1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ikinci akvaryumumu aldım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde KeVoK tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

Benimde şu an hiç yerim yok. 34 metrelik bir odada, 2 akvaryum, 1 hamster onunda kafesi baya büyük ve bir sürü dolap kitap yatak. Şimdi yakında terrariumda gelecek. Artık yatağımı kaldırırım başka çare yok :) yer yok hiç. Bende taşınmayı dört gözle bekliyomda bizde biraz sürecek gibi. Bakalım hayırlısı.

Eklediğin resim çok güzel. Ya isterimde şimdi alışmışım semendere. Balık bitki bana uzak gibi zaten sırf portal yüzünden geldi şu balık fikri aklıma :D :D :D
    Gelecek hafta balıkları koymam gerek herhalde sabah akşam hep düsüniyom ne yapım diye.
    Bitkileri beslemek zormu? Yani ekstra bakım istiyorlar bildiğim kadarıyla. Ya ölürlerse balıklar. Hiç bilgim yok ya ondanda korkuyorum. Bir de ölürlerse bir daha hiç besleyemem o yüzdenden çekiniyom.
    Ya yengeç nasıl? Onada baktım oda çok hoş geldi bana. Yok en iyisi balık çok güzeller hem yeterince bilgi var zaten burda. Her bir hareketini sorarım sizlere. En iyisi o. Çekingenliğim gitsin.Denicem. Eklediğin foto çok güzel. Teşekkürler.. :cicek: :cicek:

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    ikinci akvaryumumu aldım

34 m2 mi huh: Bizim oda 10 adım :) Toplam ev 70 m2 :D

Bana kalırsa balıktan dönmeyin derim. Hiç bir şey için acele etmeyin. Ben acele ettim zararını gördüm :) Ona göre davranın. İlk önce suyunuzu akvaryuma doldurun şimdi doldurun hatta. Dinlensin su.

Bitki bakımı çok zor değil gerekli ihtiyaçlarını karşıladğınızda hiç bir sorun olmayacaktır. Zaten bitkili akvaryum kurmaya kalkarsanız başlık açarsınız bilgisi olan arkadaşlar mutlaka cevap yazacaktır.

Balık beslemekte kolaydır. Suyunuzu dinlendirdiğiniz takdirde balıklarıda akvaryuma doğru bir şekilde koyduğunuzda hiç bir sorun olmayacaktır.

3. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

70 metre baya azmış. Bizim ev 180 dahada küçük bana göre :D hedef büyük olunca kötü oluyor :D ama tek başıma değilim tabiki o yüzden 34 metre bana kaldı

Zaten suyu doldurdum ve beklemesi gerektiğini biliyorum teşekkür ederim. Dinlensin sonra test yapacam su iyimi değilmi ondan sonra eklerim zaten canlıları her ne tür canlı gelecekse. Bakım bir acele etmiyom zaten. Acele ise şeytan karışırmış :)
    Bir iyice portalda dolaşım balık türlerini felan iyice bakım sonra karar vermeye çalışırım :)
    Zaten 2 karar arasında gidip geliyorum.

1 kırmızı karınlı semender
    2 guppy yada savaş balıkları dedikleri ismini tam türkçe bilmiyom ama resmini ekledim. Bakalım hayırlısı..

4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    ikinci akvaryumumu aldım

Öncelikle akvaryumunuz hayırlı olsun kıvır:gif Bende herkesin dediğine katılıyorum canlı doğuran çok güzel olur ama siz pek sıcak bakmıyorsunuz anladığım kadarıyla. Neon bence başlangıç balığı olarak biraz zor bi balık su değerlerinden çok çabuk etkilenen bir tür. Resimde verdiğiniz tür beta balığı galiba... Sizin akvaryumunuz için ve beta için çok güzel bir seçim olur. Hem bir betayı bardaktan kurtarmış olursunuz hem de bitkili bir beta tankınız olur. Karar sizin

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    ikinci akvaryumumu aldım

