1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

iBox Nano 20

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Divin tarafından 18 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Merhabalar,

Uzunca bir süredir portalı takip ediyor ve ara ara yazışmalara katılıyordum. Piko tankımı tanıtarak daha sıcak bir merhaba demek istiyorum.

Tank Skimz'in iBox nano 20 modeli. Yaklaşık 23 litre net su hacmi mevcut. Kendi üzerinde basit bir LED aydınlatma, PS ve geri dönüş motoru ile geliyor.
    Tankın kurulumuna Ağutos 2014'te başladım.
    • Kaya olarak Nature's Ocean Saltwater base rock kullandım.
    • Kum olarak ise başta Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite (0.5-1.7mm) kullandım ancak fazla ince taneli olması ve çok uçuşması sebebi ile canlılar girmeden önce Dazs Flake 2-3mm aragonit kum ile değiştirdim.
    • Su tamamlama olarak Tunze 3152 Osmolator nano kullanıyorum.
    • Isıtıcı olarak Aquarium Systems Visitherm 50W mevcut.
    • Aydınlatmayı Ecotech Radion XR15w Pro ile değiştirdim.
    • Dalga motoru olarak ise Tunze nanostream 6040 mevcut.
    Kurulumda Seachem Stability bakteri kültürü kullandım ve yaklaşık iki ay boyunca sıvı amonyak ile döngünün oturmasını bekledim. Döngü oturduktan sonra ise ilk akvaryumum olması sebebi ve yeni eve geçmeden önce biraz deneme yapabilmek amaçlı olarak Zeovit sistemini denemeye başladım.
    • 40ml Zeovit zeolit bir filtre torba içerisinde sump dönüş kısmında,
    • 20ml seachem aktif karbon yine filtre torba ile sump ilk bölmede bulunuyor.
    • Haftada gün aşırı 1 gün 1 damla ZeoBak, diğer gün 1 damla BioMate kullanıyorum.
    • Her gün sabah ve akşam iki kere insülin iğnesi ile 0.02ml ZeoStart dozluyorum.
    • Bunlar haricinde SPS frag denemeleri yaptığım dönemde belirli bir takvimde CoralSnow, Pohl's Extra, Sponge Power ve Coral Vitalizer dozladım ancak şu an işlerimin yoğunluğu ve dozaj pompasının bu litrelerde pek efektif olmaması sebebi ile bunları kullanmıyorum.
    Genel itibari ile değerler ise;
    • Tuzluluk: 35ppt ~ 1.026
    • Ca: 420mg
    • Mg: 1300mg
    • kH: 8
    • NO3: 0 (Salifert ile okunmuyor)
    • PO4: 0 (Salifert ile okunmuyor)
    SPS fragları ile denemeler yaparken Aquarium Systems Reef Tonic günlük 1ml dozlamaktaydım. Şu an haftalık 10% (2l) su değişimleri ile ilerliyorum. Başlangıçta tuz olarak Reef Crystals ile başlamıştım, şu an RedSea mavi kova ile devam ediyorum ancak sanırım Tropic Marin gelir gelmez ona geçeceğim, RedSea ile son zamanlarda tutarsız değerler alıyorum.

nhtkmn ve veysel bunu beğendi.
  2. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    İlk kurulumdan bir fotoğraf - Ağustos 2014;

Mart 2015;

burak ozu, ozgun_cyprus, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Canlı olarak ise;
    3 conch, 1 nassa snail, 1 nerite snail ve 1 trochus snail mevcut.
    Ekim 2014 gibi Deniz Bey'den yerli üretim 2 adet misbar Ocellaris almıştım ancak yaklaşık 6 ayda çift olamadılar ve kavgaları bitmek bilmedi. Bu kadar ufak bir alanda hem hayvanlara eziyet hem de benim için bir stres kaynağı olması sebebi ile balıkları vererek Temel Bey'den bir çift picasso percula aldım. Bugün yeni yuvalarına yerleştiler ve oldukça hızlı alıştılar.

ozgun_cyprus, veysel, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryum için çok güzel bir seçim olmuş, bırak Türkiyeyi bütün dünyada zor bulunan balıklar bunlar, iyi günlerde besle abi...:nazar:
    mm.jpg

Adm bunu beğendi.
  5. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Teşekkür ederim, Temel Bey'e de tekrar teşekkürler. Umarım sağlıkla büyürler.

6. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Daha ben bu kadar birikime sahip olamasam da akvaryumun her aşamasında yoğun bir bilgi birikimi ile bilinçli hareket edilmiş. Hayırlı olsun demek için geç kalmışız ama en azından balıklarınız hayırlı olsun güle güle besleyin. Bir şey gördüm de dikkatimi çekti. Nerite salyangozu yazmışsınız, bu normal tatlı suda da beslenen zebra neriteler mi? Bu kadar tuzlulukda da sıkıntısız yaşayabiliyorlar mı ve özellikle diatoma etkisi ne olur?

7. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
  8. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Tüh, sevinmiştim bende. Conch bulamıyoruz hemen yarın gidip nerite doldururdum akvaryumu... :)

Sayfayı Paylaş