1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ista Co2 Reaktör Tanıtımı ve Yüksek Çözünürlük

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde LostRua tarafından 17 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ablalarım, abilerim, arkadaşlarım;

Size Ista Co2 Reaktörü tanıtmak istiyorum.

Ista co2 reaktör 3 farklı boyutta tasarlanmış, su akış hızına göre tercih edilmesi gereken, dikkatli kullanımda su dışında da kullanılabilen (Alt kapağından su çıkışı olabiliyor.) Doğru kullanımda %100 co2 çözebilen ama kullanım kılavuzunda bu konuya hiç değinilmeyen bir cihazdır. Co2 kabarcıklarını karıştırma yardımı ile suyun içerisinde parçalamaktadır. Doğru kullanımda çok etkilidir. Sizler için ürünü gözlemledim ve doğru kullanım için temel esasları en altta kullanıcı yorumu olarak ekledim. :ay:

Fiyatları boyutlara göre değişmekte olup 15-40 TL arası değişmektedir.

Özellikle mayalı sistem co2 kullanan arkadaşların tercih etmesi gereken, dekoratif, su dışı çalışma özelliği olan kullanışlı bir ürün.

Kullanıcı yorumu ve yüksek çözünürlük:

Uzun zamandır Co2 çözmek için kullanıyorum ilk başlarda aşırı derecede hızlı su akışı ile kullanıldığında ses yapmakta ve rahatsız edici boyutlara ulaşmaktaydı. Özellikle dikkat edilmesi gereken konu co2 karıştıran çarkların dizilimidir. En üstte dişli çark dediğimiz çarkın bulunması gerekir. Dikkat edilecek diğer konu ise bu çarkın dişleri (Tırnaklı Bölümü) aşağı bakması gerekir. Onun altınada karıştırıcı çark dediğimiz ( Düz ) çark eklenmelidir. Onun altında etrafını saran bölümü aşağıya bakmaktadır. En altta ise siyah bir çark vardır. İnternette ki videolarda o çarkın döndüğü gözükmektedir. Ama bu ürünü 5 defa değiştirdim yinede o dönen çarka denk gelemedim. Ama yinede o ortadaki su çıkış borusunu sabit tuttuğu için kullanılmalıdır. Ürün dizilimini bu şekilde yaparsanız yüksek çözünürlük oranını sağlarsınız, bir diğer etken ise su hızı çarkları yavaş yavaş döndürecek şekilde olmalıdır. Su çıkışından hava kabarcığı şeklinde kabarcık çıkmamalıdır. O zaman %100 çözünme sağlıyor. Yani su akışına yavaş yavaş kısarak kabarcık çıkartmayacak en yüksek hıza ayarlanması gerekir.

Sizin için bir de video çektim, kendi akvaryumumda kullanıyorum. İlk gözüken akış hızı en idealidir. Ona göre ayarlamanızı tercih ederim. Arada hızlandırıp durumu gösteriyorum. Gördüğünüz gibi alt pervane sabit. Ama kesinlikle mayalı co2 için tavsiye ederim...

[video=youtube;s7gOGeDM8fQ]http://www.youtube.com/watch?v=s7gOGeDM8fQ[/video]

YIKIKTEMO ve fth-94 bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Ista Co2 Reaktör Tanıtımı ve Yüksek Çözünürlük

Mayalı sistemde co2 çözdürmek zor iştir ve uğraştırır. Vortex filan hem yapımı filan uğraştırıyor hemde güzel gözükmüyor. İsta kolay yolunu sağlamış bizlere. Su dışında çalışmasıda ayrı bir güzelliği. Fiyatıda uygunmuş.

Ellerine sağlık abi güzel olmuş. :helalolsun:

LostRua bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Murat güzel bir tanıtım olmuş. Bitkili akvaryumlar için önemli bir konu.

LostRua bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Her ne kadar adım Murat olmasa da Temel Abi teşekkürler. :)

Sayfayı Paylaş