1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ilk akvaryumum (hata ve telafileriyle :D )

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde kayzerb tarafından 6 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. kayzerb

kayzerb

İsim:
    SeMiH
    evet arkadaşlar bir işe ilk defa başlarken hepimiz biraz acemilik çekmişizdir yada öyle tahmin ediyorum
    neyse gelelim akvaryumumuza:

60 Cm boy 30 Cm Derinlik 20 Cm en e sahip 36 litre hacmi olan alırken Pek enine dikkat etmedigim bir akvaryum Ucuz mu kat sepete hesabı :D

Neyse gelelim balıklarımıza :D

tür olarak japon besliyorum ama bunların hangisinin dişi hangisinin erkek ; Hangisinin Hangi japon türü oldugunu hiç bilmiyorum :D
    yalnız içlerinden birinin adı teleskoptu yalnış hatırlamıyorsam (siyah olanı )

Toplam 7 balıgım var ve Akvaryumumun hacmi bunları saglıklı şekilde beslemek için müsait değil (ilk hatam :) )
    Bende Telafi etmek amacıyla 35 litre hacmi olan bir bidonu Kestim ve 2. bir akvaryum yaptım içine de 3 tane digerlerine nazaran daha küçük olan balıkları yerleştirdim amaç boy atsınlar :D :basardim:

Son hatam ise İç filtreyi biraz büyük seçmem oldu (36 litre akvaryuma 800 L/h filtre :D ) Filtre büyük olunca akıntısı da büyük oldu :) buda balıkları aşırı yoracagını tahmin ederekten kendim biraz modifiye ederek şelale tarzı bir filtre elde ettim :D
    artık akıntı yok ve akvaryum temizliginde hiç birşey kaybetmedi

Son olarak Aklıma takılan tabanda kum yok sadece çakıl var bu çakıllar uygurmudur bunlara illla kum olacaksa nerden bulacagım

her türlü Öneri ve Eleştirilerinize Açığım

2. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Hayirli olsun akvaryumunuz. Kurmadan Akvaryum öncelikle bilgi edinmeli baliği alalım suya atalım bu düşünce yanliş. Öncelikle koyucamız baliğin yaşicaği ortami yapmamiz daha iyi, Balıklarınız japon birisi teleskop siyah olan birisi altınbaş,öbürküleri cıkaramadım resim kalitesi düşük. Japonların kayalarla pek ilgisi yokdur tabana silis kum koysanız iyi olur kumla oynamayi ağzina alip tükürmeyi severler. Kum ilanları var portalda bakabilirsiniz sağlıklı balıklar.

3. kayzerb

kayzerb

İsim:
    SeMiH
    tşk.ler Aslında bir ön araştırma az da olsa yapmıştım akvaryum konusunda ama balıklarla olan kısmı atlamısım herhalde :) Yorumunuz için tşk.ler

Kumun illa ki silis kum olması gerekir mi yoksa ona alternatif deniz veya dere kumu kullanılabilir mi ?

4. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Rica ederim. Tabikide kullanabilirsiniz inşaat kumu yani dere kumudur kumculardan alabilirsiniz istediğiniz renk iyi yıkamak elemek lazim baya bir kirli oluyor. Kumu güzelce eledikden sonra bir leğende iyice yıkayin imkanınız varsa sıcak suda yıkayin.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerinize sağlık. Başlangıç türü için iyi seçim diyebilirim. Hacim biraz daha fazla olsa daha iyi olurdu ama ilerde o da olur inşallah. İri çakıl taşları aslında o kadar kötü görünmüyor ama aralarına pislik çok fazla doluyor. Japon balıkları kumla oynamayıda seviyor açıkcası. İlerde tabana daha uygun bir kum kullanırsınız inşallah.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Sizin de belirttiğiniz gibi hatalı bir başlangıç olmuş ama hatalarınızın farkına varmanız da çok güzel bir olay. Arkadaşlar gereken tavsiyeleri yapmışlar zaten. Gerekli düzenlemeler yapılırsa çok daha güzel görünecek bu akvaryum. Hayırlı olsun.

7. kayzerb

kayzerb

İsim:
    SeMiH
    yorumlar için tşk. ederim saolun :)

8. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN
    Semih kardeşim akvaryumun hayırlı olsun seni tebrik etmek istiyorum neden dersen hepimiz ilk akvaryumumuzda böyle hatalar yapmışızdır sen bu hatalarını erken farkedip ah vah yerine çalışmaya başlamışsın bu çok güzel birşey bence inanıyorumki çok kısa zamanda çok güzelbir akvaryuma sahip olacaksın