Savaş balığı dediğiniz betta başığıdır. 2 beta bir arada yaşamaz. Bu yüzden akvaryumunuza sadece 1 adet beta ekleyebilirsiniz. Ben bu türü çok sıcak bakmıyorum. Neden derseniz büyük akvaryumda sadece 1 adet olduğunu düşünsenize ? Balığa bakayım diyeceksin 1 saa onu arayacaksın. Lepistes sizin tabirinizle guppy olabilir. Canlı doğuran olarak. Bitkili bir guppy akvaryumuda olabilir. Böyle bir bitkili akvaryumun en güzel yanıda sabah kalktığınızda bir bakıcaksınız akvaryumda minik minik birşeyle daha sonradan farkına varacaksınız guppy(lepistes) 'ler yavrulamış :)

Özgür abi her zaman söylediğim gibi tekrardan söylüyorum bu bakımı zor lafını açmak lazım. Uygun ortamı sağladığınız zaman bence bakımı zor olan bir balık yoktur. Bu benim kanaatim. Diğer arkadaşlarım ne der bilemiyorum.

Canınızı biraz bitkili akvaryum çektireyim dedim ; haha:

6. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    ikinci akvaryumumu aldım

bizim zor dediğimizide sen yanlış anlıyorsun. Neden dersen yeni başlayan biri için balıklar hakkında pek bilgisi olmayan ne yapacagını bilmeyen birisi için zor ;) yoksa tabiki senin dediğin doğru uygun ortam ve koşullar oluşturulduktan sonra sorun olmaz hiç birşey.

Beta konusuna gelincede erkek betanın yanına 3 veya 4 tane dişi beta atarsınız daha sonrada akvaryumu güzelce bitkilendirirsiniz (dişi betaların erkek betadan saklanabilmeleri için) pek bi sorun çıkmaz ;)

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    ikinci akvaryumumu aldım

Özgür abi bilgisi yok fakat adım adım bizlerin görüşleri ile kurulacak akvaryumda bir soun olacağını sanmıyorum. Berfin ablada bizim önerilermiz ile kurucak. ;)

8. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

boş akvaryumumdan ilk fotorafım :) doluda gelecek fotolar inşallah...

Filtreyi hiç sevmiyom ama akvaryum ile beraber geldi. Eheim iç filtre takarım herhal cünkü bu çok büyük. Dış filtre daha almadım oda ilerde inşallah.

9. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    ikinci akvaryumumu aldım

vallaha ne yalan soyleyim ilk defa böyle bi filtre gördüm :bilmem:

10. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

bende ilk defa gördüm böyle bir filtre. Güzel temizliyor açıkçası ama çok büyük akvaryum için.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    ikinci akvaryumumu aldım

Bende ilk defa görüyorum. Diğer arkaaşlarda ilk defa göreceklerdir. Yurtdışında sanırım filtreler böyle bu arada akvaryumun kapağını çok hoş yapmışlar. Fiyatı nedir akvaryumunuzun ? Bu arada akvaryum kendinden filtreli gibi duruyor. Ama öyle değil sanırsam.

Filtrede çok gereksiz olmuş balık şeklinde yapılmış fakat çok aşırı yer kaplıyor. sadece alttan su giriyor obüyük kısımlar boşuna yapılmış.

12. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

sen varya sen. Gicik :) Bilerek foto ekliyor beni guppylere bitkili akvaryuma çekmek için :)

bak bir şimdi 3 dışı 3 erkek guppy birde 2 küçük çöpcü yada cam temizliyici diyorlar herhal. Bolcada bitki. Nasıl? Çokmu?

13. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

Yok ya Fatih. Üçgen olan yeri filtre süngeri diyorlar herhal. Yukarı kenarlarıda kömür var. Yanlış değilsem kömür diyorlar. O yüzden o kadar büyük. Bende var kücük bir eheim filtresi ama bu kadar iyi temizlemiyor. O yüzden kararsızım.

Yok yurt dışında filtreler böyle değil. Bende ilk defa böyle gördüm :)

Akvaryum bütün, filtre, kapak, lamba, 60 ytl civarlarıydı

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    ikinci akvaryumumu aldım

haha: guppY(lepistes) daha fazla alabilirsiniz tankınız için. Zaten biliyorsunuzdur 4 cm boyda oluyorlar genelde. bitki konusunda pek bir bilgim yok benimde. Ama bilen arkadaşlar kesinlikle yardımcı olurlar. Ama ilk önce tabandaki kumunuzu değiştirmeniz gerek. Lav taşı veya dere kumu denilen kumdan almanız gerek. Portalımızda biraz araştırma yapın bitkilerle sağlıklı bilgiler edinmiş olacaksınız. Ayrıca aydınlatmanızında iyi olması gerekir.

Filtrenin yanlarında delikler göremeyince öyle sandım pardon. Ama kömür olması iyi olmuş. Çıkarmayın bence. Mantık güzel aslında. Su en alttan giriyor yukarıya doğru çıkıyor fakat bendeki filtrede bu sistem yoktu. Ama sağolsun Temel abimin yolladığı dış filtree geçtim hiç bir sorunum kalmadı :) Bence filtrenizi çıkarmayın. Ama çok sirkülasyon yapıyorsa lepistesleri yoaracaktır. Sanırım kafası çevriliyor ? En yakınındaki cama doğru verin su çıkış yerini. Sirkülasyon daha az olur.

Akvaryumda uygun geldi bana herşeyi içerisinde 1 tek ısıtıcı yok. Bu arada guppy(lepistesler) için ısıtıcı gerek biliyorsunuzdur değilmi ?

Bitkili akvaryum iyidir iyi :)

15. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    ikinci akvaryumumu aldım

akvaryumun içinde filtresi lambası ve kapağı 60 tl çok uygun bi fiyat burda:gif
    sizin oralar baya ucuzmuş :heyo:

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    ikinci akvaryumumu aldım

Gerçekten dediğim gibi çok uygun geldi banada ısıtıcı hariç herşeyi var vede akvryumun kapağı 10 numara. Gözüm kaldı demezsem yalan olur. naz: Nazer değmesin.

17. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    ikinci akvaryumumu aldım

Keşke buradada fiyatlar bu kadar olsa da sakaryada öğrenci evime de kurabilsem akvaryumumdan uzakta yaşıyorum gözlerim sürekli balık arıyor :D tabi öğrenci demek fakir demek oldugu için alamıyoruz hiç birşey :D bi hayırseverde al kardeşim sana akvaryum demeyeceği için ve 60 tl yada akvaryum buralarda olmadıgı için böyle yeni akvaryum kuran arkadaşlara yardım ediyoruz :hepiniziseviyorum:

18. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

ısıtıcısıda var sadece kurmadım. Oda aynı takım ile beraber geldi. Fiyatı banada uygun geldi almadan edemedim :)
    Hep bu kadar ucuza denk gelmez tabiki. Benim öbür akvaryum 200 ytl civarındaydı. Dış filtre'de 180 ytl civarlarındaydı. Bu böyle denk geldi. Şans diyelim.

Fatih gözlerin hangi renk. Nazar değdirme şimdi yeni almışım. Zaten az evvel elimden düstü kırıldım sandımda sağlam çıktı :)

Özgür öyle deme yav. Bende öğrenciyim :) Zamanla herşey olur inşallah. İstek yeterki olsun.

Bakalım bir yarın ise gitcem gene bakarım bir gene bitkilere vs.
    Petshop'ta içinde olan bir yerde çalışıyom şimdi demeyin işinle ne alaka diye :)

19. KeVoK

KeVoK

ikinci akvaryumumu aldım

kömür felan olması banada iyi geldi. O yüzden çıkarmadım daha. Öbür iç filtremde yok o yüzden. Evet üstü çeviriliyor ama şimdilik böyle çevirdim içinde birşey olmadığı için. Sonra düz çevirecem cama doğru.

20. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    ikinci akvaryumumu aldım

Önemli olan İstek tabiki ama bizim buralardaki fiyatları sende biliyorsun öyle 60 tl ya herşey içinde akvaryum kuramıyoruz biz ağla:gif
    O yüzden balıklardan uzak devam yola...

Sayfayı Paylaş