1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ignitus Anthias 3 Gündür Sürekli Kumun Üstünde Yatıyor

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Puruva tarafından 17 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Arkadaşlar,

3 tane Anthias balığım var. 2 tanesi erkek, 1 tanesi dişi, dişi olan 3 gündur kumun üstünde oturuyor. Neden olabilir, nette araştırdım pek bişey bulamadım...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Ignitus Anthias 3 Gündür Sürekli Kumun Üstünde Yatıyor

Geçmiş olsun Fatih Bey,

http://www.akvaryumportali.com/marin-akvaryum-portali/anthias-2626.html genel olarak adaptasyonda zorlanan bir türdür. Yine http://www.akvaryumportali.com/mari...iklarinda-yem-kabul-etme-sorunlari-10096.html görünen türlerden biridir. Alıştıktan sonra sıkıntıları azalsa da çok uzun süre aynı renk güzelliğinde kalarak sağlıklı kaldıkları akvaryum azdır. Anthias türleri alırken dişi sayısı erkek sayısından fazla olursa daha iyi olur.

Akvaryum şartları nasıldır, ekipmanlar, kullanılan katkı ve sıvılar yanında balıkları ne zaman aldığınız, satın aldığınızda yem alıyorlar mıydı, alıyordular da sizde mi kestiler gibi soruları yanıtlarsanız iyi olur.

3. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Temel Bey Merhaba,Balıkları alalı 2 hafta oldu,alırken zor balık olduğunu biliyordum,artemia ve zooplankton,karides veriyorum alıyorlar,kum ustunde yatan zooplankton verdiğimde ara ara alıyor,
    akvaryum su değerleri : yoğunlık :1,024
    ph8,4
    nh3:0
    no3 :5 ppm
    no2 : 0,5 ppm
    KH : 9
    Calsyum : 330 ppm
    Magnezyum : 1250 ppm

Sanırım sebebini buldum,balığın anus çevresi şişkin,swim bladder infection die bir hastalık varmış, swim bladder balığın anus çevresinde suda sephiye kazanmasını yanı yukarı yukselmesini sağlayan bir organmış,balık o nedenle dipte yatıyor cunku yukarı yüzemiyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben karşılaşmadım hiç, peki balıkta böyle bir şişlik olduğu görünüyor mu?

Verilen ölçümlerde Amonyak görünüyor, Nitrit görülüyor, Kalsiyum düşük, magnezyum düşük görünüyor. Kısaca akvaryum su değerlerin pek güzel görünmüyor.

Ekipmanları halen yazmamışsınız, katkılar, yapılanlar, su değişimleri hakkında açıklayıcı olmanız iyi olur.

5. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK

Amonyak : 0 , nitrit ve nitrat ise sınırlar içinde die biliyorum , sistemde balıklar haricinde 25+ kafa button polip ve 200+ kafa zoa var bu nedenle magnezyum ve calsyum çok fazla takip etmiyordum,siz sorduktan sonra ölçtüm,sistem özelte şoyle,

500 lt akvaryum,
    100 kg dan fazla canlı kaya,
    sumpta derin kum+mercan kırığı yatagı
    nac5 ps , kafa motoru :3800 lt/h
    Seio m1100 dalga motoru,

Canlılar:

2 M boy blue tang
    1 M boy powder blue
    1 M boy yellow tang
    1 M boy Sailfin tang
    1 L boy fox face
    1 çift Maroon XL,L
    2 pjama kardinal
    2 purplefire goby
    1 azure damsel
    2 temizlikçi karides
    1 XL mono
    3 anthias
    3 yellow tail chromis
    conlar ve snailler

Ve ayrıca maroonlar,karidesler ve yellow tail chromisler her 15+20 günde bir yumurtluyor, eger suda ciddi problem olsa yumurtlamaya devam ederlermi

Aşağıdaki linkte aynı anthias türü balıkta bu hastalık olmuş adam iğne ile patlatmış,tam olarak anlamadım ama temel bey ingilizceniz var ise bir incelermisiniz .

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bunu ''3'' ppm olarak algıladım, o yüzden amonyak var sandım. Amonyak olan akvaryumda elbette bunlar gerçekleşmez.

Linkteki uygulama çok riskli, aynı sorun olup olmadığını bilemem açıkçası. Balık alındığında bu sorunla akvaryuma gelmiş ve hastalığı ilerlemiş olabilir. Bence akvaryumda o kadar canlı yükü varken akvaryuma tek balığın şahsi sorunu için geneli etkileyecek ilaç ve eklemelerden uzak durarak sadece hasta balığa odaklı tedavi çabası göstermek gerek. Fotoğraf çok bulanık ve şiş olan bölge nasıldır fikrim yok.

7. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK

Şiş bölge diğer nette gördüğüm örnekler gibi, yeni foto çekemiyorum çünkü dipteki kayanın yanına gitmiş belli olmuyor siskinlik.linkteki uygulamayı yapamam iğne falan batıramam : ) balığı resmen ameliyattan bahsediyor.

8. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK

Sayfayı Paylaş