1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hybrid American Biotope mu, Brackish Water Intercontinental Medley mi?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 6 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    80 lt. kare akvaryum ile başa çıkamıyorum... Aydınlatması tam dert bu kare akvaryumların... baktım olmuyor mecburiyetten biyotopa rotayı kırma kararı aldık... Akvaryumun baskın türü Keyhole'lar... Yanlarında cüce bayrak cichlid ve Altispinosa (Bolivian ram)'lar var... Keyhole'lar baskın olduğu için biyotopun merkez üssü Venezuella olacak haliyle... Tabii sayıları 20 civarındaki Komando çöpçülerde Venezuella'da görülen türler... tabii Kardinal Neon da ekleyeceğiz tanka ki onlar da venezuella'lı... Ama diğer cüce cichlidlerden de vazgeçmeye niyetim olmadığına göre Venezuella'nın dışına Peru, Brezilya ve Bolivya'ya doğruda deplase olmuş olacağız... Asıl sorun bitkilerde çıkıyor... Güney Amerika için sadece Echinodorus'lar ile belli başlı birkaç tür var... Heteranthera zosterifolia kullanabiliyorum ki bende tonla var... Cobamba'ya da izin var... Ama bu tankta muhakkak olmasını istediğim iki bitki var: Sagittaria platyphylla ve Hemianthus micranthemoides... Bu ikisi Kuzey Amerika'lı... Bu bağlamda Panama Kanalı'nın Kuzeyine doğru tırmanmaya başlıyoruz... Tamam o zaman Hybrid american biotope yapalım yani melez Amerika biyotopu... Böylelikle Ludwigia repens ve L. arcuata da ekleyebilirim... Güzel olur... Kütükler tonla var zaten... Sorun yok...

Aslında sorun var... ama benim iç dinamiklerimde... Tankta şu anda bir adet labio, bir adet albino freniatus, iki adet Botia, 5 kadar CAE var... Bunların hepsi Asya'lı... Asya'lılar bitti mi, bitmedi... Bir adet tam adapte olmuş Cryptocoryne balansea var... Onu ellersek ölme riski çok yüksek... Yanında rahatlıkla kendilerinden vazgeçebileceğim C. undulatalar var (Hakan Abi hediye etti... ona da biri vermiş ve veren kişi köklerini ciddi şekilde zedelenim ki kurtulma şansarı pek yok gibi...) Şimdi C. balansea işi bozuyor... Hadi balıkları yakalyıp başka tanklara şutladık... C. balansea'yı ellemek istemiyorum... .8. Ya Chicago'da Çin mahallesi gibi bu Asya'lıları tankta tutsak mı? Bu bağlamda olay Hybrid american biptope'tan çıkıyor, Brackish Water Intercontinental Medley'e yani kıtalar arası siyah su karmaşasına doğru gidiyor...

Tabii kütüklerin yarısı Mang kökü ama diğer yarısı DIY olduğundan otomatikman Avrasya'lı... Yani olay kıtalar arasına doğru gidiyor ki zaten yine avrasya'lı yaprak da atacağız içine...

Hadi bakalım önerilerinizi bekliyorum... Ne halt edelim?... Hybrid American Biotope mu, Brackish Water Intercontinental Medley mi?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Abdullah hoca, bizle kafamı buluyorsun ne yapıyorsun? :F :F :F
    Bir kumun ekipmanın, yedi kuşak atalarını saymamışsın. Sen ne yaptın yaaaaa. Kastın bizi ne yapalım yani google babamızamı soralım? :cekingen:

Yanlız şunu söyleyeyim, o dip balıkları ile, Hemianthus micranthemoides'i unut saç telim kadar dalı var zaten.

Ben onu bunu bilmem biotopmuş falanmış filanmış, bu sorularına bir tek ekürin, Emrah cevap verir. Oda senin gibi bitki ile sıyırmış kafayı. :F :F :F :F

Benden sana tavsiye al bir Co2 tüpü, kur istediğin bitkiliyi. öp:

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Ne kadar esnek isen o kadar zor kırılırsın dalından, o kadar zor sökülürsün -kasıtsız eylemle tabii- toprağından... Bu cümle tam anlamı ile benim tanklarımdaki Hemianthus micranthemoides'leri anlatmaya yeter... Zaten bu tankta Hemianthus micranthemoides çalılıkları vardı... :F

Kafa bulmak ne haddimize... Basitçe soruyoruz... Kafamız karışmış, öneri bekliyoruz...

CO2 tüpü ise zaten doğada yok... dil: Biotope'de neden olsun... :F

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Abi hayırdır nöbettemi bekliyordun bu ne hızlı cevap. :F :F :F

İşte çalı gibi oluyorlar dümdüz çıkmıyorlar, cüceler içine girdimi arap saçına dönüyorlar.

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Valla zaten derdimiz doğal olup çalı gibi olması... Taban kaplama malzemesi yapmak değil...

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Doğada tüp yok diyor hala ya mız mız:gif mız mız:gif mız mız:gif Amazon'larda ki kadar zengin oksijen ve co2'yi sen 4 duvar odanda o atmosferi nasıl sağlayabilirsin kanka yapma yahu.. Şu yaklaşımı sana inan yakıştıramıyorum.. 2 damacanalık tankla koca tankların düzeni isteği bir olur mu ya.. Neyse bunları uzun uzun konuşmuştuk zaten.. Soruya bakalım.. Kanka o kadar detaya girdin mi mutsuz olursun valla.. Yöreye özgü bir hava katmak ayrı birşey ayrı bir zevk ama mühim olan senin gözüne hitap etmesi değil mi ? Ne hiçbir balığın "ulen biz amerikalıyız bunlar hangi ülkenin bitkisi diyecek nede herhangi bir bitkin "ulen bunlar bizim muhitin balığı değil bunları rahat ettirmeyelim" diyecek. Bence asıl konu balıklara göre mi bitkilere göre mi tank yapmak istediğin.. Bizim hayallerimizi sınırlayan bunlardan öte tankımızın boyutları ne yazık ki.. Valla benim elimde ki tankı yeniden dizayn etmemin düşünme bölümü en aşağı 2 gün sürüyor.. Böyle bişeye kalkışmam haftalarımı alır kesin.. Ama sen illede bölgesel bir tank istiyorsan bazı türlerin karışmasına göz yumacaksın.. İster bu keşmekeşten sıyrılıp tankını nasıl görmek istediğin fikrinide benimseyebilirsin , ister balığa göre tank ister bitkilerine görede tank kurabilirsin.. İsteğinin tam cevabını veremediğimin farkındayım ama bunları yazmak içimden geldi.. Bitki türleri konusunda ülkesine kadar bilgi sahibi değilim.Merakta etmiyorum açıkçası.. Benim için önemli olan gereksinimleri ve istemedikleridir.Tecrübesini yaptığım bitkilerin bile latince ismini ezberlemem zaman alır.. hem unutkanım hemde meğilli değilim o durumlara biliyorsun.. Elime geçen bitkilerin ne olduğunu ya sana yada ortaya sorarım.. Arzu ve isteklerini öyle öğrenirim.. Ondan sonra kendi dünyamı yaratırım.. Ben böyle düşünüyorum..

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Tuhaf bir yerden yaklaşıyorsunuz konuya ki bu açı benim ihtiyacım olan açı değil...

Bitkilerin gereksinimlerinden söz edip duruyorsunuz da zaten bu tank ağzına kadar Cobamba ve gül ile dolu idi... Echinodorusları sat sat zor bitirdim tabii vatozların emeç gibi ağızlarından kalan kısımlarını... Yani hangi bitkinin ihtiyacını karşılamaktan bahsediyorsunuz anlamadım.... Aydınlatma ile ilgili sıkıntı bitki yetişmemesi değil... Akvaryumun derinliği 50 cm ve iki kapakla ancak 40-45 cm'si aydınlatılabiliyor... O geriye kalan karanlık 5-10 cm beni uyuz ediyor.. Sorun sadece bu...

Biotope akvaryumlar ise ayrı bir kategori... Yani buna dilinizin ucunu çıkarmışsınız, tamamını da çıkaracaksınız -hissediyorum da- temkinli davranıyorsunuz... Hiç şu başlık altında Ufuk Hoca acaba niye Asya Biotope'u macerasına girmiş merak ediyor musunuz?

Biz Portala bitki ve dizayn çerçevesinden yeni soluk yeni açı getirme derdindeyiz, siz hala CO2 ekle imalarını çeşitli devrik cümleler ile dile getirme... Bana bastıracaksınız bikarbonatı o olacak... İnanın tüpü mü nasıl doldururum da çok daha kaygı ederim bikarbonatı nereden bulurum sousu ile karşılaştırdığımda... Lab.da elimin altında tonla bikarbonat peleti var... ;)

Hani rotayı Aquascaping'e falan çevirseydiniz diyorsanız da içinizden, heralde artık anlamışsınızdır ki akvaryumun içinde Ko‘olau dağı manzarası istemiyorum... Allah Allah... Amma da meraklısınız bu Nuh Tufan'ı kurulumlarına yahu....

Yanlış anlamayın sözlerim sadece siz ikinize değil... O yüzden tamamen üstünüze almayın... Her zaman muhattaplarım patlayan pinata'dan düşecek şekerleri toplayacak hobcilerdir aynı zamanda... Siz sadece benim patlatacağım pinatalarsınız ve ben de sizin sopaladığınız pinatayım... Pinata'lığınızı bilin o kadar... :F

(Yalnız çok manyak betimlemeler kuruyorum... Koyu ifadeler... Böylelikle Portal altında hobiye ebedi bir takım kazamınlar da sağlıyorum... Yönetim uyuma bana sahip çık... Tüplücülerin eline bırakma...)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Abdullah Hocam haddim olmayarak sana yardımcı olmaya çalışayım. Ama bunu bilgim ile yapamam çünkü sizlerin konuya hakimiyetinizin yarısına bile sahip değilim. Buradaki yardım yol göstermek şeklinde olabilir ancak.

