Zebra ve Katil salyangozlar dışarı alındı.

Red more kütükleri hemen batmadıkları için tanka yerleştirilerek kum eklendi.

Eski dankımda bulunan kütüğün üzerine Christmas moss ve Java ferm sarılıp tanka alındı.

Kütükler, kayalar ve bazı bitkilerin dikilimi bittikten sonra balıklar ısıya adaptasyon için suya bırakılıp sonradan tanka salındı….

Staurogyne spec. bitkisi kayaların arasına serpiştirildi. (Böyle kocaman durduğuna bakmayın 2-3 cm lik bir şey)

Glossostigma Elatinoides leri elimde cımbız saat ikiye kadar tek tek diktim, kiraz karidesler hemen başına üştüler. (Kimseye tavsiye etmem, bir yandan dikiyorsunuz öteki yandan diktiğiniz çıkıyor.)

Tankın yeni peysajı tamamlanarak çekilmiş kareler ile beğeninize sunuyorum. Bitkilerin gelişimini buradan sürekli yapacağım. İçinizde gelen sesi, ‘’Nerdeee eski hali’’ diye duyar gibiyim. İlk kurulumlar maalesef bu görüntüleri veriyor, beklemekten başka çaremiz yok. Şimdi gelelim yorumlarınıza……….

Saygılar.... saygılar:gif

lepistes ve nemesistr bunu beğendi.
  2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Murat abi yeni hali de eski peyzajı aratmıyor. Şüphesiz çok güzel. Sen bitkiliden anlıyorsun hocam. İnşallah bir gün bu tanklar kadar olmasada kendime göre başarılı bir bitkili tank kurarım.

Emeğine sağlık...

3. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    İlk maaşallah benden,gerisi gelir nasılsa naz:

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Murat abi bu kadar uğraşın sonunda güzel bir iş çıkarmışsın elerine sağlık em34: em34: naz: naz:Şuanki görünümü bile çok güzel olacağının gösteriyor.Şimdiden yeni gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyorum.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Sağol Hüseyin'im, senide en yakın zamanda bitkili karides tankında, güzel güntülerin ile göreceğiz inşallah.

Eyvallah Serdar abi.

Eyvallah İsmail'im. Sorma cımbız çok uğraştırdı. Beklemekten başka çaremiz yok artık yeni görüntüler için.

6. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Murat Hocam yeni peyzaşınız hayırlı olsun.Bir maşallahtan benden naz: Hocam bende eski haline takıldım ama dediğiniz gibi bitkili tanklarda ilk kurulumlar hep böyledir.Eminim bir ay sonra bambaşka bir tank olur.Hatta 2-3 ay sonra tam seyirlik hale gelir. burda:gif

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Murat abi hayirli olsun. Bu tankida eskisi gibi yapicağindan kuşkumuz yok zaten. :F Bu arada iyi takas yapmişin, sen bu işi en iyi bilensin bence. saygılar:gif

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Süper olmuş ve daha da olacaktır mutlaka. naz: naz: İleriki safhasını merak etmiyor değilim şimdiden. Ağaç kökünü on numara seçmişsin zamanında aslında bütün görsel başarı onda sen de değil. :F Ellerine sağlık güzel paylaşım için, su hazır oturmuş olunca hızlıca bir peyzaj oldu tabi doğal olarak.

9. Portnoy

Portnoy

Eskiside yeniside süper sağlıklı balıklar dilerim..Herşey gönlünüzce olsun..

