1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hybrid And Clownfish Spawning

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaço balığı (hybrid clownfish) spawning kısmında bir ilginçlik yok elbette ama palyaço balıklarının eş tutma anatomisi, davranışlarında gözlemlediğim ilginçlikler var. Mahir hoca ile zaman zaman bu satır aralarında veya özel bu konuların üzerinden geçmiştik. Videodaki erkek sırasıyla erkek, dişi ve erkek olmaya zorlandı, videodaki dişi sırası ile yine erkek, dişi, erkek ve yine tekrar dişi olmaya zorlandı, aslında zorlandı demeyelim de bu cinsiyetlerde olma şartları sağlandı diyelim. Dişi olma olanağı sağlandığında Bülent kardeşime görüşmemizde 3 gün içinde anüs kısmı irileşti bu tuhaf, diğer beklenen balıkta bu olmamıştı gözlemimi iletmiştim. Videoda tüpçük kısmı zaten spawning durumundan dolayı daha belirgin.

Bir erkek balığın dişiye döndüğünü zaten doğumdan erkek olmaları nedeniyle ve yine erkek dönemde dişinin ortamdan kaybolması ardından dişiye dönebileceğini söylüyor, dişilerin erkeğe dönme kısmı biraz da geniş pencere ve tamamen şartlara bağlı olarak imkansızdan imkanlıya doğru geliyor. Bunları tecrübe etmiş ve kendimce iyi gözlemlemiş olduğumu düşünerek bilimsel yazıların doğruluğunu kısmen yaşamış bulunuyorum, ancak bende bugüne kadar tuhaf şekilde bu tarz olaylarım hep ya hızlı olur veya anormal şeyler yaşarım. Burada erkek balığın dişiye dönmesi bir yana Clownfish Soytarı Balıkları Cinsiyet Değişimi 15 günde gerçekleşmesi çok kısa ve hızlı bir süreç, bunun yanında dişi olarak uzun süre devam eden balıkların da ergen yaşta olmalarını da baz alarak benim gözlemim çok sorunsuz anında erkek olmayı kabul etmeleri oldu. Bu konulara ilgili arkadaşlar fikrini yazar sanırım, ben videoyu yayınlayayım.:)

beloc, Courageous, TencoMelih ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi şimdi gördüm helal olsun diyorum, tespitlerine tamamen katılıyorum hepsi doğru.
    Balık cinsiyetini değiştirme rekoru sende, bu gidişle balıklar çift cinsiyetli olup tek başına yumurtlaya bilecekler...:portaliseviyoruz:

TencoMelih, inifnity ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Maşallah demeyi unutmuşum...:)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah'lık bir durum yok şimdilik, Afrika bakımsız yumurtası gibiler.:D Balık artık dişi miyim erkek miyim ne oluyoruz dedi, dur bir yumurtlayalım bakalım anlar mıyız dedi sanırım.:D

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi biliyorsun zaten bu yumurtalar deneme yumurtası, bildiğin gibi bir kere yumurtladılar ya devamı illaki gelir, balıklar zamanla tecrübe ederek yumurta kalitesini arttırıyorlar...:)

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi hayırlı olsun .Anlaşılan bir süredir el girmedi oraya.:D Video ölü ama abi izleyemedim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Murat abi video da hata çıktığında sol üst köşedeki " Hybrid Clownfish Spawning " yazısına tıkla, videoyu öyle izleyebilirsin...:)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Video gömük olarak izlenmeye ayarlandı. Bu arada konuya ilgili arkadaşlara birkaç unsur danışayım. Saksıların içi öyle karanlık oluyor ki benim içeriyi görmem imkansız, balıklarında zorlandığını düşünüyorum. Akıntı elbette derin olmasından ve şeklinden dolayı daha az alıyor ama akıntı idare eder durumda, fakat bu ışık işi zorluyor, ileride larvaların gelişim sürecini izlemek imkansız.

Ne yapsam bilemiyorum, ideal olan fikrinizce nedir?

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi bence matkap ile bir kaç delik delinebilir yada ufak bir panç ile delip hem ışığın girmesi sağlanır hemde sirkülasyon artar...:)

TencoMelih, harfuzmani ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Panç işi güzel, seni kurnaz seni.:)

TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi bende ufaktan büyüğe elmas panç var istersen benden alabilirsin, zamanın yoksa ben delerim...:)

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok güzel çiftmiş.:nazar:

beloc bunu beğendi.
  14. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    Süpermiş abi :nazar:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Buradan duyrulur, clownfish eş tutturma ve ballı hobici sertifikası da isterim.:D

TencoMelih, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  16. kocak

kocak

İsim:
    Cihan
    Güzel bilgi paylaşımları var ve bende katkıda bulunmak isterim. Palyaça balıkları sürekli cinsiyet değiştirmiyor aslında yani yukarda yazılmış olandan biraz daha kolay bi durum onu açıklamak isterim. Bi paylaço balığı erkek iken, dişi olmak zorunda kalırsa bunu yapar ama ,erkeklik organını yok etmez yani orda durur yumurta kesesi vs gelisir yumurtlayabilir ,ama erkeklik organı islevsiv durur mesela yumurta dölleyemez bu sepeple iki organı taşıdıkları ortaya çıkmıştır. Bu sayede gerektiğinde hızlı bi sekilde gereken role bürünebilir. Tabiki bu cift üreme organı tasima olayı coğu palyaço'da yoktur sebebide gayet basit çünki gerek yok :) normal bi hobby akuatist,yavru iki palyaço alır ve evine gider ve yavrular birinin üsünlüğünü kabul eder ve onun disi olmasina izin verir bu sekilde aslinda cinsiyeti henüz olmayan palyaco disi olur ve diyer cinsiyeti olmayan ise erkek olur yani bi defa cinsiyet olusturduklari icin, her birinin de bir üreme organı olur. Not: genelde palyaçolarin hepsi erkek doğar diye bilinir buda yanlıştır. Tüm palyaçolar cinsiyetsiz nötür doğar ama organları erkek üreme organına daha yakındır.

Sayfayı Paylaş