1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ilk akvaryum ve bolca soru

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde karapoyraz tarafından 29 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. karapoyraz

karapoyraz

İsim:
    murat akdal
    Arkadaşlar , üstadlar uzun süredir bir akvaryum kurmayı düşünüyordum. 1 hafta önce camları kestirdim kendim yapıştırdım. 80*40*38 boyutlarında bir akvaryum yaptım. Hatta buraya üye olmada önce burada arkadaşların yaptıkları kapakları örnek alarak bir kapakta kendim yaptım ama kaplamasını hala yapamadım.
    Bugün akvaryumum için 6 kök saz ve 9 kök elodea (yanlış bilmiyorsam) aldım, ama elodeaların boyu daha çok kısa ve yeni yeni kök atıyorlar.
    Şimdi size sorum şu ben bu akvaryumda lepistes,plati,molly,valifera beslemeyi düşünüyorum ve 2-3 ay sonra melek ,zebra (cichlid türünden olmayan ufak tür zebra, akvaryumcu öyle dedi ), Neon'da koymayı düşünüyorum.
    Yani bol çeşitli bitkili bir akvaryum düşünüyorum.
    Sizce akvaryumun boyutları yeterli mi kaç balık koyabilirim ?
    Melek,zebra ,neon bitkileri yer mi ? (Konya'da bitkili akvaryumcu bulamadığım için sorduğum kişiler hayır yaşamaz diyorlar pek güvenemiyorum).
    Melek ,zebra ve neon diğer türlere (lepistes ,platy,molly) sıkıntı yaratır mı ?
    Elma salyangozu almayı düşünüyorum bunlar bitkileri yer mi ?
    Bir de cahillik ettim kumu Çamaşır Suyu ile yıkamıştım daha sonra 8 defa duruladım 1 gün kaya tuzunda suda beklettim daha sonra 1 gün sirkeli suda beklettim sonra 3 defa duruladım. Ç.suyu kumdan arınmış mıdır yoksa bu kumdan bana hayır gelmez mi ?
    Ampul olarak enerji tasarrufu olan 2 tane 5 wattlık beyaz ampul takmayı düşünüyorum doğru bir seçim mi ?
    Sorular biraz çok oldu ama kusura bakmayın.

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: ilk akvaryum ve bolca soru

Murat Bey aramıza hoş geldiniz. Kurulumunuz hayırlı olsun. Ufak tefek sorunlarla başlamış olmanız şevkinizi kırmasın. Ancak biraz aceleci davranmışsınız. Hemen bitki satın almak tank oturmadan bitkileri eklemek bitki sağlığı açısından sıkıntı teşkil edebilir. Ayrıca bitkili tanklarda bitki toprağı da gerekli bunu da göz ardı etmeyiniz lütfen. Akvaryum hacminiz beslemek istediğiniz türler için yeterli gelecektir, ama Melekler bazen çok tehlikeli olabiliyor. Lepistes beslediğim dönemlerde öok balığımı götürdüler en sonunda çıkarmak zorunda kalmıştım. Tür çeşidine gelince Neon, Zebra, ve Tetralar sürü balıkları olduğu için en az 6-8 adet almalısınız.
    Ben bitkili tanklarda çok deneyimli biri değilim ancak kullanmayı düşündüğünüz ışıklandırma kesinlikle işinizi görmeyecektir. Kum için söylenebilecek tek şey yaptığınız onca işlemden sonra arınmış olması ancak tecrübe etmek için bir kavanozda (çok hoş olmasa da bir lepistes ile test etmeniz.) Bitkili üstadları sizlere daha çok yardımcı olacaktır.

Ayrıca diğer ekipmanlarınızdan da bahseder ve tankı fotoğraflarla tanıtırsanız daha çok yardımımız dokunur.

Sağlık bir kurulum dileği ile.

3. karapoyraz

karapoyraz

İsim:
    murat akdal

Işıklandırma ne açıdan yeterli değil. türü açısından mı yoksa düşük woltajdan dolayı mı ? Ayrıca akvaryum sabahtan öğlene kadar istenilirse direk güneş alabilecek bir konumda. Balkonum cam bolkonlu hemen camın kenarına kurdum istenilirse 6-7 saat direk güneş gösterebilirim . Yani ışıklandırma sadece hava karardıktan sonra kullanmak için. Resimleri ekleyeceğim en kısa sürede. Bu arada melekler çok hoşuma gidiyor onun için akvaryuma onlardan da almak istiyordum.

4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Murat bey; Bitkilerin sağlıklı bütümesi açısından gerekli değerleri vermesi lazım ışık tertibatınızın o sebeple yeterli gelmeyeceğini söyledim. Ama dediğim gibi daha detaylı bilgiyi bitkici arkadaşlar yorumlarında belirtirler. Melek konusu ise dediğim gibi gözlemleme gerektirecek bir durum, bir müddet bakacaksınız diğer balıklarınıza karşı tutumuna göre hareket etmeniz gerekecek.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Güneş ışığı ile zamanla yosun problemi orataya çıkar. Yine aynı şekilde kullanacağınız tasarruflu ampullerde yosuna bir zemin olur ve değerleri bitkilerin istediği gibi değil. Size 10.000 kelvinlik florasan gerekli. Kısaca akvaryum güneş ışığı almamalı.

Size 24 watt T5 olarak 1 adet grolüx ve 1 adet aquastar gerekli.
    veya
    18 watt T8 olarak 1 adet grolüx, 1 adet aquastar ve 1 adet 6500 kelvin gün ışığı gerekli.

Melek ve tetra tüleri tam bir avcı balıklarıdır. Lepistes, platy gibi diğer balıklarınızın yavrularını avlarlar.

6. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez

Akvaryumunuz hayırlı olsun Murat bey. Bende moly kılıçkuyruk ve lepistes var. Bitki olarakta limon cabomba ve eledoa var. Hagen kum kullanıyorum. Sadece bir tane gün ışığı florasan var bende. Akvaryumcudan almıştım50 cm uzunluğu var . Yeterli gibi çünkü şu ana kadar bitkilerde herhangi bir çürüme veya solma gözlemlenmedi. Yine de üstadların önerilerini dinlemek lazım. Ama direkt güneş görmesini önlemeniz gerek çünkü yosunlarla başının ciddi şekilde belaya girer.

7. karapoyraz

karapoyraz

İsim:
    murat akdal

Peki en fazla kaç balık koyabilirim akvaryuma . Bir de ufak bir hava motoru almıştım bu yeterli olur mu ?

Sayfayı Paylaş