1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Isıtıcı Konumu Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde kapan01 tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. kapan01

  kapan01

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  serhan koçak
  Arkadaşlar 150 lt'lik bir akvaryumum var ısıtıcım 100 watt lepistes ,moly ve kılıçkuyruk besliyorum. Sıcaklığı 26'ya ayarladım fakat suyu kontrol ettiğimde sanki biraz serin gibi su bende onun için 28'e getirdim ısıtıcıyı da filtre'nin yan tarafına koydum sizce, ısıtıcının yeri orası mı olmalıdır. Yoksa başka bir yer mi önerirsiniz.Biliyorum bu boyuttaki akvaryuma 100 watt az ama yavru tankında da 100 watt'lık ısıtıcı var, yavruları ana tanka alınca o ısıtıcıyıda ana tanka almayı düşünüyorum düşünceleriniz çok önemli, balıklar için sorun olabilir, hamilelik dönemleri için şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Serhan bey, dereceniz yok mu? El ile ısıyı bilemezsiniz ki? Birde gerçekten 350 lt için 100 watt çok çok az. O saatlerce çalışır. Belki de hiç kapanmaz. Aşırı elektrik tüketir.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. kapan01

  kapan01

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  serhan koçak
  Derece malesef yok yarın alacam ama el ile kontrol etmemin nedeni yavru tankındaki derece ile aynı ana tankta ki derece yanlız yavru tankında ki su ılık bu yüzden el ile kontrol ettim arada çok büyük fark olunca ısıtmadığını düşündüm ısıtıcı'nın derecesi'ni açtım o yüzden 28'e getirdim. Çok elektrik harcar derken korkuttunuz vallaha beni bilmiyordum o kadar çok yakacağını, şöyle bişey yaparsak peki olur mu, yavru tankında ki ısıtıcıyıda taksam ana tanka olurmu.

  Ayrıca birşey daha belirteyim, ısıtıcının lambası öyle çok uzun süreler yanmıyor, bazen 1-2 saat yanmıyor termostatlı ısıtıcıdır.
   
 4. balyoznuri

  balyoznuri

  Mesajlar:
  303
  İsim:
  Aytekin Öztürk
  Serhan bey Hasan arkadaşımızın dediği doğru.O hacimdeki akvaryuma 100watt çok çok az gelir ve ısıtıcı çok çalışır istediğiniz ısıyada ulaşamazsınız.Bence alabiliyorsanız yeni bir ısıtıcı alın 250-300watt arasında olabilir.Hem suyunuzun ısısını dengelersiniz hemde elektrikten tasarruf etmiş olursunuz.
  Isıtıcı çok fazla çalıştığı zaman arada duraklama yapar diye biliyorum.Işığının sönmesi bundan dolayı olabilir.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 5. kapan01

  kapan01

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  serhan koçak
  İnanın kafam allak bullak oldu. 3 gün önce bir ısıtıcı yandı gittim bitane daha aldım bide ana tanka aldım 200 yada 250'lik bi ısıtıcı yüreğim nasıl kaldırsın, ne kadar elektrik yakar acaba bu ısıtıcı.
   
 6. balyoznuri

  balyoznuri

  Mesajlar:
  303
  İsim:
  Aytekin Öztürk
  Akvaryumunuzun üstü açıkmı.Buharlaşma fazla oluyormu Serhan bey.Bu gibi etmenler ısı kaybına yol açar ve suyunuz istediğiniz ısıya gelmez.Isıtıcıda haliyle hep çaılışmak durumunda kalır.Yavru tankındaki balıkları yavruluğa alıp ana tanka koyabilirmisiniz.Yavru akvaryumundaki ısıtıcıyıda ana tanka eklerseniz 200watt elde edebilirsiniz ve suyunuzuda ısıta bilirisiniz bence.
   
  yasemin elif bunu beğendi.
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Suyu ısıtıyor da olabilir yani yetiyor olabilir ev ortamında. Bazen elimiz soğuk iken akvaryum camına veya suyuna elimiz değer ve su bize çok sıcak gelir, bazen de elimizin ısısı akvaryumdan yüksektir ve aynı dokunuşta akvaryum suyu soğukmuş sanarız. Bence bu ikisi arasındaki fark sizi yanıltıyor, eliniz soğukken deneyin ve yazın. Çünkü mesajınızın içeriğinde 'bana sanki su serin geldi' diye bir ifade var yani elinizle bakmışsınız. Yanılabilirsiniz.

