1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ilk molilerim için yardım:)

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde okan181 tarafından 8 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. okan181

okan181

bir erkek bir dişi beyaz moli aldım 30ltlik akvaryumuma dişi moli hamileymiş aldığım şahis öyle söyledi karnı çok şiş sürekli saklanacak bir yerler arıyor flitrenin arkasında duruyor erkek hiç peşiden ayrılmıyor.akvaryumumda bitki vardı ama çürüdü 2 haftada hepsini söküp attım bitki şartmıdır bu balıklar için kaç derece ısı gerekir kendi yavrularını yerler mi? moliler kendileri yemezse 2 komando çöpçüm var onlarıda yeni aldım 1.5 2 cmlik onlar yiyebilir mi? yavruladığı zaman ne yapmalıyım bitki haricinde saklanacak başka ne koyabilirim akvaryuma tavsiyeleriniz benim için çok önemli(balıklarım için daha önemli) :cicek:

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb okan bey;

Yavruların saklanması için rafya kullanabilirsiniz .15 tane rafyayı akvaryumun yükselliğine eşit şekilde kesin kestikten sonra bıçağın kesmeyen tarafı ile rafyaların üzerinden geçin raflar topak şeklinde olacaktır ,Sonra hepsini vantuz yardımı ile akvaryumun içine koyun böylece yavrular için çok güzel saklanma yeri olacaktır. İnternette araştırdım bulduğum Rafyadan yapılan yavruluk resmi

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ilk molilerim için yard1m:)

Selamlar hayirli olsun. Moliler yavrularini yerler ilk dogumdan sonra. Anne baligi basitce diy yapacaginiz yavruluga alabilirsiniz. Bircok ornegi Diy bolumunde bulunuyor. Hazir yavrulukta satin alabilirsiniz. Erkek balik dogum yapacak disiyi kokusu yuzunden tacize devam eder bu yuzden siginma alani iyi olur ama yavruluk bu sorunu daha rahat cozer bu asamada.

Diger yandan bitkilerinizin neden curudugune bakmak lazim. Yeni kurulmus akvaryuma mi bitkileri eklediniz ?

Cep mesaj...

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Molilerim yavrularını gözlerimin önünde yediler. Yani her ne kadar yenmiyor densede akvaristler tarafından sonuçta güven olmuyor bu canlılara. Arkadaşlar gerekenleri söylemişler zaten. İsmail Bey'in söylediği rafya yöntemini yaklaşık 2 yıl önce kullandım ve çok faydasını gördüm. Neredeyse tek yavrunuz bile yem olmuyor. Ama fazlaca sarmaş dolaş yapmamak lazım bu rafyaları. Giren balık çıkamayınca da ölüyor. Kıvamı ayarlamak lazım.

5. okan181

okan181

Erkek dişiyi hiç rahat bırakmıyor 1 saat öncesine kadar hiç birşey yapmıyordu ama şimdi gonopod erkeğin cinsel organı oluyormuş onu sürekli dişiye dokunduruyor ve erkeğin ağzı sürekli dişinin anüs bölgesinde tren gibi geziyorlar :F rafya işi aklıma yattı kolay bir yönteme benzyor kendim bi yavruluk yapabilirm belki dıy bölümüne bakarak.
    Bitklerimi akvaryumu kurduktan 3 gün sonra falan koydum kökleri çürümüş adam zaten kendi akvaryumundan söküp verdi. Bir şey daha bir dişi moli daha aldım onu suya bırakırken fark ettim akvaryumumun içinde kahverengi çok küçük bir salyangoz var hala duruyor bir zararı olur mu?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Salyangozlar sayı olarak normal düzeyde tutulursa faydalı canlılardır. Doğal bir akvaryumda salyangozda bulunmalı bana göre.

7. okan181

okan181

Ama bu salyangoz nereden geldiği belli değil çok da küçük bişey klavyenizdeki 'o' tuşu kadar ama siz faydalı diyorsanız oda balıklarımla birlikte yaşayabilir:)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Temizlik ekibinin bir parçasıdır salyangozlar. Elbette zararlı türleride var ancak zararlı türlerin bile zararları çok fazla sayıya ulaştıklarında olabilir. Bunun dışında tabandaki kalıntıları, istenmeyen yosunları tüketirler akvaryumda.

9. okan181

okan181

Bilgilerinizi benimle paylaştığınız çok teşekkürler. saygılar:gif

10. molly

molly

İsim:
    eren andinç

Molilerin hayırlı olsun benimde bir erkek bir dişi moli almıstım erkek kabızlıktan öldü dişi ise hamile kendi yapımım yavrulugun icinde suan rafyada doldurdum akvaryuma insallah bisey olmaz.

Sayfayı Paylaş