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat abi pardon:gif pardon:gif pardon:gif Abi süper bitki seçimleri olmuş o kadar söylüyorum.. Gözün gönlün açılmıştır abi eminim.. 10 numara 1 tank olucak abi şimdiden belli oldu.. Windelov'ları haaaaaaarika yerleştirmişsi kesinlikle , bayıldım görüntülerine.. Ben dik yerleştirmiştim onları sen daha verevli yapmışsın , nasıl olucak şimdiden çok merak ediyorum.. Crinum calamistratum harika bir seçim olmuş.. Glossotigma'lar inşallah bel fıtığı sorunu yaşatmaz sana ilerleyen günlerde abicim , takdir ediyorum hırsını yemin ederim.. Bu olaya gönül vermek budur işte.. pardon:gif Najas Minör'lerde zaten ortamı sevmişler belli.. Murat abi senden tek ricam eğer sende istersen tabii rotala wallichi'ler için bir yer ayır bana orda.. Harika olurlar sende.. Bir diğer ricam her hafta genel ve detaylı fotoğrafları ile konuyu güncellemen abicim.. Muazzam birşey çıkacak ortaya kesinlikle.. Eline emeğine sağlık Murat abi süper olmuş tankın gerçekten valla bayıldım.. Kafamda canlandırabiliyorum nasıl olacağını kıvır:gif

11. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Murat Hocam hayırlı olsun.
    Zor bir işe kalkışmışsınız, özellikle o güzelim akvaryumu dağıtma kısmı en zoru olmalı... Ama senin hangi hislerle o işe kalkıştığını çok iyi biliyorum. Neyse umarım uğraştığına değer ve ortaya güzel bir sonuç çıkar.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkür ederim Temel....

Bak işte doğru söylüyorsun, bu sefer o kütüğü hiç koymayacaktım tanka ama, onun gibi güzelinide bualamadım...

Hazır su iyi tabanda oturmuş, tek korkum oturmuş tabanın üzerine kum eklemek oldu inşallah bir sıkıntı yapmaz...

Sağol Volkan senin tetiklemen ile hızlandı ne yalan söyleyeyim, yoksa daha beklemedeydim. Windelov kütüğün üzerinde sarılmış vaziyette geliyor Tropica'dan, arkası cama yapışması için vantuzlu, mümkün olduğunca aşağıya doğru eyip kaya ile şıkıştırdım. Baktım vatandaş, bizim anubiaslı kütüğe sırf bunu verince, saksı Windelovu bunuda alıyorum diye çorladım. (Hediye, hediye) :F :F :F
    ,
    Crinum calamistratum altan soğan vererek çoğalıyormuş eğer tutarsa süper olacak, yoksa çok pahalı. Bir tane daha almaya gözüm kesmedi...

Najas minörler arkada çalı gibi olunca sağ tarafın görüntüsü, süper olacak Volkan. En azından Orman görüntüsü yok.

Rotala wallichi düşünmedim değil ama gittiğim yerde saksılardakiler içler acısı idi bakımsızlıktan, tanklar bitmiş orada sen anladın. Tüm bitkileri **** tankından söktürdüm, hesabını sen yap. Sonrasında sende var olduğu aklıma geldi sende çok azda olsa isteyeceğim. Widelovun iki yanına veya sol tarafına iyi olur düşüncesindeyim..

Golossolar çok kütü geldi Volkan, satılırken verilen sayıların eksikliği bir tarafa yarısı sap sarı olarak geldi. Bende mecburiyetten, tutmassa ondan tutmaz.

Staurogyne spec ler çok güzel cüce kalıyorlarbiraz büyüyünce tepeden kesim dikiyorsun, tepeden kesildiği içinde yandan sürgün veriyor. Satışında bir bardağında yedi kök var, bardaklar içler acısı dedim ya, bunuda **** tankından söktürdüm. Başka bir platformda birisi satıyor tek dalı 2.5 TL. arkadaş ile görüştüm 25 adetine 50 TL istedi sanırım onlarıda alıp sağ ve sol ön köşelere dikeceğim. Biraz cuba bulabilirsem kayaların üzerinden sallıyacağım.

Bakalım gelişim nasıl olacak...................

