1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ispanağın Gerekliliği

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde cdsnmz tarafından 10 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. cdsnmz

cdsnmz

İsim:
    CD SNMZ
    Merhabalar..

Forumlarda takip ettiğim kadarıyla, lepisteslerin beslenmesinde ıspanağın önemi büyük, hatta çoğu arkadaşımız sentetik yemlerin yanında haftada en az bir gün taze ıspanağın biraz haşlanarak balıklara verilmesini öneriyor..

Lepisteslerini çok seven biri olarak ben de dün akşam ıspanak verdim bebeklerime, tankım 65x25x35cm ölçülerinde, içinde 3d 1 e olmak üzere 4 lepistes ve 3 de çöpçü olarak tabir edilen balıklardan var, bunun yanında tabi ki aksesuarlar.. Bir de yaklaşık iki haftalık 20 kadar yavru..

İki şekilde verdim ıspanağı, birincisi biraz haşlayıp sapından bağlayarak akvaryuma sarkıtmak oldu, yaklaşık dört saat kadar akvaryumda kalan ıspanak yaprağına, yetişkin lepisteslerim yüz bile çevirmezken, bir kaç yavrum onu didikledi.. Bir de biraz daha fazla haşladığım ıspanak yaprağını, minicik minicik keserek tanka attım mama saatinde, ona da kimse gelmedi..

Ispanak mutlaka gerekli mi, bütün lepistesler ıspanağı sever de benimkiler mi sevmiyor

Bu konunda yorumlarınızı benimle paylaşır mısınız.?

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: Ispanağın Gerekliliği

Balıklar alıştıkları yemi kolay kolay bırakmaz. Lepisteslerin onu yemesi için bir gün aç bırakın. Hiç yem vermeyin. Sonra haşlanmış ıspanağı balıklarınıza verdiğinizde hayır diyemeyeceklerdir. Bu yolla balıklarınıza ıspanağı sevdirebilirsiniz. Lepisteslerin sindirim sistemleri için çok önemlidir. Bir de şu notu ilave etmek istiyorum. Lepisteslerde sindirim sistemleri bağırsakların boy olarak kısa olması nedeniyle fazla sindirilemez. Sindirim sistemleri kuvvetli değildir. O yüzden bitkisel ürünler daha zor sindirilir. Protein ağırlıklı yemlerle bitkisel yemler lepistese ayrı vakitlerde verilmelidir. Sabah saatlerinde proteinli yem verirseniz lepistesleriniz bunu akşama kadar sindirirler akşamda bitkisel ağırlıklı yemleriniz ile gece boyunca sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ama ikisinide karıştırıp aynı anda vermeyin. Bu lepistesler için zararlıdır.

3. cdsnmz

cdsnmz

İsim:
    CD SNMZ

İlginiz için teşekkür ederim,
    Bu sabah mama vermiştim gerçi, akşam vermeyim yarın tekrar deneyim ıspanağı, bakalım bu sefer yiyecekler mi..

Bir de küp küp satılan yemler var, kurutulmuş kurt olduğunu söylemişlerdi, 2 günde bir sabahları, o küplerden minik minik parçalar halinde veriyorum.. Bu uygulama protein ihtiyaçları için yeterli gelir mi acaba

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Tubifexten bahsediyorsunuz galiba. Balıklarınız için sorun yok ama sizin için olabilir. Onları verirken ya eldiven kullanın yada elinizle temas etmekten kaçının. Evet onlar protein ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Lepisteslere gerçekten kaliteli yemler lazım. Çünkü onların bu renkleri ve sağlıkları fiyatlarından kat kat değerde. Belki hayvan marketlerinin verdiği fiyat az olabilir değersiz bir balık olarak gözükebilir. Ama gerçekten çok değerli, nazik canlılar. Balıklarınızın ve akvaryumunuzun resimlerini paylaşırsanız eğer bizim içinde bir zevk olacaktır.

cdsnmz bunu beğendi.
  5. cdsnmz

cdsnmz

İsim:
    CD SNMZ

Başardımm :)

Önerileriniz için teşekkür ederim bu hafta lepisteslerime ıspanak yedirmeyi başardım,
    Yeni bir yapragı bu hafta yine akvaryuma saldım, yine aynı senaryo, yavru balıklarım oynadılar resmen o yaprakla..

Daha sonra, o yaprağı aldım, ince gözenekli bir süzgeçten eze eze geçirdim, bunları bir çay kaşığında topladım ve mercimekten biraz daha küçük porsiyonlar halinde, akşam mama saatinde minik minik attım, yedikçe bir porsiyon daha, yedikçe bir porsiyon daha derken, benim blepisteslerim ıspanaklarını yediler.

Bundan sonra haftada bir kez bu şekilde vermeyi düşünüyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim

hasanaytekin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş