1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hopar balast değişimi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde erkaanozturlay tarafından 14 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Degerli hobici abiler ve arkadaslar Elimde 2x39w hopar armatur var balastlari dgismesi gerek ama ben nerde aradysam bi cozum bulamadim nasil tamir ettirebilirim bunu sizden yardimci olmanizi istiyorum.(konuyu yanlis yere actiysam ozur dilerim)

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Abi özelden atıyorum sana ;)

3. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Hopar armatur sorunu cozulmustur kaan kardesimin yardimiyla simdi ise sırada 500 gr 1,5 kg arasi agrliktaki kucuk kayalari kurulum yapmadan once yapistirmam lazim dekor icin yapistirici ne kullanmaliyim tesekkurler simdiden

ka2n bunu beğendi.
  4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Epoksi ;) veya cify kompenetli hizli yapıştırıcı da olabilir.

5. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Mesut abi epoxy almaya gittim gecende koctastan belki abartisiz 10 cesiti vardi hepsindede epoxy yapistirici yaziyor hangisi oldugunu diger dedgini hc anlamadim bile bu arada iyi bayramlar

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Spreyli japon desem ;)

7. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Sanırım buldum mesut abi[​IMG][​IMG]

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Abi bu suya herhangi bi sıkıntı yaratmaz degilmi salinim renk koku vs uzerinde bununla ilgili herhangi bilgi yokta

9. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Erkan Bey sorunu nasıl çözdünüz, bende 6x39 w olan armatürü, uygun balast bulamadığım için 4x39w olarak devam ediyorum. Yanan balastı iptal edip devam ediyorum.

10. erkaanozturlay

erkaanozturlay

2x39w philps balast alip metal kabinini sokun icinden cikan parca zaten hoparin balastina benziyor birazck uzun ama sorun cikarmiyo yanliz baglanti kablolarini ben elektrik isinden anlamdgm icin elektrikciye taktirdim +- islerinden pek anlamam o yuzden aslinda basit biseymis ama iste insan bilmeyince gunlerce arastirmak zorunda kaldim
    En basit aciklamasi hopar bunu yaparken balastin tamamini dglde sadece is goren ic kismini takmis o yuzden boyle zorluk cikartiyo bizlere:)

ka2n bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yapıştırıp su içine atarsan bakteri düzenin bozulur, suyu en az bir aya toparlarsın. Ben bu tip yapıştırıcıyla yaptım ama ilk kurulumda su koymadan bir ay boşta bekledi sonra yıkayarak tanka koydum. Suda hafif yumuşama yapar ama üzerine sert bir darbe gelmeden kopma ayrılma yapmaz.

12. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Veysel abi acikcasi dun koctasa gittim yapistiriciyi buldum mesut abinini soyledgi sonra reyonda baktim baktim dedimki ben bu kayalari nden yapistiriyorumki kucuk parcalar zaten deyim yerindeyse 10 numara magaralar oluyor bunlardan (senin bi ara soyledgn sey geldi aklima baliklar tankta saklanmaya yada uyumaya yer ararlar diye)bende aldm kayalari balkonda soyle bi kac sekil denedim hem bu riske grmeye degmez diye dusundum hemde yapistirma isini beceremezsem bosuna ugrasmiyim dedim ama yapistiriciyi aldim kucuk sehpanin ayagi cikiyodu onu yapistirdm eskisinden saglam oldu [​IMG]

ka2n ve veysel bunu beğendi.
  13. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Bunun gbi bi kac sekil daha cikiyo ama boyle kopru gbi yapmayi planladim altindada 15 20 cm derinligindede magaralar olacak tabi kurulum asamasinda onerilerinizi gene alicam

veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olmuş olmuş bu şekilde, kurulumu yaparken göz atarız yine, sen ps niye satıyorsun başka mı aldın. Tank ölçülerine göre yetiyorsa uğraşma güzel toplar ps. Temizlik vs aksatmadan kontrollerini yaparsan sıkıntı çıkarmaz.

erkaanozturlay bunu beğendi.
  15. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Kaya isi tamamdir abi .Ps yi hic sorma abi yetersiz gelir diye korkuyorum ama benim tank 272 lt ic hacim var kayalar koyunca dahada dusecek zaten bu hacim zaten son asamadayiz artik acikcasi sen ugrasma diyince temizlik ve bakim yaparm ben aksatmadan su an vazgectm bile satmaktan zaten 4 ay oldu al sat isine grmekte istemiyorumda artik mecburiyetten koymustum satisa

veysel bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İlan dursun kaldırma isteyen olur satar bundan gelenle yeni bir ps alırsın. Bu arada ps kullanımda olur diye sıkıntı olmaz merak etme.

17. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Tamam abi zaten gorunuse gore bununla kurulumu yapicaz artik kurduktan snra satarsam psyi degistircmde ayrica ilk etapta balik yuku olmayacak sistemde fazla o zaman dedgn gbi yaparm bende hayirli bayramlar abi ayrica

veysel bunu beğendi.
  18. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Eger gorsel olarak isterseniz resim atabilirim biraz fikir verir size ben buraya atmdm fotolari cunku su an armatur eski haline pek benzemiyo ama iyi calisiyor saglamda oldu hoparin koydugu balastlar 2 taneydi 1x39w ben bunu tek balast yapmis oldum ama ısı konusunda tereddut ediyorum eger sizin balastlarinizda tekli ise sizde 1x39w yapin mutlaka oyle yapmalarinin bi sebebi vardir diye dusunuyorum cunku 2x39w oldugunda dogal olarak ısı daha cok yukselecektir buda size yakin zamanda tekrar sorun cikarabilir.

veysel bunu beğendi.
  19. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Erkan Bey Merhaba. Bende Whatsapp özellikli bir telefon yok, benim içerisinde 3 adet balast var, yanlış hatırlamıyorsam. Bunları philips 2x39w ile değiştirmeyi düşünüyorum, görsel açıdan fikir vermesi için size eşimin numarasını versem akşam foto gönderebilirmisini?

20. erkaanozturlay

erkaanozturlay

Gonderirim tabiki isterseniz aciklamalı olarak resimli bir sekılde link atiyim ben size bende ordan ogrendim nasil yapilacagini

Sayfayı Paylaş