1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

imdat lütfen yardım!!!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ekury tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. ekury

ekury

İsim:
    aynur parlak
    Öncelikle herkese selam. Acil durum söz konusu hemen konuya giriyorum.Canlı doğuran akvaryumuna sahibim ve balıklarım yavrulamaya başladı ancak her doğuran dişi doğumdan hemen sonra birkaç saat içinde ölüyor bunun nedeni ne olabilir.? Bilen varsa lütfen yardımcı olsun ben böyle bir durum daha önce hiç görmedim.:por:

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Canlı doğuran türlerinde akvaryum buyotu stres özellikleri önemlidir balığınız büyük ihtimalle strese giriyor ve stresten sonra ölüyordur. Bu çok doğaldır akvaryumunuz veya doğum tankınızla yani dişilerinizin doğum yaptığı yerin fotoğrafını paylaşırsanız hemen çözeriz.

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Aynur hanım hoş geldiniz. Akvaryumunuz hakkında bilgi verirseniz size daha iyi yarıdmcı olabiliriz. Akvaryumunuzun boyutu, balık sayınız, filtreniz, dekorasyon, kullandığınız yemler vs.

4. plunger

plunger

İsim:
    Sertaç GENÇ
    Balığı doğumdan sonra hemen ne yaptınız?

5. ekury

ekury

İsim:
    aynur parlak
    Genelde doğum yapan balıklarıma müdahale etmem. Akvaryumun içerisinde serbest yaşantısına devam eder.Balıklarım birbirine çok alışkın olduğundan yavruluk kullanmıyorum ne zamandır.doğumdan sonra yavruları yavru tankıma alıyorum.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Moly'mde benimde başıma geldi bu olay. Doğumu yaptıktan 3 gün sonra öldü. Nedenini bilemiyorum ancak diğer bütün balıklarım sağlıklı olduğu için pek üzerinde durmanıştım. Nedeni hakkında bi bilgim olmamakla birlikte, tecrübe sahibi arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Nedeni balıkların dirençsiz olması aşırı doğum yapmaları su değerleri olabilir aslında hepsi aynı kapıya çıkar bence su değişimi yapın ve erkek dişi oranını en az 3e 1d olarak tutun hamile balığı canlı yemler protein içerikli yemlerle besleyin aslında çok doğum görülüyorsa dişileri canlı yemlerle sık sık sürekli besleyin.Akvaryum konusunda bilgi verirseniz daha iyi yardımcı oluruz akvaryum ebatları ekipmanlar(filtre, ısıtıcı vb.)dekor malzemeleri.

volkantr34 bunu beğendi.
  8. ekury

ekury

İsim:
    aynur parlak
    Muhammet bey size bu gün cevapları yazmıştım ancak kaydedememişim sanıyorum. Aynen tekrar yazıyorum.80.30.40 akvaryumumda karma canlı doğuran besliyorum.25 olan balık sayısı bu olayla beraber 18 e düştü. nufus orantılı olarak dağılmış durumdaydı.bildiğiniz klasik iç filtre kullanıyorum.dekorar için bir foto atabilirim sanırım yarın.yemler ise yıllardır kullandığım bildiğimiz kaliteli markalardan seçme kuru yemler. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.saygılar...

9. ekury

ekury

İsim:
    aynur parlak
    bilgi için teşekkür ederim hemen uygulamaya geçiyorum.1/3 oranında su değişimi yeterli olur sanırım. tuz konusunda ne düşünüyorsunuz tuz mu yoksa anti klor mu???

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ne tuzu ne antiklorürü , yapmayın nerden çıkarıyorsunuz bunları ?? Akvaryuma hangi müdahaleleri yaptığınızı bilmeden niye hemen böyle yanlış yönlendiriyorlar sizi anlayamadım.. Doğum sonrası hamile balıklarınızda bu tip ölümler görülüyorsa demekki özellikle dişi balıklarınız yeterince iyi beslenemiyorlar.. Doğum sonrası sarsılan bünyelerini toplayacak dirence sahip değiller ve güçsüzlükten ölüyorlar.. Yeminizin ismini cismini bizlerle paylaşırsanız daha sağlıklı bilgiler verebiliriz.. Belkide akvaryumunuzun suyu çok sıcak ve balıklar doğumdan sonra kendilerinden geçiyorlardır belkide.. Oğuz bey güzel noktalara değinmiş..

Saygılar

ekury, lepistes, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. ekury

ekury

İsim:
    aynur parlak
    Öncelikle teşekkür edreim. kaya tuzunu öneriyorlar diye sormuştum:) tamam koymam:ay: kullandığım yemlere gelince: sera bio granulad ve tetra mix granul. günde 3 defa veriyorum.ısıtıcım şu an kapalı çünkü ortamdan dolayı sıcaklık 27-28 derece. herhangi bir hastalık gözlemlediğim durumda ise kullandığım tek ürün ichthyo antiseptik. ancak şu an bir hastalık belirtisi görünmüyor. tşk. saygılar.

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Antiseptik mi? antibakteriyel bir ürün akvaryum dengesini bozar sadece tuz mantar vb. yoksa gereksiz.Isıtıcı yaz kış olmalı çünkü ısıtıcı akvaryumu sıcak tutma fonksiyonu yanında ısıyı sabit tutar balıkların en büyük düşmanlarından biri ısı değişimleri.akvaryumu bitkilendirmek saklanma yerleri oluşturmak balıkları stresten uzak tutar.Su değişimi yerinde olur bence 1 gün dinlendirilmiş çeşme suyu ile klor gidericiler hiçbir işe yaramıyor en iyisi 1 gün bir kovada suyu bekletmek.Kimyasal kullanmayın.Dondurulmuş su pireleri vardı tetranın o tip bir canlı yem kullanırsanız arada bir ıspanak bezelye atarsanız balıklara iyi gelir.Su değişimi konusuna değinmek istiyorum çoğu akvarist sık sık su değişikliği yapar ama özel bir durum olmadıkça bu sadece suya adaptasyon ve oturmuş döngünün bozulmasına neden olur ilk başta 2 haftada 1 yüzde 10 akvaryum oturunca ayda 1 yüzde 10 olabilir eksilen su eklenmeli akvaryumda bitki olmalı azot döngüsü için ben discuslarım için hiç su değişimi yapmıyorum ve gayet iyiler ama tabii şimdilik size bunu tavsiye etmem bunu aşırı su değişikliklerinden kaçının diye söylüyorum umarım balıklarınız iyi olur.

ekury ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş