1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Isıtıcı aldım

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 21 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Dün akvaryumcuya gittim.Balıklar gelmiş.Cennet balığıda gelmiş.Neyse ben bir ısıtıcı alıyım dedim.Adam çıkardı baktım aldım.Dükkandan tam çıkacaktım adam şey söyledi."Belki onun tepesi yanlış takılmıştır.Akvaryuma tak derecen kaçı gösterirse onun tepesini çıkar o ayara tak" dedi.Bende basitmiş dedim tamam dedim.Eve geldim.Kavanozda deneyim dedim.Kavanoza suyu doldurdum.Soktum ısıtıcıyı dereceyıde soktum çalıştırdım.27 dereceeye ayarladım.Bekledim bekledim bekledim...Gittim bir baktım.Suya el değdiremiyorum kaynadı kaynayacak benim derece 25 diyor saat:gif sonra dedim şunun derecesini bir azaltıyım.17 yaptım tık kapandı ısıtıcı sonra yavaş yavaş dereceyi arttırdım.27 ye gelince açılıyor 27 diden aşağı düştü mü kapanıyor acaba sizin ısıtıcılardamı böyle yoksa benimkindemi bir sorun var.Isıtıcının markası kenis bugün adama yinede bir götürecem bakam ne diyecek. saat:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Is1t1c1 ald1m

:D Ozcan abi akvaryumcuya gittin bekledigin cennet baligi gelmis sen isitici alip gelmissin sanirim eve. :D Kavanozda isiticiyi mi denedin derceyi mi denedin ? Su kaynadiysa ve isi halen dercede dusukse bozuktur derce. Bildigin gibi tum isiticilar ayarlandigi isiya gelince kapanir. Kapaliyken isi ayarini artirirsan calisir bu normaldir.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Isıtıcı aldım

Abi küçük hacimlerde ıstıcının ayarını yapmak imkansızdır. Sen en iyisi akvaryumda dene ısıtıcını yada büyük bir kovada. burda:gif

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Isıtıcı aldım

Yav aslında ısıtıcı sağlammış.Benim kavanozun yüksekliği az geldiğinden yukardaki hassat bilmemne atmıyormuş.Adam aldı o ısıtıcıyı başka marka bişey verdi bu daha sağlam gözüküyor.Yok ya ben cennet balığı felan almıcaktım hoşuma gitmediler.Adam aynı akvaryumda 5-6 tane erkek cennet balığını tutuyor hiç bişey yapmıyorlar birbirlerine.Ben dedim internette 2 erkek aynı akvaryumda olmaz dedim.Diyor ki "Abi internette bir sürü amatör var atıp tutuyorlar.Sen de amatörsün ondan inanıyorsun" çak:gif Resmen adam yüzüme sövdü smiley18.gif Sonra saolasın dedim çıktım.Neler var ya saygılar:gif

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Isıtıcı aldım

Özcan abi sana o akvaryumcuya bizden selam söyle demiştim söylemedinmi yoksa ? :F

6. taygun

taygun Guest

Isıtıcı aldım

Özcan hocam, sen akvaryumcunun adresine bana ver bir ilgeleneyim arkadaşla. Gelmişken sana da uğrarız.

Yanlış hatırlamıyorsan sen bir zamanlar bir konu açmiştın ısıtıcı arızası ile ilgili. Daha doğrusu camı çatlaktı da ısıtıcının içine su giriyor filan diyordun. Yeni mi değiştirdin ısıtıcıyı yoksa? :D

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Isıtıcı aldım

Tamer abi sendeki hafızanın da maşallahı var hani. :D Özcan abi problemi halletmene sevindim. Tüm ticarethane ( akvaryumcu ) sahiplerine bizden selam olsun. :D

8. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Isıtıcı aldım

Arkadaşlar bu kafa ayarı dediğiniz şey nedir yahu, benim 3 tane ısıtıcı var, 3 ü de kafasına göre çalışıyor. 22 derecede tutunca 27 dereceye kadar ısıtıyor biri, öbürü 25 t 27 derece ısıtıyor.. birisinin markası tetratec diğerleri bilinmeyen markalardan..her ısıtıcının termostat ayarı manuel yapılabiliomu??
    Konuya girmişken birşey daha sorayım. su değişimlerinde kullanılmak üzere ısıtıcı arıyorum. Ama suyu çok kısa sürede o dereceye getirecek bir ısıtıcı.. akvaryum ısıtıcılarıyla denedim.. Suyun ısısını 1 derece yükseltmesi 15 dakika sürüyo. (100 watt) Su değişimleri için böyle bir ısıtıcı varmı, weya başka bir çözümü olan varmı..) 5 litre su için 1 saat beklemekten nefret ediyorummm .8.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Isıtıcı aldım

Keremjan bey, ısıtıcıların üzerlerinde bulunan ısı ayarları hatırı sayılır markalarda bile (Tetratec, Eheim/Jager) + - 2 derece farklılık gösterebiliyor, bunu ayarlamanın en güvenli yolu ise, tankımıza bulunan termometre ile ayarlamaktır.

5 litre suyu tankımıza hazırlıyabilmek adına akvaryum ısıtıcısı yerine, su ısıtıcısı (Kettle) kullanabiliriz, ve ya kovalardaki suyu ısıtabilmek için seyyar su ısıtıcıları kullanabiliriz, yalnız bu gibi aletler yüksek watajlı olduklarından dolayı, çok kısa sürelerde suyu kaynama derecesine getireceklerdir, bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Linki inceleyebilirsiniz.

http://www.shopmania.com.tr/alisveris~online-hydronic-heating-systems~satinal-plastik-su-isitici-1300w~p-1538031.html

10. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Isıtıcı aldım

Yav ben bişey soracam şimdi benim bu ısıtıcıyı 17 dereceye indiriyorum ışığı sönüyor.Sonra yavaş yavaş artırıyorum 18 de yanmıyor 19 da yanmıyor 20 de yanmıyor 21 yanmıyor 26 ya kadar yanmıyor 26-27 de anca çalışmaya başlıyor.Sizinkilerde mi böyle yoksa benimkimi bozuk? .8.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Isıtıcı aldım

Normal Özcan abi bu durum. Bunun anlamı akvaryum suyunun 20-21-24 gibi ısılarda olması zaten. Isıtıcının termostatı var olan ısının üzerinde ısıya ayarlanırsa açılır yoksa gereken ısı bulunduğundan termostat açmaz.

12. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Isıtıcı aldım

Ama ben şimdi su da denemiyorum banyoda deniyorum orası salona göre daha soğuk olduğundan oranın derecesi tahminen 23 felan 24 25 de devreye girmiyor...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Isıtıcı aldım

Isıtıcının kalitesine bağlı olarak 2 derece fark olur Özcan abi. Fakat ana çalışma prensibi olarak ısıtıcının ayarı ortam sıçaklığının üzerine çıkarılmaz ise ısıtıcının ışığı yanmaz yani devreye girmez. Sözünü ettiğin durum bizde de oluyor. Yapacağın en güzel şey ısıtıcıyı akvaryuma takmak ve ayarını 26 dercede bırakmak. Belli bir süre sonra derceye bakıp fazlaysa çok az kısmak değilse tam gaz demek etmek. burda:gif

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Isıtıcı aldım

Özcan abi, akvaryumundaki su ısısı 26 derece ise, dogal olarak 17-18-19-20-26 dereceyi gösteren skala termostatı devreye sokmayacaktır. Bunun için en güvenli yol termometreye bakarak ayar yapmaktır.

Yani suyu 26 derecede tutmak istiyorsan, termometrede 26 dereceyi gördüğün taktirde, hala ısıtıcının ışığı yanıyor ise, ısıtıcının üzerindeki ayar skalasını yavaş, yavaş ışık sönene kadar düşürmen gerekecektir. Işık söndüğü takdirde termometreyi tekrar gözlemleyip, 26 dereceden düşük ise ısıtıcını ayarını bir kademe arttırman gerekebilir.

15. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Isıtıcı aldım

Saolasınız aydınlatınız ortamı.Ben dereceyi 27 yapıyorum.İyi dimi :cekingen:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Is1t1c1 ald1m

27 derece uygun Ozcan abi. Ucurup, sisirip, patlatacagiz senin akvaryumu. Gizli hayraninim senin biliyorsun. Benden duymus olma ama daha baska hayranlarinda var, mesela Tamer abi ve Olcay gibi.

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Isıtıcı aldım

Özcan abi ısıtıcının camı komple suyun içinde değilse ciddi bir ısı farkı oluyor. Yani 24 dereceye ayarladığın ısıtıcı tamemen suya gömülü değilse suyu 27-29 dereceye kadar çıkartabilir.Her ısıtıcıda 1-2 derecelik bir aldanma olur ama sıtıcının tamamı suyun içinde değilse dahada çok aldanma olur. Isıtıcından tam randıman almak istiyorsan ısıtıcının üstteki plastik kısmının yarısına kadar suya batırmalısın. saygılar:gif

18. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Isıtıcı aldım

Saolasınız bende sizlerin hayranıyım. :) Isıtıcı iyi yav.Akvaryumun biraz kuma biraz da balığa ihtiyacı var smiley18.gif Kum gelmiyor bir türlü akvaryumcuya bekliyorum.Bir gelse alcam.Balığıda bu hafta alcam.Moli kesin alcamda lepistes alsam mı almasammı kararsızım ? .8.

Sayfayı Paylaş