  Hafiye tarzı oldu biraz ama içimden sanki böyle bir farkı yaşadınız gibi geçiyor.
   
  yasemin elif bunu beğendi.
 8. kapan01

  kapan01

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  serhan koçak
  Afedersiniz,kusura bakmayın ya akvaryumu abimden almıştım 300-350 diye biliyordum.Fakat internette hacim hesaplayıcıya ölçüleri yazınca 142.3 lt çıktı yani 150 diyelim kusura bakmayın, yeni başladım acemilik sallamış gibi olduk 102*31*45 sizde doğrulayın istiyorsanız. Hacim küçük olduğunu öğrenince bi umut doğdu içime bu hacime bu ısıtıcı yetecek gibisinden , yukardaki 350 lt yi değiştim profildeki bilgimide yanlışlık için kusura bakmayın.Temel abi yarın bir tane derece alıp koyacam akvaryuma bu ölçüde peki yeterli midir ?
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Evet doğru. 142 lt. O zaman 100 watt yeterli. Fakat ısıyı tahmini arttırmayın. Bende 50 watt ısıtıcı var 37 lt'de. Üzerinde 22 dereceyi gösteriyor ama ısı 25 derece. Balıkları haşlarsınız. Aman dikkat.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 10. kapan01

  kapan01

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  serhan koçak
  Bu taplo'ya göre aylık tüketimde 100 watt daha hesaplı duruyor.Daha fazla çalışmasına rağmen

  --- Ekleme; ---

  Isıtıcıyı ilk aldığım da akvaryumcu 33 derece'ye ayarladı. Böyle biraz kalsın diye akvaryumun içinde bende unutmuşum balıkları diğer tanktan tam koyacaktım ki aklıma geldi, hemen ayarı 26'ya düşürdüm bi müddet beklettim balıkları az daha balıklar komplo kurbanı olacaktı.:D
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Isıtıcı çalışmasında benim de kafam almaz. Bir ısıtıcının watı yüksek ise daha az çalışır ama daha çok yakar. Bir ısıtıcının wat değeri düşük ise daha uzun ama daha az yakarak tamamlar. Bu durumda aradaki elektirik farkını hesaplayacağına koy ver gitsin derim hep. :F
   
 12. kapan01

  kapan01

  Mesajlar:
  17
  İsim:
  serhan koçak
  Hakketen ya ısıtsın da vazgeçtik herşeyden koy vermek lazım.:)

  Peki ısıtıcıyı nereye koysam daha iyi olur. Fazla yakar,yeterli gelmez gibi şeylere daldık onu unuttum ben şuan tan akvaryumun ortasında duruyor yeri iyimidir acaba yoksa motorun orayamı alsam daha iyi olur.

  Isıtıcım da resimde ki gibi bir sorun var.Pamukçuğa benzer bişey var 2 ısıtıcımda da
  var nedeni nedir acaba,bir zararı olurmu ?

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. xselamix123

  xselamix123

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  SELAMİ SAYILIRER
  Cevap: Isıtıcı Konumu Yardım

  Arkadaşlar ben lepistes yavruları besliyorum şu andaki akvaryumumun hacmi 6.8 ısıtıcıya gerek varmı ?
   
 14. lordnelsono6

  lordnelsono6

  Mesajlar:
  284
  Yer:
  Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
  İsim:
  Yunus Emre Tiryaki
  Cevap: Isıtıcı Konumu Yardım

  Serhan Bey ısıtıcınızı filitrenizin yanına dieğr bir deyişle su sirkülasyonunun bol olduğu yere takarsanız hem ısınız tanka eşit dağılır hem de bu balıklar açısından iyi olur.Ayrıca ısıtıcılarınızdaki o pamuklar normal bir sorun oluşturmaz.Yapılırken öyle tasarlanmış kafanıza takılmasın...

  Sağlıklı Balıklar...
   
  Bjkolik bunu beğendi.
 15. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Cevap: Isıtıcı Konumu Yardım

  Yunus Emre Bey doğru yazmış bence.Ben de ilk küçük akvaryumumda iç filtre kullanıyordum.Isıtıcıyı filtrenin hemen önüne koymuştum ki ısı daha güzel dağılabilsin.Şimdi ise daha büyük bir tankım var ve su sirkülasyonu içten değil.Yani şelale filtre tarzında ve üstten,tankın ortasından suya dökülüyor su.Ben de en sağ tarafa koydum ısıtıcıyı.Aslında ortaya koysam daha dengeli bir ısı dağılımı olurdu ancak o da görüntü olarak beni tatmin etmiyor.O yüzden 300 wtt lık bir ısıtıcı aldım ki sıkıntı yaşamayayim.Elektrik konusu ise bir başka konu.Gülü seven dikenine de katlanır yada Temel Bey in de belirtmiş olduğu gibi Koyuverip gitmek lazım :)
   

Sayfayı Paylaş