9. kayzerb

kayzerb

İsim:
    SeMiH
    Tşk. ler

Aklımda 80X40X50 bir akvaryum yapmak var ama malüm maliyet diyince helede benim gibi birisine akan sular duruyor :)

rodajsız 8mm camdan 45 6 mm camdan 35 Tl dediler

Rodajlıda ise fiyat 8mm 105 6mm 85 Tl dediler

Bende akla ve mantıga en uygun olan 8mm rodajsız cam için harçlıgı biriktirmeye başladım

Degerli görüşleriniz için tşk. ederim

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Semih kardeşim ellerine sağlık, hatalarını kabul edip bizler ile paylaşman süper ötesi, her şeyden önce balıklarını daha fazla hacime alana kadar rahat ettirmende olağan üstü. Tebrik etmekten başka söylenecek söz bırakmamışın bizlere. em34: em34: em34:
    İnşallah, canlılarının ve sana seyir zevki verecek daha büyük akvaryumuna kavuşursun.......

11. kayzerb

kayzerb

İsim:
    SeMiH
    yorumlar için tşk.ler ama akvaryum işi duman oldu (bizimkiler olmaz diyor :D ) mecbur elimdekilerle yetinecem Yazın bi hal çaresine bakarız inş. :)

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sana bir öneri o zaman Semih. Elindeki 35 litrelik su bidonunu sump filtreye çevir, böylelikle su hacmin artmış olup tüm balıklarını akvaryumunda görebilirsin. Şöyle düşün akvaryumunun kaç litre olduğunu bilmiyorum, atıyorum 25 litre, 35 litrede plastik bidonun, oldu sana 60 litre tank... Kafa motoru olarakta iç filtrenin motorunu kullanabilirsin....

Portalımızda bu tip filtrelerden bir sürü örnek bulabilirsin.... Overflow sistemi olarak suyu bidona indir, kafa motoru ile suyu akvaryuma basabilirsin.

Kolay gelsin......

13. GerryMami55

GerryMami55

İsim:
    Muhammed ÇAM
    Hatasız kul olmaz :F

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni bir akvarist olarak elinin bukadar dıy yapımlara yatkın olması çok güzel. em34: Bidondan akvaryum,iç filitrede modife felan,eminim bu gidişle yaptırmayı düşündüğün akvaryumu kendin yapabilirsin. Ben sende bu yeteneği gördüm açıkcası.

Şuan itibarı ile akvaryumunda herhangi bir anormallik göremesemde,arkadaşlarında dediği gibi tabana kum serersen iyi olacak. Birde akvaryumun arkasındaki straforu kaldırıp onun yerine arka cama mavi bir folyo yapıştırsan görselliği beşe katlarsın.:ay:

15. P@ssw0rd

P@ssw0rd

İsim:
    Erkan TEMUR
    Değerli kardeşim emeğine sağlık. Bende bu hobide çok yeniyim ama büyük akvaryuma geçmek için hala araştırma yapıyorum. Ebat olarak karar verdim ancak tür olarak hala sallantıda. Japonlar herkes için başlangıç balığı kabul edilsede aslında çok hoş seyirlik ve neşeli balıklardır. Ortamının güzel hazırlanması çok önemli. Dere kumu yada deniz kumu zemin için uygun olacaktır. Ancak bir ince bir kalın elekten geçirerek ara malzemeyi kullanabilirsin. Tabi ki iyice yıkamak kaydıyla. Çakıl taşlarını da görüntü amacıyla çok fazla abartmadan zemine yada bir taraf doğru kullanabilirsin. Plastik bidondan bir an önce vazgeçmeni yavsiye ederim. Suya salınım yapma ihtimaline karşı. Filtre konusunu zaten çözmüşsün. Ama bir şekilde büyük akvaryuma geçmeye çalış. Bir de dış filtre takviyesi ile mükemmel sonuçlar alabilirsin. Japon balıkları çok dayanıklı olmalarına rağmen ortamları ne kadar güzel temiz ve bol miktarda suya sahipse o kadar güzel gelişim gösterirler. Zaten bu türlerde çok fazla suya ihtiyaç duyar. Bazıları fanusta bile yaşayan balık 40-50 litrede rahat rahat yaşar diyebilir. Ancak fanusta ki balık hücrede gibidir. Küçük akvaryumdaki balık kapalı cezaevinde. Ama büyük uygun bir akvaryumda hiç olmazsa açık cezaevi ortamı yaratılabilir. Sonuçta bu balıklar doğal ortamlarda olmalı ama madem hapsediyoruz en iyi şartları sunmalıyız.
    Evet arkadaşlar yeniyim bu hobide. Çok şey biliyormuş gibi ukalalık anlaşılmasın. Gerçekten 2 aydır araştırmalarımsürüyor. Hastalık derecesinde kapıldım ben bu işe. Ama ekonomik ve mali imkansızlılar nedeni ile elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Onun içinde bilerek konuya hakim olarak yapmalıyım. Hatalarım varsa lütfen uyarınız.
    Teşekkürler.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş