1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ideal akvaryum önerileri

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde huseyinbesni tarafından 8 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. huseyinbesni

huseyinbesni

İsim:
    hüseyin besni
    Akvaryumda midye yetiştirmenin bir yararı var mı? Akvaryumdaki Suyu temizlediği ve nitrat oranını düşürdüğünü duydum sizce doğrumudur?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: ideal akvaryum önerileri

Hoşgeldin Hüseyin öncelikle.

Midye konusunda benim düşüncem suyu süzdüğü için uçuşan partükülleri alarak bir nebze faydalı olacaklarıdır. Nitrat değerini düşürmeleri ise bence doğru değil. Sonuç olarak sayıya bağlı olarak beslenmesi gereken bir canlıdan söz ediyoruz. Sıfır besin ile hiçbir canlı yaşayamacağına göre ve yaşayan canlılar da tüketip artık ürettiğine göre Nitrat düşürür mü sence ? Sadece midye mi yetiştireceksin bilemiyorum ama seviyorsan akvaryumuna ekleyip keyif alabilirsin.

3. huseyinbesni

huseyinbesni

İsim:
    hüseyin besni

Teşekkür Ederim Temel Bey. Ben 2 tane sarı prenses 2 tane mücevher ve 3 adet vatoz besliyorum. Akvaryumumda tek tük ölümler oluyor. En son iki gün önce bir tane yunusum öldü yüzgeç ve kuyruk erimesi sonucu. Ve tankıma vatoz yetiştiremiyorum. Normalde vatozların çok dayanıklı olduğunu biliyorum ama benim tanka en fazla 2 hafta dayanıyor. Ölü Vatozları tanktan aldığımda sadece iskeletleri kalmış oluyor. Tankımdaki sorun nedir ve nasıl bir yol izlemeliyim tankımı dezenfekte etmek için. Teşekkür ederim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Senden ricam öncelikle akvaryum bilgilerini vermen, ölçüleri, filtrasyonu, kumu, oksijeni vb. Fotoğrafta eklersen iyi olur.

5. huseyinbesni

huseyinbesni

İsim:
    hüseyin besni
    30x35x55 ölçülerinde. 1 adet iç hava filtresi var. 1 adet uzunca hava taşı var ve su sıcaklığı devamlı 28 derece. Resmini yarın ekleyeyim. Buna göre önerilirinizi bekliyorum.

[​IMG][/url][/IMG]

[​IMG][/url][/IMG]

Temel bey tankim yukarida gÖrÜldÜĞÜ gİbİdİr. Önerİlerİnİzİ beklİyorum.

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Merhabalar Hüseyin Bey;

Tankınızın en önemli problemi beslediğiniz türler için yeterli hacimde olmaması; ayrıca taban malzemelerindeki renkli taşların salınım yapma ihtimali de mevcut. Vatoz için ise balıklarınız vatozunuzdan büyük olduğu için onu tırtıklıyor olabilirler. Benim ıceman balıklarım 2 vatozumu bu şekilde öldürmüşlerdi.

Bunları dikkate alırsak,

Akvaryum hacminizi imkanınız varsa en az 200 lt. ( Ciklet türlerini beslemek isterseniz)
    Taban kumunuzu sadeleştirerek sadece silis kum, mercan kırığı yada aragonit kum almanız.

Akvaryumu büyütemiyecek durumdaysanız, canlı doğuran veya japon olabilir. Bu türleri tercih etmelisiniz,

Saygılarımla;

7. huseyinbesni

huseyinbesni

İsim:
    hüseyin besni

Teşekkür ederim bekir bey. Ancak bu tankla bir müddet daha devam etmem gerekiyor. tankı nasıl dezenfekte edebilirim kaya tuzu tek başına yeterli olur mu dezenfekte için.

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Tuzlu su yeterli olur. Akvaryumu tamamen boşaltın kumu eleyin tuzlu suyda beklerin biraz. ( renkli taşları çıkarın mümkünse ). Dekorlarıda biraz tuszlu suda bekletin. Akavaryumu tuz ile ovalayarak yıkayın ve iyice durulayın. Ancak dediğim gibi balık türü ile ilgili seçim yapın ki hem cikletlere hem size daha fazla zarar olmasın.

Saygılarımla;

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Akvaryum içinde olumsuz bir durum yoksa tuz eklemenize gerek yok.Sizi tavsiyem gerçi arkadaşlar gerekeni yazmış bu yetersiz hacimde bu balıklar çok fazla hayat'larını devam ettiremezler.En iyisi balıkları akvaryumcuya verin ve yerine canlı doğuran türleri edinin.

volkantr34 ve The_ReligiouS bunu beğendi.
  10. huseyinbesni

huseyinbesni

İsim:
    hüseyin besni

En azından bir kaç ay daha bu şekilde besleyemez'miyim. Alıcam 200 lt hacimli bir akvaryum ama bir kaç aya kadar.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Onun garantisi'ni vermek gibi bir şansımız malesef yok.Bir kaç ay yazdığına göre zaman uzun görünüyor , inşallah olmaz ama kayıp yaşaman kaçınılmaz gibi duruyor..

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hüseyin bey bende arkadaşlar gibi aynı şeyi söylemek istiyorum.Akvaryumunuz bu türler için oldukça ufak ve bu tarz ölümler kaçınılmaz.

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Hüseyin bey bir düşünün,bir aslanı 2 metrekarelik bir alana hapsedip besleyebilirmisiniz?O aslan gün geçtikçe eriyip gidecektir.Size "Güzel hatırın için olsun" deme şansı yok neyazık ki.Beslediğiniz balıkların ihtiyaç duydukları yaşama alanı için minimum değerler bellidir.Onlara yaşamlarını idame edebilecekleri ortamı sunmazsanız,onlara ihtiyacı olan koşulları,yaşam kalitesini vermezseniz nasıl yaşayabilirlerki?Akvaryumunuzu büyütmekten başka alternatifiniz yok.Maddi durumunuz el vermiyorsa da balıkları iade edip onları beta veya japon balıkları ile takas edebilirsiniz.Başka yolu yok ne yazık ki.Yoksa her zaman balıklarınız ölmeye devam edeceklerdir.

Sayfayı Paylaş