1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hobi ve Ailemiz

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde cirol tarafından 27 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Değerli arkadaşlar;

Hobiye başladığımızda ufuk gibi gördüğümüz ve ilerde sorun olup belki üzeleceğimiz sıkıntılardan bana göre önemli olanı paylaşmak istiyorum.Evimizde kimimizin çocukları ,kimimizinde ufak kardeşi vardır.Belki aklımızdan yok daha neler insan hobiyi ailesinden fazla önem verirmi demeyin.Bazen kendimizi nasıl kaptırıyoruz farkında bile değiliz.Çocuğunuz balıklarınıza yem vermek istediğinde olmaz vs gibi cümleler kullanmayınız gerekirse bir kapağa vereceğiniz miktarda yem koyun ve beraber yem verin.İzin vermediğiniz takdirde sizden gizlice akvaryumun başına gidip vereceği yemi siz düşünün.Akvaryum başında olduğunuzda küçük kardeşiniz veya çocuğunuz sizin ilginizi çekmek için ya oyun oynamak istiyecek yada çıkarıda beraber gezmek isteyecek.Bu gibi durumda çocuğunuz veya kardeşinizle o an ilgilenin aksi halde balıkları ondan daha çok sevdiğinizi düşüncesine kapılabilir.Ben akvaryumun su değişimini izinli günümde yapmaktayım, kızım biraz suya karşı meraklı olduğu için dinlerdirmiş olduğum suya çoğu kez oyuncalırını atıp oynuyordu. Şimdi kızıma su değiştireceğim zaman bana hatırlat beraber yapalım ben bazen unutuyorum eğer değiştirmezsem senin balıkların hastalanır diyorum böylece balıkların onun olduğunu söylediğimde daha fazla sahipleniyor hemde sorumluluk duygusunu kazanmasına yardımcı oluyorum.Son olarak akvaryumumuzda kullandığımız kimyasallarıda mümkün olduğunca ulaşamayacakları yerlerde tutmalıyız.

Sağlıklı balıklar...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hobi ve Ailemiz

İsmail hocam güzel bir konuya değinmişsin tebrik ederim. Elbette hobiye hepimiz zaman zaman kendimizi kaptırıyoruz. Bazen yalan değil balıklarımıza çok daha fazla zaman ayırdığımızda oluyor. Ama bunu yaparken çocuklarımızın da pskolojisini düşünerek onlardan yardım alma bahanesi vs gibi şeyler isteyip onlarıda hobiye alıştırmalıyız. Zira ben yaptım bile. Benim çocuklar boşver yemlemeyi,dip çekimi,sump temizliği,dıy çalışmalarımda kalfalık bile yapıyorlar. :)

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hobi ve Ailemiz

Olcay hocam sen kurtarmışsın paçayı ,dip çekimi vs görev değişikliği yapmışsın bende hayırlısı ile bir alıştırsam kızımı ooo deymeyin keyfime

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Hobi ve Ailemiz

İsmail abi güzel bir konu olmuş tebrik ederim :helalolsun: Babam benden daha çok bilgili olduğu halde balıklara sadece izinli olduğu zaman vaktini ayırabiliyor ne yazıkki inşallah emekli olunca bol bol akvaryumuyla vakit geçirebilir. :) Ben akvaryumda 7/24 ilgileniyorum :) ben balıklarıma çok düşkünümdür haftada 1-2 kez su değişimi yapıyorum, sump temizliği, dış filtre temizliği, dip çekimi, camlardaki yosunlar, ilaç takviyesi vs vs yapıyorum ama dediğim gibi akvaryumuma ve balıklarıma çok ama çok zaman ayırıyorum bu beni daha çok mutlu ediyor :) en çok vakti akvaryumda ayırabilirim bazen gidiyorum komşuların akvaryumuyla oynuyorum o komşularıda hobiye biz başlattık :) çıkıyorum akvaryumlarını temizliyorum ama çok güzel bir duygu :)

M.D. 2

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hobi ve Ailemiz

Alışır hocam alışır zamanla. Birde benim kız yunuslara tek tek isim verdi yaa. Yusuf,Sultan,Memet vs. :D

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hobi ve Ailemiz

Olcay hocam benim kızım bu aralar tuzlu su balığı palyanço balığına takmış durumda hanımı kandıra bilirsek akvaryumu kuracağım

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Hobi ve Ailemiz

İsmail abi gerçekten güzel bir noktaya değinmişsin. Ben de kardeşlerimi alıştırdım yemlemeye. Şimdi dikkat ediyorum da bazen dip çekimi yapıyor kardeşim. Haftada bir mutlaka yapıyor. Ben ne kadar gerek olmadığını söylesem de o da abi temiz suda balık daha rahat eder , daha çabuk gelişir ve sağlıklı büyür diyor. Ama kolay olmadı bu günlere gelmek. Bu kardeşim benim akvaryumlarımdan birini bilerek patlatan kardeşim. Çok nefret ediyordu. Ama bakın artık su değişimlerini kendisi yapıyor.

Önemli olan doğru şekilde sevdirebilmek. Hayvanlar için de doğa için de bu geçerli. Bir insana nasıl yaklaşırsan sana o şekilde yansır. Zira insan insanın aynasıdır.

Saygılarımla...

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hobi ve Ailemiz

Hocam desene senide yakında mavide göreceğiz ?

Sayfayı Paylaş