1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hydra

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde a. mesut tarafından 27 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. a. mesut

a. mesut

İsim:
    mesut mat
    Akvaryumumda yaklaşık 4-5 gün önce görmeye başladığım hydra lar var.bu zararlı bir canlılardır? Zararlıysa mücadele yöntemi nedir?
    NOT:karantina uygulamak için veya balıklarımı almak için başka bir akvaryum yok.
    İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zararlı demek pek doğru olmaz bu türe, larvalar için çok az da olsa bir tehlikeden söz edilebilir olsa da sende larva olmayacağına göre endişeye gerek yok. Mücadele etmek ise sandığın kadar kolay değil, bazı tüketecek sülük canlılar veya salyangozlar var ancak bulmak kolay değil. Akvaryumda bitki yoksa aslında haftada bir yapmak şartıyla 2 sefer balıkları ayrı bir yere alıp ısıyı uç noktalara çıkarabilirsin. Yani 48-50 derece ısı aralığına çıkarıp 3-4 saat bu şekilde devam edebilirsin, bu klasik bir yöntemdir ancak koloni halinde olan bu tarz canlılar ile başka yol zordur. Bu işlem darbe vuracaktır. Birkaç seferde yok olurlar diye düşünüyorum. Tabii suyu bu ısıya getirmek için çift ısıtıcı gerekebilir, ısının yükselmesi sonrası suyun soğumasını beklerken akvaryuma bol bol oksijen vermen gerekiyor zira yüksek ısı oksijen oranını çok düşürür ve bu da ph değerinin de oynaması anlamına gelir. Isı sonrası soğumada oksijen ve iyi yüzey hareketi çok çok önemli.

Oceanic bunu beğendi.
  3. a. mesut

a. mesut

İsim:
    mesut mat
    Öncelikle çok teşekkürler, benim akvaryumumda bitki var o yüzden ısıyı artıramam, karideslerim yumurtaya başladığında yumurtadan çıkacak olan bireylere bi zararı söz konusumudur peki?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bitki ve katides larvaları söz konusu ise bu uygulama uygun olmaz. Karides larvaları için emin değilim ama önünden geçen larvayı besin zincirine dahil etmek isteyebilir. Hydra erişkinleri 14mm civarına ulaşabiliyor ama ben ihtimal vermiyorum zarar verebileceğine.

5. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Hydra'lar karideslere zarar veriyor. Andazol şurubunu kullanarak çok iyi bir tedavisi var. Şurubun karideslere bir zararı da olmuyor. Bunu araştırıp uygulayabilirsiniz.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yerinizde olsam akışına bırakırım. Bakalım bir ne olacak ne bitecek. Kaç yıldır akvaryumla ilgileniyorum hiç başıma gelmedi. Gelse umrumda olur muydu onuda bilmiyorum. Ama yararıda zararıda ortaya çıkana kadar ben müdahale etmezdim.

7. a. mesut

a. mesut

İsim:
    mesut mat
    Bende akışına bırakmaya niyetliyim aslında :) ama bi sabah uyandığımda hydra ların akvaryumumda özerklik ilan etmiş olduklarını görmekten korkuyorum.

Sayfayı Paylaş