1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Isıtıcı Tavsiyesi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 16 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhaba;

Alternatif ısıtıcı model ve markaları edinmek istiyorum. İstediğim modelin kısa ve su altında çalışabilme gibi özellikleri olması gerekiyor. Ben Eheim jager kulanıyorum ama 50cm Sump da yatık koymak durumunda kalıyorum e su seviyesine göre risk alıyorum suyun altında çalışmıyor.

2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bende de var suyun altında çalışıyor. Yine de tedbir amaçlı ayar kısmını su üstünde tutuyorum

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aquarium systems - Visitherm Pro serisi olabilir.

Tapatalking

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Kıyaslama yaparasanız eheim ile arasında nasıl bir sonuç çıkarırsınız? Isıtıcı konusunda pek bilgim yok.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Toygar, bende aquarium system var kıyaslarsam, önceki jagger tercihim olur. Suyun içinde çalışıyordu benimki de hiç sıkıntı yaşamadım ama kalibrasyonu yapmak önemli jagger da. Aquarium system jagger yanında hafif vasat diyebilirim.

6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Boyutlarına baktım ama bir bilgi bulamadım. Uzunluk önemli benim için. Yada daha profesyonel ısıtıcılar varmıdır?

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Fluval E serisine de bakabilirsiniz.

Tapatalking

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bu ürün fiyatına göre vasat duruyor sanki. Bunda da ölçü verilmemiş. 20-30cm arasında olması önemli. Veysel Bey sizdeki ısıtıcı kaç W ve uzunluğu ne kadar acaba ?

9. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Bende 4 ısıtıcı var hepsi ayrı marka Aquarium systems güzel ama boyu çok uzun kısa olarak ve 250 W Tetra marka var çok memnunum

10. Ebat olarak en güzeli sera 300 wat:)

triggers bunu beğendi.
  11. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Katılıyorum, en uygun boyut sera'da ve çok net veriyor istediğiniz dereceyi. Jagger, sera ve boyu kullandım; en çok sera'da memnun kaldım..

Atila UYSAL

12. Şuan elimde altı çeşit markanın ısıtıcısı var.Sabit ısı derecesini, sağlıklı bir şekilde sera veriyor

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Sera ii bir marka diğil diye biliyordum yanılıyormuyum acaba ? ne kadar boyutları? mesela 250w ın suyla temas eden yuzeyi kac cm ?

14. Seranın yüksekliği 35 cm ve komple suya giriyor.

15. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Toygar bey bey jager'ın avantajı uzun yapısı sayesinde daha fazla suyla temas yüzeyi ve daha düşük rezistans ısısı sayesinde daha güvenli ve uzun ömürlüdür.Daha kısa yapıda bir ısıtıcı arıyorsanız tetra ve sera iyi sonuçlar verecektir.

16. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Bende yıllardır tatlı suda kullandığım 200 watt Tetra vardı, 275 litre de daha sağlıklı çalışsın, kısa boyu ve su altında yatay olarak çalışması mümkün olduğundan 300 watt Sera aldım (şok rezistanslı) fakat iki kez değiştirmek zorunda kaldım çünkü 2-2,5 derece kadar oynama yapıyordu. Türkiye ithalatçısı test ederek bozuk olduğunu tespit ederek değiştirdi gelin görün ki son değiştirdikleri de aynı çıktı. Belki havaların çok soğuk olmasından belki benim şansımdan ama geri götürmeden bir adet harici dijital termostat alarak ısıtıcıyı ona bağladım. Şu an 0,5 derece sapmayla sorunsuz çalışıyor. Tavsiye ederim.

17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Evet sonuçlar iyi ısıtıcaların uzun olduğu yönünde çıktı zaten. Rüştünü ispat etmişler hep daha fazla yuzey kullanıyorsa demek ki bildikleri var.

18. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Yanlız şu kesinki ısıtıcıların derecelerine güvenilmemeli iyi bir derece ile kontrol edilmeli genelde hepsinde şaşma var.

Montimahir bunu beğendi.
  19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bunda ısıtıcıların nereye/nasıl yerleştirildiğinin ve doğru litre/watt oranı seçiminin de payı var gibi.

Arkadaşlar Sera' yı da yazmışlar, şimdiye dek "en uzun süre" kullanabildiğim tek "dalgıç" ısıtıcı, kalite ve üzerindeki dereceyi tutturma açısından diğerlerinden baya bir önde, boyutları da daha kompakt bir marka. 2004' ten beri kullandığım bir tanesi bir arkadaşımız halen aktif çalışıyor. Fiyatından dolayı pek tercih edilmiyor.

Tetra' yı rotifer kültürlerinde su altında kullanmayı denedim (dalgıç değildi), uygun dereceyi veriyor ancak pek dayanmadı.

Prodac'lar da dereceyi bir iki ayarlama ile uygun seviyelerde tutuyor, ancak uzun süre gitmedi, hatta içine nem alarak bozuldu(dalgıç değil).

Fluval E serisini ne kadar incelediniz bimiyorum, ancak üzerinde elektronik termostat devresi ve dijital alarmlı göstergesi var. Teknoloji seviyorsanız denenebilir.

Eheim' ı ilk defa deniyorum, kalibre edilmesi güzel. Bende zamanla 0.5 C° 'lik bir sapma yaptı, şu ana kadar memnunum.

Şimdiye kadar en çok sıkıntı çıkartan markalar; Boyu ve Hopar markaları. Yerleşimleri önemli ve başlangıçta baya bir uğraştırıyor. Hopar yüzünden canlı kaybettiğim oldu.

Bir de Aquarium systems' in tamamen plastik kaplı ısıtıcıları var, onlar da kaliteli "dalgıç" ısıtıcılar.

Grotech' in de ısıtıcıları var bildiğim kadarı ile.

Artık herkes internetten ısıtıcılar hakkında bilgi ve yorum alabiliyor. Ancak bu bahsedilen markaların tümü hakkında memnuniyetler gibi şikayetler de mevcut. Eheim ile canlı kaybedenler bile var.

Isıtıcı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da aslında "odanın sıcaklığı ile tank suyu arasındaki fark". Odanız geceleri çok soğuyorsa, ısıtıcının performansını mutlaka etkiliyor.

cimlikaya ve harfuzmani bunu beğendi.
  20. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Yahu illede hassas olsun diyorsaniz alin siradan bir isitici fişini kesin termostat seviyesini sonuna kadar açin araya bir adet gemo marka ısı kontroller cihazi bağlayin on off olarak çaliştirin PID ayarlamayin sakin olsun bitsin yalniz aldiğiniz kontrollere bir adet plastik pt100 isi sensörü alin tuzlu suda metal sensörün ömrü uzun olmaz.Bu yöntemi kullanirsaniz ve sensörü de A class plastik pt100 olarak alirsaniz 0.01 hassasiyetle isitma yapabilirsiniz. Yok eğer pt100 bulamam diyorsaniz ozaman k tipi termocupl kullanin yine plastik olanindan ozamanda 0.1 hassasiyetle ayar yapmaniz mumkun.plastik kapli sensör Enelsa firmasinda var pt100-p1 sizin işinizi fevkalade görür. Bu söylediğim hassasiyet değerlerini size hiç bir ısitici firmasi sağlayamaz ne serasi ne eheimi nde diyerleri.

harfuzmani ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş