1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hmm... Başlık bulamadım. Yorumlu :D (en azından yorumlarınızı bekliyorum)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde yasemin elif tarafından 20 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Abilerim, ablalarım, sevgili arkadaşlar, değerli yöneticiler;:cekingen:
    Size sık sık bahsettiğim, adına konular ve sorular yağdırdığım, gelsede şu devlet bursu biran önce gelse de alsam diye sabırsızlandığım AKVARYUMUMU KURDUM.
    Kurulumumdaki yanlışları düzeltirseniz sevinirim. Kurulumdaki aşamalarım şöyle;

Önce akvaryumumu, kumunu, derecesini aldım. (ısıtıcı ve filtre vardı) Filte yetersizdi ama yeni filtre için param yoktu. O yüzden almadım. Ama benim gözlemlerime ve akvaryumcunun söylediğine göre 2 tane hamile var. Hamile olanların yavrularını biraz büyütüp bir kısmını akvaryumcuya filtre karşılığında değiştireceğim. Olmadı bir şekilde para biriktirip alacağım. Sadece filtrem ve dip çekim aparatım eksik. En yakın zamanda dıyda da beni göreceksiniz. Yeteneğimi elimden geldiği kadar kullanacam, muhahaha :D :D... Konuya dönelim. İlk olarak akvaryumu "Acaba sapasağlam getirebilir miyim?" diye düşünerek eve kadar getirdim. hemen taşları bir kaba doldurdum. Sonra onlardan azar azar bir süzgece dökerek yıkadım. İri ve kara oldukları için çok kolay oldu. Hatta kaya tuzuna da az batırdım. Akvaryuma eklediğimde hiç bulanıklık oluşmadı.

Suyu ekledim ve tam 1 hafta bekledim. Sonraaaa... Balıklarımı eve getirdim. Renklilik açısından güzel olsun diye yarısını petshoptan, yarısını akvaryumcumdan aldım. Akvaryumcu bir de bebe hediye etti. Güzel renkli ve küçük olunca onu da aldım. Toplam 11 balıkla eve geldim. Balıkları akvaryumun üstüne (suyun üstüne) koydum. Biraz motive olunca poşeti deldim ve biraz su ekledim. Belli sürelerle bekleyerek belli seviyelerde su ekledim. Son eklememle balık poşetleri dibe inmeye başladı. Balıklarda yavaş yavaş kendi istekleriyle, kendi akvaryumları gibi çıktılar. Anormallik yoktu. Dirençleri olsun diye kaya tuzunu da önceden ekledim. İçini de az süslemiştim. Süslemek derken ısıtıcının üstünde nazar boncuğu, yerde nazar boncukları ve deniz kabukları vs. :nazar:Aman balıklarıma nazar değmesin.:nazar:

Daha sonra içine yavaşça dallar, yapraklar, yavruların saklanması için yerler koydum. Tabi bunları önceden birkaç kez kaynatarak temizledim. Bir de alttaki bitkinin yapayını ekledim. Videoda da gözüküyo ama belli değil. Yaklaşık 1 aya alırım fotoğraf makinesini. Şimdilik net değil.

BU AKVARYUMUN GENEL HALİ. EN AZINDAN NE OLDUĞU BELLİ OLUYOR;
    http://img25.imageshack.us/img25/2887/grnt008au.jpg

Bu videosu;
    http://img408.imageshack.us/img408/3018/stu.mp4

Benim fotoğraf makinem yok. :( Yengeme de balıktan bahsetsem vermez makineyi. Yalan da söyleyemem. Güzel fotoğraflar için biraz süre tanıyın bana.

saygılar:gif ...SAYGILAR... saygılar:gif​

hasanaytekin bunu beğendi.
  2. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Bir şey soracağım. Bitkisiz ama yapay bitkili, doğal görünümlü ve saklancak yeri bol olan 25 litrelik bu akvaryuma 3 adet neon eklesem olur mu? Yeterli bilgiyi edindim ama bir de portala sorayım dedim. Akvaryumcuya gittiğimizde çok şeker gözüküyorlardı. Annem de al bunlardan dedi. Şaşırdım. Ama çok iyi bir bakım uygulacağım yaşarsa böyle bir akvaryumda...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Neonlar hassas balıklar Yasemin. Suyunu ve ortamı hazırlarsan neden yaşamasın. Ancak kolay değil senin onları iyi adapte etmen. Biraz daha araştır bence.

4. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Peki nasıl adapte edebilirim? Yani lepistesleri ettiğim gibi edip yavaşça salsam? Suyunu ayarlarım ama ph vs nasıl ölçeceğim? Hassas oldukları çok mu yön var. Mesela akvaryum biraz sallanıp dursa strese falan girerler mi?

5. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Adapte derken???

6. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Yine yorumlarınızı bekliyorum. Neonlardan vazgeçtim.

7. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Ne hakkında yorum bekliyorsun Yasemin? İlk mesajın hakkında mı yoksa 25 litrelik akvaryum hakkında mı?

Eğer 25 litrelik akvaryum hakkında yorum bekliyorsan betta öneririm.Bir bettayı bardaktan kurtarır zaman içinde yapay bitkileri atarak canlı bitkiye geçersin :ay:

8. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Zaten bir akvaryumum var, içinde de Dünya güzeli bir betta. Ben acaba bir yerde hata yapmış mıyım, balıklar için tehlikeli bir dekor vs. var mı? Bununla ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Okuduğum makalelere göre bazen neonlar sinirleniyor ve birlikte yaşadıkları bazı balıklara zarar veriyorlar, ve zannettiğimden aşırı hassaslarmış. O yüzden bir süre sonra BELKİ alırım. " Bu balıklara zarar verir." "Bunu koymazsan strese girerler." gibi görüşlerinizi bekliyorum.

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Yasemin stres tüm balıklar için geçerli bir kavramdır.Her balık için nasıl bakılacağı hangi şartlara ihtiyaç duyarlar vs bir çok makale var biraz araştırman yerinde olacak.Birde yazında dikkatimi çeken yapay bitkiler doğal görünümlü demişsin yapay olan dekorun doğal olma imkanı olmaz.

10. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Hayırlı olsun Yasemin. Akvaryumda yapay ve plastik hiç bir ürün iyi değildir. Balıklarının doğal yaşam ortamlarını araştırıp buna göre akvaryumunu şekillendirebilirsin.

11. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Hasan beye aynen kapatılıyorum.Plastik bir ürün hiç bir zaman sağlıklı bir şey değil ve kaldırmanızı öneririm.Neonları ben beslemiştim ve gerçekten çok narinler seni korkutmak istemiyorum ama ben almıştım 70 lt bir akvaryuma ama sadece 2 gün yaşadılar hepsi aniden hemen öldüler nasıl olduğunu anlayamadım.Neon balıklarını biraz araştırırsanız bulabilirsiniz doğal ortamlarını,nerelerde yaşadıklarını,ne yediklerini bulabilirsen bir sorun yaşamassın.

12. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Portalda okumuştum. Eğer imkanınız yoksa veya yeniyseniz bir süre bitki yerine yapay bitkilerden az bir miktarda ekleyin diyordu. Ben de ekledim. Neonlar hakkında da;

Biliyorum her balık gerekli şartları görmezse stres altına girer. Ama onların aşırı hassas olduğunu, bazen lepisteslere saldırıp hıncını ondan alabileceğini okudum. Hem bitkim de yok. :( Şimdilik almam mümkün değil çünkü ışığı, kumu kendisi vs. bir süre para biriktirmem lazım. Lepisteslerime veya alacağım neonlara zarar gelsin istemiyorum. Biraz, "zor olsada" neon ve lepistes üstünde profesyonelleşeyim. Ondan sonra bakmak daha zevkli olur ve bilinçsizce onları da öldürmem, strese sokmam ve hüsranla sonuçlanarak akvaryumdan soğumam diye düşünüyorum.

Yardımlarınız ve uyarılarınız için teşekkürler, en kısa zamanda gelişmelerden haberdar edeceğim.

saygılar:gif SaygılaR saygılar:gif

13. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Yapay bitki değil arka fon yapraklar dallar vs. için demiştim.

14. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Benim bildiğim lepistesler neonların kuyruklarını yiyorlar,neonlarda büyüdüklerinde lepisteslerin yavrularını afiyetle yiyorlar diye biliyorum.

15. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Her ikisi de sorun. Ben en iyisi almayayım. Veya lepisteslerime bir şey olursa onlara bakarım. Ama zannetmiyorum. Olmadı sevgili kuzenime alırım 2 tane. Balıklara çok düşkün ama balıkları çok şişman ölürlerse alırım üzülmesin. Çok iyi anlıyorum onu. ;)

16. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Cevap: Hmm... Başlık bulamadım. Yorumlu :D (en azından yorumlarınızı bekliyorum)

Bir şey sorabilir miyim? Benim hamile olan lepistes doğurmuş gibi ama yavruları nasıl fark edebilirim? Yoksa zaman mı bunu göstericek?

Sayfayı Paylaş