1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Işıklandırma sorunum

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde mustafa_1032 tarafından 6 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    80*40*45 boyutlarında yeni bir akvaryum aldım.Bitki tankı kurmak istiyorum fakat nasıl bir ışıklandırma yapıcağımı tamn olarak bilmiyorum.Çevremdeki akvaryumculara danıştım bana T5 flerosan önerdiler ama boyutları benim akvaryuma uymazmış.İnternetten araştırdım ama birçok flerosan türü var pek anlıyamadım.Birde mayalı sistem CO2 kullanmayı düşünüyorum difüzör olarak önerileriniz nelerdir.Yardımcı olursanız çok sevinirm.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    T5 olarak 24 watt kullanabilirsiniz, bu floresanların boyu, 55 cm dir.

Kombinasyon olarakta 2 adet Aquastar, 2 adet lüxline plus 865, 1 adet de grolux kullanabilirsiniz. Bunların markası ise Slyvania.

Bu aydınlatma, reflektör kullanırsanız 5 li kombinasyon yeterli gelir, kullanmassanız eğer 865 veya grolx eklemeniz gerekecektir.

Tabi bu kadar güç yapacağınız bitkilerlede alakalıdır.

Maya sistemde diffüzör kullanamassınız, bunun yerine Dıy olarak Vortex yapmanız gerekiyor.

volkantr34 bunu beğendi.
  3. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    Peki siz hangisini önerirsiniz? Bir de bu önerdikleriniz ne renklerde acaba bildiğim kadarıyla fotosentez hızı mavi ve mor ışıkta maksimum düzeyde oluyor.Mavi ışıkta ise algler çok fazla çıkıyormuş.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Önerdim zaten kullanacağınız kombinasyonu. Renkler sizi bağlamıyor, Aquastar ve Grolux floresanlar bitki için üretilmiştir, 865 ise 6700 kelvin yani gün ışığıdır.

volkantr34 bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Ekstra olarak şerit led kullanılabilir. Ben şuanda 50 cm x 20 cm şerit led dizili bir kapak yapıyorum. Hafta sonu bitirdiğimde yapım aşamalarını da fotoğrafladığım gibi paylaşacağım.

6. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    1 adet Sylvania Aquastar T5 Floresan 28w (59 cm) 1 adet SSylvania Grolux T8 Floresan 18w (59 cm) 1 adet Sylvania Daylightstar T8 Floresan 18w (59 cm) bunlar yeterli olur mu bana başlangıçta çok fazla bitki düşünmüyorum zaten izmirde çeşitli ve sağlıklı bitki heryerde bulamıyorum ve bulduğum yerlerde forumda satılan fiyatların 2 3 katı.Led sistemi kurma imkanım benimde var fotoğraflarınızı eklediğinizde takip edicem

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Daylightstar iyi bir floresan, kendi bünyesinde Ultra viole barındırıyor, tabi hal böyle olunca fiyatıda yaklaşık 40-45 TL civarında.

28 watt T5 varmı bilmiyorum, ilk defa duydum, açıkcası, ara watlar devamlı olarak bulunabilirliği sıkıntılı olur bence.

Özel mesajımdada yazdığım gibi, zor diye sınıflandırılan bitki yapmayacaksanız 3 adet 18 watt ile idame ettirirsiniz tankınızı, bu kombinasyonda 1 adet aquastar, 1 grolüx, 1 865, veya grolüx yerinede 865 kullanbilirsiniz...

8. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    Dediğin gibi 28 w değilmiş abi yanlış yazmışım 24W mış.
    1 adet Sylvania Daylightstar T8 Floresan 18w (59 cm) 32 lira
    1 adet T5 Floresan Aquastar 24 W 55 Cm (Sylvania ) 10.000 Kelvin 20 lira
    1 adet SSylvania Grolux T8 Floresan 18w (59 cm) 15 lira, fiyatları iyi mi daha uygun bulabilrmiyim peki? 865 dediğiniz modeli bulamadım gittiğim akvaryumcularda :/

Sayfayı Paylaş