Öncelikli ve en önemli konu SENİN NE İSTEDİĞİNDİR. İşin başında dürüstçe bunun cevanbını vermelisin kendine. Ve ne istediğini en iyi bilecek kişi sensin. İçinde kaldığın ikilemler o kadarda önemli gözükmüyor bana. Nede olsa dert ettiğin şeyler yerine konulmayacak şeyler değil. Cryto olayında şansını denersin taşırsın başka bir tanka baktın yaşadı sorun yok, baktın erimeye başladı hayırlısı dersin. Cryto yaşamazsa üzülürüm dersen verirsin birine akıbetini bilmezsin olur biter.

Son olarak ben senin yerinde olsam sendeki uzmanlık ile kesinlikle biyotop olayına yönelirdim. Buda benim şahsi fikrin en sonada bunu ekleyeyim dedim. :)

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Başlık çok açıklayıcı olmuş smiley18.gif

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Kanka o kadar yazdık sende gene o aradan bi co2'yi yakalayıp üstüne koca metin yazmışın.. Sen bizi patlayan pinata sanıyosun ama bizim hiç öyle patlar bir halimiz yok yani :) Sana öyle geliyor :) Ben yaptım olduyla olsaydı bu işler neler oluyor akvaryumlar içerisinde , 2-3 istisna kaideleri bozsaydı hiçbir şeyin temeli olmazdı.. Bizle uğraşıcağına derdine derman olmaya çalış biz sana fikrimizi söylüyoruz sopa: lattırma sabah sabah kendini bana aliye:gif

11. taygun

taygun Guest

Abdullah Merhaba,

Hocam sen tankında Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya kıtalarını bir araya getirmişsin. :D Uygun balık bulabileceğin geriye Avustralya Kıtası kalmış. pala.gif Gel sana iki tane rainbow vereyim tam olsun. Afrika kıtasını temsilen bir kaya, Avrupadan da bir bitki bulursun sen. Antartikayı da boş geç, kimse uyanmaz. :D

İşte bu. Ne sıkıyorsun canını ya. dön:gif

12. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Kaşıntı tutmuş besbelli...
    Biyotop yapmanın ne demek olduğunu sende bilirsin ne yaparsan yap eğer Venezuella'da nehir kenarında evin yoksa bunu yapamazsın midye kırığından biyotop olmaz :D al sana buda acı gerçek.
    Bana kalırsa tankı elleme biyotopa yakın bişeyler yapmak istiyorsan tankı yeni baştan yapmaktan daha zahmetli olacak bence senin için, asyalı misafirler bırak olduğu gibi kalsın akvaryumun biyotop değil beynelminel bir tank olacak ama bencede böyle yapmalısın, seni avutacak bişeyler bulmalı aslında neyse bi kahve sohbetinde konuşuruz bendede kaşıntı ver hemde iki yerde :) iki akvaryumum boşta e birde söğüt fidanım var ne olacak şimdi sen düşün.

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Mecit Hocam, Emrah bir sizler anlamışsınız beni... Seviyorum ikinizi de... öp: öp:

Kanka, Murat Hocam, Tamer Hocam, sizleri de seviyorum tabii... :hepiniziseviyorum:

Crytocoryne balansae'yi ellemeye cesaret edemem ve onu da kimse ile paylaşamam... Sonuçta Asya içeride... Bu bağlamda serbest saha çalışması olacak... Ama ilizyonu da unutmuş değilim... Öyle bir yapacağım ki Asya'lı bitkileri göremeyeceksiniz... Ya da resimlerde çıkmayacak şekilde akvaryumu fotoğraflayacağım...

Emrah çok doğru söylüyorsun... Midye kırığı/dere kumu ile bu iş olmaz zaten taaa başından... Kaçırdığım bir noktayı gösterdin çok teşekkür ederim... CAE'lerle göz göze geldim... Bir ara Cüneyt'e satmayı düşündüm... Ama gözümün içine öyle bir baktılar ki kıyamadım... Seviyorum ben onları yaaaaaaaaaa........

Sonuç tank yaklaşık yarım saat önce Brackish Water Intercontinental Medley'i kurmaya başladım... Önemli özelliği Amerikan ağırlıklı olacak olması ama içine de bir Çin Mahallesi koymayı unutmadık oldu bitti... Alın size New York Chinatown kurulumu...

Bakalım nasıl olacak...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  14. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Evet işte bu sen işini biliyosun, manda yuva yapmış söğüt dalına bunuda unutmayalım o tankta olta:

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Brackish Water Intercontinental Medley hazır... Yarın resimlerini göreceksiniz...

Sabredemeyin ve meraktan çatlayın emiiiiiiiii...... :F

16. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Hayırlısı diyelim. Zaten önemli olan senin içine sinmesi... gerisi hikaye :horon:

Sayfayı Paylaş