1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Işığın rengi...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 20 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Bugün ben bitkilerde sadece 1 ampulle fotosentezi yakaladım.Ama şöyle bir durum oldu;
    İlk beyaz ışık taktım sonra co2 verdim fotosentezi göremedim.Aynı ampulun sarısı vardı birde onu takıyım dedim onu taktım ışığı verdikten 5dk sonra fotosentez başladı.Sonra bu olayı Tamer hocama dedim.O da şaşırdı 150wat mış onun floresanlar (beyaz) ama o daha fotosentezi görememiş.Ben 40w sarı ampulle fotosentezi yakaladım.Tamer hocama sordum Floresan daha mı iyi diye.O da daha iyi dedi ama benim içime bir kurt düştü şimdi ben floresanı bağlayınca fotosentezi yakalayamazsam nolcak.İnternette araştırdığıma göre en çok fotosentez mor ışıkta oluyomuş sonra kırmızı sonra sarı.....Bu ışık rengi hakkında sizler neler düşünüyosunuz??

2. umutuyan

umutuyan

yanlış bilmiyorsam biraz bahsedeyim.beyaz ışık farklı renklerden oluşur ve bunun bir sırası vardır.bu sıra gökkuşağında olan renklerin sırasıdır.Hatta bir kaçımız ilk okulda bisikletin tekerine renkleri kkağıtlar koyarak çevirmemişmidir.eğer bu sıra doğru olursa bütün renkler birleşerek beyazı verir.bu renklerin doğru sırası
    kırmızı
    turuncu(ara renk)
    sarı
    yeşil
    mavi
    lacivert(ara renk)
    mor

fotosentez u renklerde en fazla olur.yeşil renginde en az olur
    yanlışım warsa düzeltilsin lütfen:)

3. taygun

taygun Guest

Işığın rengi...

Özcan'ın dediği gibi. Ben hiç görmedim fotosentes. Bitileri büyüyor ama bana denk gelmiyor fotosentes.

Eğer yanlış anlamdıysam Umut Bey'in söyledikleri Özcan kardeşimin söylediği ile örtüşüyor değil mi? .8.

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Işığın rengi...

7 renk güneş ışığının kırılmasıyla çıkar.Beyaz ışık kırılınca çıkmıyor diye biliyorum ben...

5. HeRo_57

HeRo_57

Işığın rengi...

Herkezin ağzında fotosentezi yakaladım gördüm lafı var nasıl bişey oluyor fotosentez yapınca nasıl gözüküyor yapmayınca nasıl gözüküyor. :D Ne demişler bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

....................
    Mesaj Düzenleme 2

6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Işığın rengi...

Ya yapraklardan hava çıkıyor işte.Ama bitki fotosentez yapmassa yaprak açamaz yani büyüyemez.Herkesin bitkisi yapıyodur.Ama çok güzel bişey o yapraklardan hava çıkışı çok garip ya :basardim:

7. HeRo_57

HeRo_57

Işığın rengi...

Sazlarımda bende görmüştüm o olayı ama ben onun çürüme olduğunu düşünüyorum. Bu olay doğadada olur.

...........................
    Mesaj Düzenleme 4

8. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Işığın rengi...

Çağlarcım sen herhalde fotosentez yaparsa yaprak açamaz diye anladın.Tam tersi fotosentez yaparsa yaprak açar yani besin üretir. saygılar:gif

9. HeRo_57

HeRo_57

Işığın rengi...

Yok özcan abi fotosentezin ne olduğunu gayet iyibiliyorum benim sazlarımdan böyle çok ince bir kıl gibi hava kabarcıkları çıkıyordu ard arda durmadan bende merak edip araştırdım çürüme olduğu sonucuna ulaştım.

10. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Işığın rengi...

Yok ya niye çürüme olsun ki basbaya fotosentez yapıyor.Işığı kapatınca duruyor eğer çürüme olsa hep çıkardı. .8.

11. umutuyan

umutuyan

Işığın rengi...

Özcan abi güneş ışığı her ne kadar sarı görünsede bize aslında beyaz ışıktır.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Işığın rengi...

Evet güneş ışığı ile aydınlatılan bir tuzlu su akvaryumunda bu bariz belli oluyordu renk beyaza yakın bir aralıkta.

ozcan13 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş