1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hystrix SPS Mercan Bakımı

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde barbs tarafından 12 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Hystrix sps mercan bakımı nasıldır ve nedir bir bakalım. Türkçe karşılığı kirpi mercanı kendi familyası arasında bir kaç farklı türü bulunur. Mercan bakım ve deniz akvaryumu şartlarını öğrenmeye çalışalım. Hystrix coral Sps mercan bakmak istiyorum ileride.

Hystrix SPS Mercan Bakımı Nasıldır ?

Bakımı sps türleri içinde fazla zor olmayan, fakat bununla birlikte oturmuş değerler isteyen, agresif olmayan kısa polipli bir sert mercan türüdür. Kuvvetli aydınlatma ister bununla birlikte tankın üst kısımları veya orta kısımları yerleşimi için uygundur. Eğer benim gibi ufak dal sahibi iseniz alt konumlarda balıkların fazla müdahale edemeyeceği bir konuma koymanızda yarar var. Dalları biraz hassastır balıkların devirmesi durumunda kırılma yapması kaçınılmazdır.

Orta düzeyde akıntıyı sever tuz oranı 1022-1025 arasında olmalıdır cal,strosium,mg,kh takviyesi ister

Hystrix SPS Mercan Beslenmesi

Yukarıda da yazdığı üzere element takviyesi ister bununla beraber mikro-plankton besin takviyesi yapılmalıdır. Benim aldığım mercan fraglarının durumu kapatılmak üzere bir tank tan alınmış olduğu için pek iç açıcı değildi, bir hafta içinden zooplankton takviyeleri ile kendilerine geldiler ve poliplerini göstermeye başladılar.
    Benim kullandığımın markası Brightwell zooplankton.
    DSC_0002.JPG

Hystrix SPS Mercan Fraglama

Büyük kayalara jel ile oturtabilirsiniz. Bu konu linkinde de Temel abi nin nasıl frag yaptığının anlatımı bulunmaktadır. İlk Frag Veren Hystrix Coral konusunda mercan fraglama gösteriliyor. Tankıma eklemeden önce edindiğim ve beslemeye başladıktan sonra kendi yaşadığım tecrübeleri anlatmaya çalıştım. Okuyan ve fikir veren herkese şimdiden teşekkür ederim. Keyifle her gün elimde büyülteç uzun süre izlemekten keyif aldığım bir canlı umarım sağlıkla besler ve kocaman kirpi mercan ağacım olur ve sizinle paylaşırım..

ogurcay, SoulSlayer, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar yokmu tankında olan kimse veya daha önceden bakmışlığı olan onlarda tecrübesini paylaşırsa sevinirim..
    bir ikincisi yukarıdada yazdığım üzere element takviyesi yanında plankton besin takviyesi ne zaman ve ne kadar yapılmalıdır. ? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Barbaros abi sende çok meraklısın gel en iyisi gömlek dükkanını akvaryum dükkanına çevirelim...temo4

4. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Alpi herkes anladığı işi yapsın bence :D ayrıca bak demek ki neymiş öylesine aa bunuda ekliyeyim diye almıyormuşum

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Anlaşıldı o zaman yalnız yapayım da esnaflık kısmını ne yapacağım bilmem...:koptum:

6. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Abi var tecrübesi olanda kötü olunca paylaşmak istemiyor insan.Değerleri müthiş ve akıntısı binlerce lira eden tankıma ekledim olmadı kendileri.Aldığımda sağlıksızdı diye yordum bende...

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kibrit çöpü kadar bir kırmızı frag var tankımda, bir tane de yeşil frag eklemiştim kayısı büyüklüğünde, şimdi elma kadar.

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Seriatopora Hystrix beni çok cezbeden bir SPS türü. Elime bir adet frağı geçti gayette güzel yandan küçük sivrilikler çıkararak yeni dallar vermeye başlamıştı ki, daha önce forumda da bahsettiğim gibi RO cihazında yaşadığım bir problemden dolayı, akvaryumu felaket şekilde diatom ve saç yosun basınca üstünü kapladılar, özellikle diatom çok hızlı kapladı, polipler kapadı, bundan 2-3 gün sonra soyulup döküldü. Muhteşem pembe rengi var, ama diğer mercanlar gibi floresan pigmentleri yok mavi ışık altında parlama yapmıyor yani. Evi taşıdık yakında iş yerindeki akvaryumu eve taşıyınca ve bir kaç değişiklikten sonra yine bir sps denemesi yapacağım. Yine en çok yetiştirmek istediğim mercanlardan biri.

barbs bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özdemir abi yeni evin hayırlı olsun,İnş bol SPS türülü bir akvaryum kurarsın...:)

Sayfayı Paylaş