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat abi hep senmi beni tetikliycen :D İyi ki tetiklemişim harika bir tank çıkacak ortaya.. Abi valla windelov'u az ışığa koy dedikleri için bende onu gölgede bırakmıştım.. Işığa çıkarmak lazım sanırım.. Sende ki gelişmelere göre hareket ederim bende o zaman..
    ,
    Sımsıkı bitki görüntüsü bir yerden sonra tankıda onunla ilgilenenide boğuyor zaten. Makastan bayağı bir süre uzak kalacağın kesin burda:gif Hem balıklarınıda görürsün artık :D

Abi alıcağın olsun.Kardeşinde varken rotala wallichi'ye para mı vericeksin hehe.gif Kaç kök lazım olduğunu söylemen yeterli.. Rotala Wallichi'lerim gayet güzel gidiyor.. Ölmek üzere olanlarda gövdeden sürgünler vermeye başladılar.. Yapayım bir buket rotala bea :cicek:

Abi glossolara üzüldüm valla ya.. Kötü olabileceği aklıma gelmemişti.. Tanıdıktan almayınca sanırım böyle oluyor.. Çıkmamış candan ümit kesilmez abi.. Sende tutar onlar ben eminim.. Ziyan olan olur , gerisi durumu kurtarır abi eminim.. burda:gif Öyle sağlam bir tabanda seni üzecek bitki çıkmaz..

Tabana kum eklemenin bir sakıncası olacağını zannetmiyorum.. 25 kg kum senin tankı çok bişey yükseltmemiştir.. Onlar tabana ulaşırlar.. Hem arada kalan tortularda gübre olacak diye düşünüyorum.. Çünkü aynısını bende yaptım.. Dere kumunun üstüne aquaclay çektim.. Sonucu değiştiren hiçbirşey olmadı. Benim tabanda sadece misket gübre vardı ki ne kadarı kalmıştı aquaclay'ı çekene kadar orası bile muamma burda:gif

10 numara olucak abi sen rahat ol ;)

14. taygun

taygun Guest

Evet evet. Sen bu işi biliyorsun. Çok iyi dekore ediyorsun tankını. Kayalarına da bayıldım.

Harikasın. :cicek: em34: :cicek: em34: :cicek:

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Şu an bende direk ışığın altında olmak la beraber birde tabandan 30 cm yüksekteler... Tropica'nın açıklamasında çok az ışıkta olur çok fazla ışıkta olur diye ibare var,
    ,

Acil istiyorum Volkan, şüyle bol miktarda, aciliyeti mümkünse dün. :F :F :F Tez canlıyım biliyorsun.....

Eyvallah Tamer abi. Kayalardan lazım olursa haber ver gittiğimde alırım sanada.
    Amanonun yarışması varmış, katılımlar mayıs sonuna kadar devam ediyormuş, o zamana kadar hazır olursa katılırım. Bu arada yazışmaları sen yaparsın artık. haha:

16. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Çok güzel olmuş Murat hocam ellerine sağlık naz:

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Glossolar tutmaya başladı sanırım, ama yukarı doğru uzuyorlar. Sonradan yatarlarmı bilemem, yatmazlar ise ışıkta sıkıntı var gibi. .8.

18. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Murat abicim hayırlı olsun.Senin eski tankınada çok büyük bir zevkle bakıyordum bu tanka da öyle baktım açıkcası.Çok hoşuma gitti ne diyeyim çok güzel dekore ediyorsun+bitkilerde çok güzel.Eline sağlık,maaşallah. naz: naz:

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Eyvallah Kubilay'cığım, işin kötü yanı bu bitkilere geçtikten sonra kimseye bitki dağıtamayacağım artık. :(

20. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Evet orası biraz kötü oldu ama bende zaten yeterince bitki var :) Diğer isteyen arkadaşlar için kötü oldu son anda yetişmişim valla :basardim: Bakalım bitkiler için bu malawi yi kurduktan sonra başka bir akvaryum daha alabilirim :)

Sayfayı Paylaş